iKrotoszyn.pl reklamy
Krotoszyn

O „Pozłacanej rybce”

2017-03-10 08:03:00
Zdjęcie: Klaudia Mielcarek
W Krotoszyńskiej Bibliotece Publicznej odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, na którym omawiana była książka „Pozłacana rybka” Barbary Kosmowskiej.

Powieść w sposób bardzo przystępny i przemyślany ukazuje realne problemy współczesnej młodzieży. Autorka utożsamia się z nastolatkami i porusza np. problem anoreksji wśród młodych dziewcząt, widziany oczyma rówieśniczek chorej dziewczyny. Inny, poruszający wątek w utworze, to wykańczająca choroba i w rezultacie śmierć brata Alicji - głównej bohaterki. Fryderyk - bo o nim mowa - jest dzieckiem niezwykle dojrzałym, jak na swój wiek. Zdaje sobie sprawę ze swojej choroby i w pewnym momencie, to on zajmuje się pocieszaniem rodziców i siostry. Stara się ich przekonać, że śmierć, to nic strasznego i chce jak najlepiej wykorzystać resztę czasu, która mu została.
Kosmowska świetnie ukazuje uczucia samej Alicji, jej sposób przeżywania i reagowania na problemy. Razem z nią przeżywamy pierwszą miłość, rozwód rodziców, chorobę i śmierć brata. Możemy obserwować jej kontakty z matką i drugą rodziną ojca, do której początkowo odnosi się z dużą rezerwą. Pojawiające się problemy powodują, że Alicja szybko dojrzewa, by stawić czoła trudnościom i stać się oparciem dla innych.
 
Autorka nie ucieka przed trudnymi, ale jakże ważnymi problemami współczesnego życia. Zmusza do refleksji i zatrzymania się na chwilę.
Książka została napisana językiem zrozumiałym dla czytelników, skłania do głębszych refleksji na temat życia.
Powieść ta jest niezwykle wzruszająca i ciekawa. Autorka dostrzega to, co najważniejsze - problemy współczesnej młodzieży. Książka ta zawiera dużo mądrych i cennych rad życiowych. Wielowątkowość akcji tej książki, umieszczona we współczesnych realiach życia, dużo dialogów, elementy pamiętnika, określone jako „listy do samej siebie” to elementy, które wyróżniają „Pozłacaną rybkę” spośród innych książek.
Następne spotkanie odbędzie się 15 marca o godz. 16.00.
Marlena NabzdykCzytaj również

MALINOWY ZAKĄTEK
Polub nas na Facebooku - ikrotoszyn.pl
REKLAMA W DODATKU
ELTRONIK - CANAL+
CONDITOR UBEZPIECZENIA KROTOSZYN
SOLARMAT FOTOWOLTAIKA
OSK AS Krotoszyn | Maria i Zenon Maśniakowie | Kursy na prawo jazdy | Kategorie AM, A1, A2, A, B, E/B