iKrotoszyn.pl reklamy
Z powiatu

Niedziela. Dwa groźne pożary w ciągu kilku minut

2021-01-25 14:01:00
Zdjęcie: S. Kalak
W niedzielę, w niewielkim odstępie czasu doszło do dwóch groźnie wyglądających pożarów. Do pierwszego zdarzenia doszło o godzinie 13.09 na terenie Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Krotoszynie. Kilka minut później wpłynęło zgłoszenie o pożarze garażu w miejscowości Salnia. O tym zdarzeniu informowaliśmy na naszym fanpage'u.

Dyżurny Operacyjny Powiatu do zdarzenia przy ulicy Bractwa Kurkowego w Krotoszynie zadysponował dwa zastępy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Krotoszynie oraz jeden zastęp z jednostki OSP Krotoszyn. - Na miejscu Kierujący Działaniem Ratowniczym ustalił, że pali się wewnątrz budynku gospodarczego oraz drewno składowane pod przyległą wiatą. Płomienie wydostają się poza zarys budynku. Strażacy zabezpieczeni w sprzęt ochrony układu oddechowego przystąpili do podawania jednego prądu gaśniczego piany sprężonej w natarciu do wewnątrz budynku gospodarczego oraz drugiego prądu gaśniczego wody w natarciu na palące się drewno opałowe pod wiatą, doprowadzając do szybkiego ugaszenia pożaru - informuje st. kpt. Tomasz Patryas, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Krotoszynie.

 

W trakcie tych działań Dyżurny Operacyjny Powiatu przyjął zgłoszenie o kolejnym pożarze, dlatego zastępy z JRG Krotoszyn i OSP Krotoszyn udały się do pożaru w Salni. Zastęp GBA JRG Krotoszyn pozostał na miejscu i kontynuował działania ratowniczo-gaśnicze, które polegały na oddymieniu pomieszczenia gospodarczego oraz przy użyciu podręcznego sprzętu burzącego usunięciu nadpalonych materiałów palnych na zewnątrz budynku i ponownym przelaniu wodą. Na koniec działań pogorzelisko zostało sprawdzone kamerą termowizyjną potwierdzając likwidację zagrożenia.

 

Do zdarzenia w Salni Dyżurny Operacyjny Powiatu oprócz przedysponowanych zastępów z pierwszego pożaru (jeden zastęp z JRG Krotoszyn i jeden zastęp z OSP Krotoszyn) zadysponował dodatkowo po jednym zastępie z jednostek OSP Zduny i OSP Benice. - Po dotarciu na miejsce zdarzenia Kierujący Działaniem Ratowniczym ustalił, że pali się garaż. Pożar jest w pełni rozwinięty i zagraża pomieszczeniom mieszkalnym znajdującym się nad garażem, oraz przyległemu budynkowi - wyjaśnia st. kpt. T. Patryas.

Działania straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia. - Strażacy zabezpieczeni w sprzęt ochrony układu oddechowego podali jeden prąd gaśniczy wody w natarciu do wnętrza garażu. Po dotarciu na miejsce kolejnych zastępów pożarniczych, Kierujący Działaniem Ratowniczym podjął decyzję o podaniu drugiego prądu gaśniczego wody w natarciu do wnętrza garażu. W tym samym czasie druga rota zabezpieczona w sprzęt ochrony dróg oddechowych oraz wyposażona w sprzęt pomiarowy udała się do mieszkania zlokalizowanego nad garażem i sprawdziła, czy pożar nie rozprzestrzenił się na wyższą kondygnację. W mieszkaniu panowało zadymienie, więc po zakończonych działaniach gaśniczych w garażu przystąpiono do oddymiania i przewietrzania części mieszkalnej.

W trakcie prowadzonych działań strażacy natrafili na dwie butle z gazem propan-butan, które wynieśli na zewnątrz. Po ugaszeniu pożaru oraz oddymieniu garażu, Kierujący Działaniem Ratowniczym stwierdził odkształcenie konstrukcji nośnej stropu spowodowanej wysoką temperaturą. Na miejsce zdarzenia wezwano nadzór budowlany, który po oględzinach wydał negatywną opinię skutkującą zakazem dalszego użytkowania.  Na tym trwające 2 godziny i 29 minut działania zakończono, zastępy powróciły do miejsc stacjonowania.
Czytaj również

MALINOWY ZAKĄTEK
4yourcar - Sklep Motoryzacyjny w Krotoszynie
Polub nas na Facebooku - ikrotoszyn.pl
REKLAMA W DODATKU
CONDITOR UBEZPIECZENIA KROTOSZYN
OSK AS Krotoszyn | Maria i Zenon Maśniakowie | Kursy na prawo jazdy | Kategorie AM, A1, A2, A, B, E/B
Kurczak z rożna | Smażalnia ryb | Imprezy | BAR u ŻABY - Koźmin Wlkp.