iKrotoszyn.pl reklamy
Podsumowania

Najważniejsze wydarzenia 2020 roku w powiecie krotoszyńskim. Pamiętacie?

2020-12-31 09:12:00
Co najmniej dziwny - tak krótko można określić miniony, 2020 rok. Nie obfitował w wiele wydarzeń, ale i tak na długo pozostanie w naszej pamięci, jako ten, w którym działo wiele. Wszystko przez pandemię, która ogarnęła cały świat.

Podsumujmy więc ostatnich 12 miesięcy. 2020 rok subiektywnym okiem naszych dziennikarzy.

 
 
styczeń
 
Na początek ciekawostka. Dzięki wsparciu Starostwa Powiatowego w Komendzie Powiatowej Policji w Krotoszynie zamontowany został nowy samoobsługowy alkomat. Każdy, kto nie ma pewności czy może „wsiąść za kółko”, może bezpłatnie sprawdzić stan trzeźwości. Korzystanie z urządzenia jest bardzo proste, a instrukcja znajduje się obok alkotestu.
 

 
Były burmistrz Sulmierzyc, który został zatrzymany w 2015 roku wyszedł na wolność warunkowo. Czas próby potrwa do 2022 roku. Za kratki trafił po tym, jak przyjął 20 tys. zł łapówki od jednego z przedsiębiorców.
 
Ponad 6 mln zł dla gminy Zduny na rewitalizację tamtejszej Kaflarni. To 85% wartości projektu opracowanego przez samorząd jeszcze w 2016 r. Aneks do umowy, w której pierwotnie dotacja wynosiła 56% wartości projektu w styczniu podpisał burmistrz Zdun.
 
Prokuratura Regionalna we Wrocławiu zleciła doprowadzenie prezesa krotoszyńskiej spółki A-T. Wraz z nim przesłuchane zostały dwie pracownice przedsiębiorstwa. Kilka dni później czterem osobom prokurator przedstawił zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz popełnienia przestępstw karno-skarbowych.
 
 
 
luty
 
W karetce pogotowia urodziła się dziewczynka. To  była niecodzienna interwencja Zespołu Ratownictwa Medycznego z Kobylina. W trakcie transportu kobiety do szpitala, rozpoczęła się akcja porodowa. Niezwłocznie zatrzymano ambulans i podjęto decyzję o przyjęciu porodu we wnętrzu karetki. Po przygotowaniu niezbędnego sprzętu, ratownicy będący na miejscu rozpoczęli medyczne czynności ratunkowe i przyjęli poród. Wszystko zakończyło się szczęśliwie.
 
Minister środowiska na funkcję Łowczego Krajowego Polskiego Związku Łowieckiego (PZŁ) powołał koźminianina Pawła Lisiaka.
 
 
Krotoszynianin Robert Baran został wicemistrzem Europy w zapasach w stylu wolnym. Zawodnik LKS-u Ceramik tym samym powtórzył swój sukces z 2016 roku.
 

 

Krotoszyn miastem akademickim. Decyzją ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Hipolita Cegielskiego w Gnieźnie otrzymała uprawnienia do prowadzenia studiów pierwszego stopnia o profilu praktycznym, na kierunku pielęgniarstwo filii w Krotoszynie.
 

Pod koniec lutego dotarły pierwsze informacje dotyczące koronawirusa w naszym regionie. Ze względu na podejrzenie Covid-10 u młodej kobiety zamknięty został szpital w Krotoszynie. Przez kilka godzin czekaliśmy na informację od rzecznika lecznicy w tej sprawie. Okazało się, że kobieta z objawami mogącymi sugerować zakażenie wróciła niedawno z rejonu z dużą wówczas liczbą chorych na koronawirusa. Po długim czasie oczekiwania na wynik badań, do którego odniosła się sama pacjentka, okazało się, że przyczyną jej złego stanu zdrowia nie SARS-CoV-2. 

 
 
 
marzec

Na stanowisko dyrektora Krotoszyńskiego Ośrodka Kultury w Krotoszynie, w wyniku zakończenia procedury konkursowej, na stanowisko została wybrana Joanna Jarocka.

 

Po raz 11. rozdano Nagrody Starosty Krotoszyńskiego „Krotoszyński Dąb”. Przyznawana jest ona w pięciu kategoriach, a otrzymują ją osoby, organizacje, przedsiębiorstwa, instytucje i kluby sportowe wyróżniające się swą działalnością na rzecz lokalnego środowiska.

