iKrotoszyn.pl reklamy
Wydarzenia

"Nad Niemnem" na skwerze...

Zdjęcie: KBP

We wtorek, wśród zieleni, w przepięknej scenerii Skweru D-O-M przy budynku krotoszyńskiej biblioteki, odbyła się 12. edycja Narodowego Czytania, odbywająca się z inicjatywy Prezydenta RP. Jej celem jest popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na bogactwo polskiej literatury, potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości.

Czytanie zainaugurowała w 2012 r. wspólna lektura "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza. Lekturą tegorocznego Narodowego Czytania była powieść Elizy Orzeszkowej "Nad Niemnem", którą ze względu na barwne opisy, wyrazistych bohaterów i odwołania historyczne porównywano do mickiewiczowskiej epopei. Żadna inna książka pisarki nie została tak entuzjastycznie przyjęta przez recenzentów. 

Nad Niemnem cieszyło się popularnością i uznaniem kolejnych pokoleń czytelników, to jeden z najważniejszych utworów literatury polskiej podejmujących tematykę powstania styczniowego, którego 160. rocznica obchodzona jest w 2023 roku.

Wszystkich zebranych gości powitała dyrektor krotoszyńskiej książnicy Ewa Bukowska. Do wspólnego czytania włączyli się samorządowcy gminy i powiatu, uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. Hugona Kołłątaja w Krotoszynie. Seniorzy z Zespołu Śpiewaczego „Cantare” działającego przy Dziennym Domu Senior+, pod kierownictwem Krzysztofa Rybickiego przygotowali występ artystyczny.

- Z okazji Narodowego Czytania, Kancelaria Prezydenta RP przygotowała specjalną pieczęć okolicznościową. Zapraszamy do Wypożyczalni dla Dorosłych z własnym egzemplarzem, gdzie można otrzymać pamiątkowa pieczęć. Organizatorzy dziękują wszystkim czytającym za włączenie się do akcji i pomoc przy jej organizacji. Już dzisiaj zapraszamy na 13. edycję podczas której czytać będziemy "Kordiana" Juliusza Słowackiego - zachęca krotoszyńska książnica.

Źródło: KBP


Tworzenie stron i sklepów internetowych - internetka.pl

Czytaj również

CERMOTOR KROTOSZYN
PARK ROZRYWKI RODZINNEJ LOCZEK KROTOSZYN
WALBET
AZW KROTOSZYN
ERIKO MOBILNY ŻURAW
Polub nas na Facebooku - ikrotoszyn.pl
REKLAMA W DODATKU


SMOK SKUP-SPRZEDAŻ

Kurczak z rożna | Smażalnia ryb | Imprezy | BAR u ŻABY - Koźmin Wlkp.