iKrotoszyn.pl reklamy
Artykuł sponsorowany

Najlepsza kocia karma: zadbaj o zdrowie i szczęście swojego kota

Każdemu opiekunowi kota zależy na zdrowiu i dobrym samopoczuciu swojego pupila. Wpływa na to wiele czynników, a jednym z nich jest zapewnienie zwierzakowi dobrej jakościowo karmy. Chodzi nie tylko o dobry smak, ale też o zawartość – dieta kota powinna być odpowiednio zbilansowana, aby zapewnić mu niezbędne składniki odżywcze. Czym karmić kota, aby był zdrowy i szczęśliwy?

Składniki niezbędne w diecie kota

Dieta kota będzie zależała od tego, na jakim etapie życia znajduje się aktualnie nasz pupil. Innego żywienia będzie bowiem potrzebował mały kociak, kot dorosły i starszy. Jeśli nasz kot jest wypuszczany na dwór będzie potrzebował innej diety niż kot, który całe dnie wyleguje się na kanapie.

Jednak są składniki, których absolutnie nie powinno zabraknąć w diecie żadnego kota. 

  • Białko jest bardzo ważnym elementem pożywienia, ponieważ wpływa ono na wzrost i odporność. 
  • Tłuszcz jest źródłem energii. Umożliwia wchłanianie cennych witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, czyli A, D, E i K. Nie może być go w diecie zbyt dużo, ale nie można go też wyeliminować całkowicie.
  • Kot jest bezwzględnym mięsożercą, a jego układ pokarmowy jest przystosowany do trawienia białka zwierzęcego. Dlatego ważne jest, aby karma którą wybieramy dla naszego pupila cechowała się dużą zawartością mięsa. Mięso zawiera taurynę która jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania kociego organizmu, a której kot nie jest w stanie sam wytworzyć. Tauryna wpływa na wzrok, serce oraz trawienie.

Sucha czy mokra karma – co będzie najlepsze?

Jeśli chcemy dla swojego pupila tego co najlepsze, ważny jest wybór odpowiedniego sposobu żywienia. Na rynku istnieje wiele suchych oraz mokrych karm. Jest w czym wybierać, a gazetka Auchan może pomóc nam w znalezieniu karmy w promocyjnych cenach. 

Sucha karma dla kota jest często wybierana, gdyż nie potrzebuje żadnego przygotowania - wystarczy wsypać ją do miseczki i gotowe. Kiedy śpieszymy się do pracy lub kiedy nie będzie nas cały dzień w domu, dobrze jest zostawić kotu mały zapas suchej karmy. Taki posiłek nie zepsuje się szybko, a kot będzie miał dostęp do jedzenia przez większość dnia. Karmę suchą warto jednak urozmaicić karmą mokrą. Kot jest przystosowany do pobierania wody z pożywienia, więc na pewno chętnie będzie zjadał karmę z puszki lub saszetki. Należy pamiętać, że będzie wtedy prawdopodobnie pił mniej wody z miski, nie trzeba się tym martwić. Suchą oraz mokrą karmę można kupić już niemal w każdym hipermarkecie bądź drogerii. Najczęściej dostępne są produkty dla kocich juniorów, kotów dorosłych, sterylizowanych czy starszych. Nie trzeba więc samemu głowić się jak odpowiednio zbilansować koci posiłek. Warto przeglądać półki z artykułami zwierzęcymi, gdyż często zdarzają się np. promocje na Whiskas.

Dieta oparta na surowym mięsie

Kolejnym, jeszcze nie tak popularnym sposobem żywienia kotów jest dieta oparta na surowym mięsie, tzw. dieta BARF. Polega ona na karmieniu kota mięsem, podrobami, kośćmi, a także naturalnymi suplementami. Musi być ona jednak odpowiednio przygotowana i zbilansowana, dlatego wymaga od nas więcej czasu i wiedzy. Ważne są odpowiednie proporcje jedzenia i suplementów, które trzeba samemu obliczyć. Aby kot był zdrowy i szczęśliwy, należy indywidualnie dopasować dietę do jego potrzeb. Podczas zakupów warto zwracać uwagę na składniki i jakość produktów. 

Sklep internetowy z włoskimi produktami - allitaliana.pl

Czytaj również

PARK ROZRYWKI RODZINNEJ LOCZEK KROTOSZYN
AZW KROTOSZYN
ERIKO MOBILNY ŻURAW
DOM ZDROWIA KROTOSZYN
4yourcar - Sklep Motoryzacyjny w Krotoszynie
Polub nas na Facebooku - ikrotoszyn.pl
REKLAMA W DODATKUKurczak z rożna | Smażalnia ryb | Imprezy | BAR u ŻABY - Koźmin Wlkp.