To była spontaniczna inicjatywa. Po prostu, w takich chwilach trzeba pomagać! No i od razu wzięły się do pracy. Szyły własnymi siłami maseczki. A pracy było sporo! Pamiętacie?

 
Andrzej Rolle został odwołalny ze stanowiska dyrektora Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologiczne w Krotoszynie. Jego obowiązki przejął Dominik Wawrzyńczak.
 
 
kwiecień
 
Najpierw Komenda Powiatowa Policji, a później kolejna krotoszyńska służba została dotknięta koronawirusem. Tym razem Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej. Kwarantanny i zakażenia nie ominęły także pracowników szpitala i wielu innych zawodów. Przypomnijmy, że wówczas powiat krotoszyński był w polskiej czołówce pod względem zakażeń.
 
 
W tym czasie ulice całej Polski opustoszały. Takich obrazków, jak poniżej nie było nigdy wcześniej i oby już nigdy nie nastały...
 
 
Już za kilka miesięcy ma zostać oddana do użytku nowa siedziba krotoszyńskiej placówki terenowej Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Budynek stanie przy ulicy Fabrycznej, naprzeciw byłego tartaku. Budynek stanie przy ulicy Fabrycznej, naprzeciw byłego tartaku.
 
 
maj
 
W wieku 81 lat zmarł Franciszek Konrady, pierwszy krotoszyński kronikarz filmowy. Był wybitnym realizatorem filmów na taśmie 8 mm. Na swoim koncie ma wiele prestiżowych nagród w dziedzinie filmu amatorskiego.
 
Ta inwestycja chociaż może mało medialna, bo nie towarzyszyło jej huczne otwarcie, to jednak musiała być uwieczniona w naszym podsumowaniu. W maju na skrzyżowaniu ulic Koźmińskiej, Benickiej i Słodowej w Krotoszynie powstało nowe... rondko.
 
 
Na zaproszenie prezesa klubu sportowego Astra gościł w Krotoszynie Paweł Wojtala, prezes Wielkopolskiego Związku Piłki Nożnej. Towarzyszył mu także jego zastępca ds. współpracy z samorządami - Piotr Kościelny. Goście obejrzeli m.in. budowany stadion.
 
 
czerwiec
 
Wiedzieliście, że w Krotoszynie był pierwszy dom zakonny oblatów na ziemiach polskich? To historia, która została trochę zapomniana. Być może dlatego, że zakonnicy gościli w Krotoszynie tylko przez dwa lata. Okazją do jej przypomnienia było stulecie istnienia Polskiej Prowincji Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej. 6 czerwca 1920 roku erygowano pierwszy dom zakonny oblatów na ziemiach polskich.
 

Ojciec Święty Franciszek mianował administratora apostolskiego sede plena diecezji kaliskiej w osobie metropolity łódzkiego, arcybiskupa Grzegorza Rysia - to decyzja Nuncjatury Apostolskiej w Polsce. Duchowny zastąpił biskupa Edwarda Janiaka, o którym zrobiło się głośno w ogólnopolskich mediach.

 

lipiec

Starszy brygadier Jacek Strużyński na emeryturze. Komendantem powiatowym Państwowej Straży Pożarnej w Krotoszynie został mł. bryg. Tomasz Polak.

 

Na krotoszyńskim Rynku odbyła się intronizacja króla Kurkowego Bractwa Strzeleckiego A.D. 2020. Został nim Piotr Rożko "Kresowiak". Tytuł marszałka będzie sprawował Stefan Michalski, a rycerza Kazimierz Lisiewski.

 

O sukcesach Moniki Jadczak pisaliśmy wielokrotnie na naszych łamach. Tym razem w Cichowie i Nowym Dębcu, zaliczyła znakomite starty. Oprócz zmagań pływackich Monika odnosiła sukcesy w triathlonie i duathlonie.

 

Kolejny tytuł mistrzowski dla UKS-u Piast Krotoszyn. Podopieczni Piotra Robakowskiego, na co dzień trenujący w Szkole Podstawowej nr 7, zwyciężyli w wojewódzkim turnieju finałowym Kinder Joy of Moving, czyli w Mistrzostwach Wielkopolski w minisiatkówce chłopców w kategorii czwórek. To był znakomity turniej w wykonaniu UKS-u Piast Krotoszyn. Najlepsza drużyna w Wielkopolsce w kategorii czwórek, przegrała zaledwie jednego seta w całych zawodach nie pozostawiając złudzeń, komu należy się mistrzowski puchar.

