iKrotoszyn.pl reklamy
Z powiatu

O świętym Patryku w zdunowskiej szkole

17 marca w Szkole Podstawowej w Zdunach został zdominowany przez postać św. Patryka, patrona Irlandii. Dzień ten stał się okazją do zapoznania się zarówno z obyczajami tego kraju, jak i posłużył przybliżeniu postaci biskupa.

Dzień św. Patryka jest świętem narodowym Irlandczyków od 1903 r. Jak świętowali ten dzień uczniowie SP w Zdunach?

Uczniowie zapoznali się z historią tego kraju i świętem narodowym Irlandczyków metodą projektu. - Cała szkoła została zaangażowana w to przedsięwzięcie. Organizatorzy podzielili uczniów na grupy wiekowe i każdej z drużyn przydzielili zadania. Metoda poszukiwania i gromadzenia materiałów istotnych do wykonania zadania jest najefektywniejszym środkiem twórczych działań - informuje Bogumiła Bojewska, nauczycielka w zdunowskiej szkole.

Hasło upamiętniające dzień patrona Irlandii, zamieszczone na korytarzu, przypominało istotę święta tego narodu.

Uczniowie mieli następujące zadania do wykonania: klasy pierwsze robiły shamrock, czyli trójlistną koniczynę, klasy drugie - odtworzyły flagę narodową Irlandii, klasy trzecie – wykonywały nakrycia głowy, z kolei klasy IV – VIII miały za zadanie zrobić plakat nawiązujący do dnia św. Patryka.

Drzwi każdej z klas zostały przyozdobione plakatem wykonanym przez daną klasę. Pomysłów na jego wykonanie było dużo.

Efekt pracy młodszych uczniów został zaprezentowany w formie wernisażu na korytarzu szkolnym. Na sztalugach widnieją flagi narodowe Irlandii oraz trójlistne koniczyny - dodaje B. Bojewska.

- Tego dnia, w myśl przyjętego hasła: „Keep calm and get your green on”, czyli zachowaj spokój i załóż zielone, właśnie ten kolor stał się ulubionym zarówno uczniów, nauczycieli, jak i wszystkich pracowników szkoły. Kolor ten i symbole narodowe Irlandii posłużyły do wystroju szkolnych korytarzy. Zielone były też rekwizyty, np. czapki, kapelusze, okulary, krawaty, ewentualnie zdarzały się pomarańczowe lub białe dodatki, które korespondowały z kolorystyką irlandzkiej flagi. Takie między innymi rekwizyty czekały w miejscu selfi corner. Tutaj uczniowie i nauczyciele robili sobie sesje fotograficzne - relacjonuje nauczycielka.

Zgodnie z tradycją irlandzkiej kuchni nawet upieczone w pracowni technicznej babeczki zostały udekorowane zielonym lukrem. Uczniowie poprzez tę inicjatywę odbyli podróż do Irlandii, smakowali jej kulturę. Przemierzyli zieloną wyspę, poznali historię tego kraju. Dzień św. Patryka był pokłosiem działań uczniów i nauczycieli. W drogę śladami św. Patryka zaprosili nauczyciele języka angielskiego.

- Fotorelacja -


Sklep internetowy z włoskimi produktami - allitaliana.pl

Czytaj również

PARK ROZRYWKI RODZINNEJ LOCZEK KROTOSZYN
AZW KROTOSZYN
ERIKO MOBILNY ŻURAW
DOM ZDROWIA KROTOSZYN
Polub nas na Facebooku - ikrotoszyn.pl
REKLAMA W DODATKUKurczak z rożna | Smażalnia ryb | Imprezy | BAR u ŻABY - Koźmin Wlkp.