iKrotoszyn.pl reklamy
Wydarzenia

Narodowe Czytanie z "Moralnością Pani Dulskiej"

2021-09-03 12:09:00
Zdjęcie: KBP
Zgodnie z decyzją pary prezydenckiej lekturą 10. edycji Narodowego Czytania w 2021 roku będzie „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej. Krotoszyńska Biblioteka Publiczna im. Arkadego Fiedlera zaprasza mieszkańców do wzięcia udziału w tym wydarzeniu, w poniedziałek 6 września o godz. 13.00 na skwerze D-O-M przy bibliotece.

“Moralność Pani Dulskiej” to wyjątkowy utwór, który piętnuje obłudę i zakłamanie. Odnajdujemy w nim komizm i gorzką ironię, mistrzowskie odmalowanie postaci i wyczucie języka, ale przede wszystkim uniwersalne przesłanie moralne, które w imię uczciwości i sprawiedliwości każe potępiać zło. Sztuka Zapolskiej wzbogaciła literaturę polską o ważną refleksję społeczną. Dramat ten od ponad stu lat cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem. Dowodem tego są jego liczne inscenizacje teatralne oraz udane adaptacje telewizyjne i filmowe. Warto sięgnąć po tę książkę i przypomnieć sobie tekst przed wydarzeniami „Narodowego Czytania”.

Akcja „Narodowe Czytanie” organizowana jest przez prezydenta RP od 2012 r. Została zainicjowana wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W 2013 r. w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji czytano m.in. „Potop” i „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza, „Lalkę” Bolesława Prusa, „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego, „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego oraz polskie nowele. Lekturą ostatniej edycji była „Balladyna” Juliusza Słowackiego.

Źródło: KBP


Czytaj również

OSK PAWEL PIETRZAK KROTOSZYN PRAWO JAZDY
MALINOWY ZAKĄTEK
Polub nas na Facebooku - ikrotoszyn.pl
REKLAMA W DODATKU
SOLARMAT FOTOWOLTAIKA
OSK AS Krotoszyn | Maria i Zenon Maśniakowie | Kursy na prawo jazdy | Kategorie AM, A1, A2, A, B, E/B