 

sierpień

Mł. bryg. Tomasz Polak, któremu dotychczasowo powierzono pełnienie obowiązków służbowych kierownika krotoszyńskiej komendy, został oficjalnie powołany na stanowisko Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Krotoszynie.
 
Wiele czasu podczas sierpniowej sesji poświęcili radni miejscy Krotoszyna tematowi odwołania Sławomiry Kalak ze stanowiska przewodniczącej komisji rewizyjnej. Nie brakowało wielu ostrych słów i „wycieczek” personalnych. Cytatami i epitetami można by było obdarzyć kilka sesji. Ostatecznie S. Kalak odwołano ze stanowiska.
 

15-letnia koźminianka Julia Damasiewicz została mistrzynią Europy i jednocześnie mistrzynią Polski w Formule Kite. Mistrzostwa Europy w kitesurfingu odbyły się w Pucku.

 

wrzesień

Krotoszyńscy ułani w największym wydarzeniu rekonstrukcyjnym w Europie. Od 29 do 30 sierpnia odbyły się obchody 100. rocznicy zwycięskiej bitwy z bolszewikami pod Komarowem, połączone z centralnymi obchodami Święta Kawalerii Polskiej.
 
 
 
Poznański oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad ogłosił przetarg na przebudowę DK 36 w Krotoszynie. Zadanie będzie realizowane w ramach rozbudowy tej drogi odcinku Krotoszyn - Ostrów.
 
We wrześniu zrealizowaliśmy materiał filmowy o panu Zbigniewie, który od 13 lat mieszka w altanie na ogródkach działkowych w Krotoszynie.
 

 

Nowym dyrektorem krotoszyńskiego została Iwona Wiśniewska. Na tym stanowisku zastąpiła Krzysztofa Kurowskiego, który 29 czerwca złożył wypowiedzenie umowy o pracę.

 
październik
 
98 osób z Domu Pomocy Społecznej w Baszkowie zostało zakażonych koronawirusem. Później ta liczba wzrosła. Wśród nich byli mieszkańcy i personel. Pracownicy DPS-u wystosowali drogą e-mailową list do naszej redakcji. Zwracali w nim uwagę na pracę ponad siły i złe traktowanie przez dyrekcję placówki. W liście nie brakowało słów: "dość poniżania", "straszył nas policją", "zdarzały się omdlenia"... 
 
 
Zakażenia na krotoszyńskiej poczcie sparaliżowały pracę tego urzędu. Mniej ważne przesyłki musiały poczekać na dostarczenie, aż listonosze wrócą z kwarantanny.
 
Na polecenie prokuratora Wielkopolskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Poznaniu funkcjonariusze Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu zatrzymali trzy osoby w sprawie żądania i przyjmowania korzyści majątkowych przez urzędników z Krotoszyna. Wśród zatrzymanych są dwie osoby pełniące funkcje publiczne (w tym prezes PGKiM) oraz przedsiębiorca. Wszyscy zatrzymani usłyszeli zarzuty o charakterze korupcyjnym.
 

 

9 i 10 października odbyły się dwie ostatnie eliminacje Wyścigowych Samochodowych Mistrzostw Polski, w których wziął udział zespół wyścigowy KM Racing Team z Krotoszyna, braci Mateusza i Krystiana Ciesiółków. Dzięki dobrej jeździe podczas ostatniego weekendu Mateusz zdobył tytuł I Wicemistrza Polski, a II Wicemistrzem Polski w klasie DN2 w sezonie 2020 został Krystian!

 
Protesty na ulicach wielu polskich miast, w tym także w Krotoszynie. Przed siedzibą biura Prawa i Sprawiedliwości kilkakrotnie spotkali się przeciwnicy zaostrzenia przepisów dotyczących aborcji.
 
