iKrotoszyn.pl reklamy
Pod naszym patronatem

Największe manewry Poszukiwawczo–Ratownicze w kraju już w sobotę w Koźminie Wlkp.!

2021-09-03 12:09:00
Grupa Poszukiwawczo–Ratownicza Szukamy i Ratujemy z Ostrowa Wlkp. jest organizatorem pikniku oraz II Ogólnopolskich Manewrów Poszukiwawczo–Ratowniczych pn. Nocny Tropiciel 2021. Wydarzenie odbędzie się 4 września w Koźminie Wlkp.

Ćwiczenia odbędą się na terenie 3 powiatów i 6 gmin i weźmie w nich udział pod 700 strażaków, policjantów, ratowników i żołnierzy z całego kraju. Miejscem pikniku, zbiórki i dyslokacji służb jest Koźmin Wielkopolski (Zamek). Warto podkreślić, że są to największe ćwiczenia tego typu w Wielkopolsce i jedne z największych w kraju.

Uwaga! W związku z organizacją manewrów, 4 września w godzinach od 5.00 do 24.00 nastąpi zmiana organizacji ruchu na ulicy Strzeleckiej w Koźminie Wlkp. Będzie ona zamknięta dla ruchu pojazdów.

 

Tegoroczna edycja ćwiczeń odbędzie się na terenie gmin Koźmin Wielkopolski, Pogorzela, Rozdrażew, Krotoszyn, Sulmierzyce, Ostrów Wielkopolski na pograniczu trzech powiatów krotoszyńskiego, ostrowskiego i gostyńskiego. Manewry odbędą się 4 września.

Scenariusz ćwiczeń zakłada katastrofę lotniczą samolotu Herkules, który wystartuje z lotniska wojskowego w Powidzu. Na pokładzie statku powietrznego będzie 10 pasażerów (skoczków spadochronowych) i 2 członków załogi (pilotów). Głównym celem i założeniem akcji jest koordynacja służb w działaniach poszukiwawczo-ratowniczych i usprawnienie współpracy między służbami, a organizacjami poszukiwawczo-ratowniczymi i doskonalenie umiejętności w zakresie działań planistycznych i poszukiwawczych.

W ćwiczeniach udział potwierdzili m.in. jednostki straży pożarnej KW PSP, jednostki  specjalistyczne i lokalne z całego kraju, policji KWP, OPP KWP, KPP Lwówek Śląski oraz inne jednostki lokalne, WOT, GPR, WOPR, WSR, Dowództwo Operacyjne Rodzaju Sił Zbrojnych – ARCC, PAŻP, Straż Graniczna, GOPR, Żandarmeria Wojskowa, Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego, Zespoły Ratownictwa Medycznego oraz inne grupy ratownicze i poszukiwawczo-ratownicze z terenu całego kraju.

Warto podkreślić, że katastrofa lotnicza podobna do scenariusza naszych ćwiczeń miała miejsce 5 lipca 2014 roku w miejscowości Topolów w województwie śląskim.

 

Ćwiczenia podzielone są na dwie części i trzy epizody:

  • pierwsza część: wielki piknik służb, prelekcje, wykłady, warsztaty, prezentacja sprzętu – piknik – część otwarta dla publiczności od godziny 10.00 do 15.00. Scena wraz z telebimem ustawiona w centralnym miejscu pikniku.

 

  • druga część: od godziny 15.40 do 23.00 podzielona na trzy epizody, które będzie można obserwować z wydzielonych miejsc:

- epizod 1: poszukiwania zaginionego samolotu, akcja ratownicza po katastrofie samolotu (realistyczny wrak o wymiarach dł. 10 m, wys. 3 m szer. 3 m, plus skrzydła, wrak będzie płonął na zewnątrz i w środku).

- epizod 2: akcja poszukiwawczo–ratownicza 10 skoczków spadochronowych, którzy wyskoczyli z samolotu nad obszarem leśnym, polami i obszarem zabudowanym.

- epizod 3: akcja poszukiwawcza i ratownicza zaginionego balonu z użyciem Lotniczych Zespołów Poszukiwawczo–Ratowniczych oraz Centrum Operacyjnego ARCC Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych i Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej.

 
List do redakcji

Czytaj również

Polub nas na Facebooku - ikrotoszyn.pl
REKLAMA W DODATKU
SOLARMAT
OSK AS Krotoszyn | Maria i Zenon Maśniakowie | Kursy na prawo jazdy | Kategorie AM, A1, A2, A, B, E/B
Kurczak z rożna | Smażalnia ryb | Imprezy | BAR u ŻABY - Koźmin Wlkp.