iKrotoszyn.pl reklamy
Ciekawostki

Najstarsza drewniana świątynia w Polsce jest tuż obok...

2020-12-23 08:12:00
Zdjęcie: A. Wesołowski
Kilka tygodni temu zakończył się remont kościoła w Domachowie. To najstarszy taki obiekt w Polsce i znajduje nieopodal, bo w powiecie gostyńskim.

Kościół św. Michała Archanioła w Domachowie został wpisany do rejestru zabytków już w 1931. Jest to drewniany obiekt z dachem krytym gontami. Nad wejściem głównym znajduje się płaskorzeźba Matki Bożej z Dzieciątkiem, a ołtarz główny zdobi gotycka rzeźba Piety (z ok. 1430 r.) i obrazem Koronacja Matki Bożej. Konfesjonał i chrzcielnica są barokowe, natomiast ambona pochodzi z końca XVIII w. Sufit świątyni zdobi rokokowa polichromia w odcieniach sepii. Natomiast wyposażenie zakrystii pochodzi z 1775 r.

- Miałem możliwość obejrzeć od środka przed wyjazdem na Bitwę pod Komarowem drewniany kościół w Domachowie położony na Biskupiznie, starszy niż sądzono, bo z 1369 roku, bodajże najstarszy w Polsce, dużo starszy, niż nasz w Starymgrodzie - pisze do naszej redakcji Andrzej Wesołowski, prezes Stowarzyszenia Rodzina Ułańska w Krotoszynie. I faktycznie pierwotnie kościółek datowano na rok 1568. Dopiero ostatnie prace potwierdziły, że obiekt jest o 200 lat starszy!

Zachęcamy do obejrzenia tego niezwykłego zabytku polskiej architektury sakralnej. Będzie to z pewnością okazja do chwili zadumy w czasie świąt Bożego Narodzenia.
Czytaj również

Polub nas na Facebooku - ikrotoszyn.pl
REKLAMA W DODATKU
ELTRONIK - CANAL+
CONDITOR UBEZPIECZENIA KROTOSZYN
SOLARMAT FOTOWOLTAIKA
OSK AS Krotoszyn | Maria i Zenon Maśniakowie | Kursy na prawo jazdy | Kategorie AM, A1, A2, A, B, E/B