 
Prokuratura Rejonowa w Pleszewie zajmuje się sprawą niedopełnienia obowiązków przez burmistrza Krotoszyna, starostę krotoszyńskiego i komendanta tutejszej policji. Sprawa dotyczy m.in. budowy parkingu i stacji paliw przy ul. Benickiej w Krotoszynie.
 
 
listopad
 
Stowarzyszenie Otwarte Klatki przeprowadziło największą interwencję na fermie futrzarskiej w Polsce. Na fermie lisów pod Krotoszynem, aktywiści zastali scenę jak z horroru – pozbawione opieki lisy w stanie agonalnym, rozrzucone zwierzęce zwłoki, lisy szukające pożywienia w stertach odchodów i wtulone w ciała zagryzionych lub padłych z głodu towarzyszy. We współpracy z krotoszyńskim Towarzystwem Opieki nad zwierzętami udało się uratować 18 lisów. Poniżej drastyczny materiał filmowy autorstwa: Stowarzyszenia Otwarte Klatki.

 

Kolejna miła ciekawostka. Ma 17 lat i wraz z rodziną mieszka w Rozdrażewie. Od pewnego czasu osiąga spore sukcesy w sporcie sylwetkowym, w kategorii bikini fitness. Z Mistrzostw Świata w Rumunii wróciła z brązowym medalem. Od kiedy trwa jej przygoda z tą dyscypliną sportu? Jakie były jej początki i z jakimi wyrzeczeniami wiąże się uprawianie bikini fitness - to naszej redakcji zdradziła Oliwia Grzonka.

 
Ekipa programu telewizyjnego "Absurdy drogowe", który można oglądać na kanale TVN Turbo gościła w Krotoszynie. Dziennikarzy zastaliśmy na al. Powstańców Wlkp. w Krotoszynie. Oświadczyli nam, że kręcą materiał dotyczący - jak to określił jeden z nich - deptaka z globusem. Chodziło oczywiście o ścieżkę pieszo-rowerową przebiegająca przez środek arterii.
 
 
W środę, 18 listopada, w godzinach wieczornych zmarł ks. prałat Kazimierz Ciszewicz, wieloletni proboszcz parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Krotoszynie. Niestety, kilka dni później na naszych łamach musieliśmy podać kolejną smutna informację... 
 
 
Zmarł Józef Januszkiewicz, samorządowiec, społecznik, lokalny przedsiębiorca. Z pewnością przez wielu mieszkańców naszego powiatu najbardziej kojarzony z Cechem Rzemiosł Różnych w Krotoszynie i utworzoną później, dzięki jego zabiegom, Krotoszyńską Izbą Rzemieślniczą, której był prezesem.
 
 
 
grudzień
 
Robert Baran, zawodnik LKS-u Ceramik Krotoszyn, zdobył srebrny medal Indywidualnego Pucharu Świata.
 
15 grudnia premier Mateusz Morawiecki, na wniosek Mariusza Kamińskiego – ministra spraw wewnętrznych i administracji, odwołał Łukasza Mikołajczyka z funkcji wojewody wielkopolskiego. Ł. Mikołajczyk to ostrowianin, były senator w okręgu nr 95 (Ostrów Wielkopolski, Krotoszyn, Kępno, Ostrzeszów). Po przegranej w ostatnich wyborach parlamentarnych został powołany (w listopadzie 2019 r.) na stanowisko Wojewody Wielkopolskiego.
 
 
Tragiczna informacja. W nocy 25 grudnia w miejscowości Kuklinów w gminie Kobylin. Młoda kobieta podróżująca drogą krajową nr 36 straciła panowanie nad pojazdem, wypadła z drogi i uderzyła w drzewo. Siła uderzenia była tak duża, że w wyniku poniesionych obrażeń poniosła śmierć na miejscu.
 
Ta informacja z pewnością ucieszyła mieszkańców gminy Krotoszyn, którzy korzystają z usług Międzygminnego Związku Eko Siódemka. Pod koniec grudnia podaliśmy ją jako pierwsi. Przy ul. Transportowej 11 w Krotoszynie powstanie Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych. Tam będzie znajdował się przez rok. Potem ponownie  zmieni lokalizację na ul. Ceglarską.
 

 

Do Siego Roku!!!
Elektroniczne Biuro Obsługi Klienta PGKiM Sp. z o.o.

Czytaj również

Polub nas na Facebooku - ikrotoszyn.pl
REKLAMA W DODATKU
OSK AS Krotoszyn | Maria i Zenon Maśniakowie | Kursy na prawo jazdy | Kategorie AM, A1, A2, A, B, E/B
Kurczak z rożna | Smażalnia ryb | Imprezy | BAR u ŻABY - Koźmin Wlkp.