Ćwiczenia odbędą się na terenie 3 powiatów i 6 gmin i weźmie w nich udział pod 700 strażaków, policjantów, ratowników i żołnierzy z całego kraju. Miejscem pikniku, zbiórki i dyslokacji służb jest Koźmin Wielkopolski (Zamek). Warto podkreślić, że są to największe ćwiczenia tego typu w Wielkopolsce i jedne z największych w kraju.
Uwaga! W związku z organizacją manewrów, 4 września w godzinach od 5.00 do 24.00 nastąpi zmiana organizacji ruchu na ulicy Strzeleckiej w Koźminie Wlkp. Będzie ona zamknięta dla ruchu pojazdów.
Tegoroczna edycja ćwiczeń odbędzie się na terenie gmin Koźmin Wielkopolski, Pogorzela, Rozdrażew, Krotoszyn, Sulmierzyce, Ostrów Wielkopolski na pograniczu trzech powiatów krotoszyńskiego, ostrowskiego i gostyńskiego. Manewry odbędą się 4 września.
Scenariusz ćwiczeń zakłada katastrofę lotniczą samolotu Herkules, który wystartuje z lotniska wojskowego w Powidzu. Na pokładzie statku powietrznego będzie 10 pasażerów (skoczków spadochronowych) i 2 członków załogi (pilotów). Głównym celem i założeniem akcji jest koordynacja służb w działaniach poszukiwawczo-ratowniczych i usprawnienie współpracy między służbami, a organizacjami poszukiwawczo-ratowniczymi i doskonalenie umiejętności w zakresie działań planistycznych i poszukiwawczych.
W ćwiczeniach udział potwierdzili m.in. jednostki straży pożarnej KW PSP, jednostki specjalistyczne i lokalne z całego kraju, policji KWP, OPP KWP, KPP Lwówek Śląski oraz inne jednostki lokalne, WOT, GPR, WOPR, WSR, Dowództwo Operacyjne Rodzaju Sił Zbrojnych – ARCC, PAŻP, Straż Graniczna, GOPR, Żandarmeria Wojskowa, Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego, Zespoły Ratownictwa Medycznego oraz inne grupy ratownicze i poszukiwawczo-ratownicze z terenu całego kraju.
Warto podkreślić, że katastrofa lotnicza podobna do scenariusza naszych ćwiczeń miała miejsce 5 lipca 2014 roku w miejscowości Topolów w województwie śląskim.
Ćwiczenia podzielone są na dwie części i trzy epizody:
- epizod 1: poszukiwania zaginionego samolotu, akcja ratownicza po katastrofie samolotu (realistyczny wrak o wymiarach dł. 10 m, wys. 3 m szer. 3 m, plus skrzydła, wrak będzie płonął na zewnątrz i w środku).
- epizod 2: akcja poszukiwawczo–ratownicza 10 skoczków spadochronowych, którzy wyskoczyli z samolotu nad obszarem leśnym, polami i obszarem zabudowanym.
- epizod 3: akcja poszukiwawcza i ratownicza zaginionego balonu z użyciem Lotniczych Zespołów Poszukiwawczo–Ratowniczych oraz Centrum Operacyjnego ARCC Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych i Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej.
Poprzednia
Następna