iKrotoszyn.pl reklamy
Porady

Na co zwrócić uwagę ubezpieczając dziecko?

Sierpień to miesiąc, gdy wakacje zbliżają się ku końcowi, robimy pierwsze zakupy do szkoły dla naszych pociech - piórniki, plecaki, trampki, żeby nie zostawiać sobie wszystkiego na początek roku szkolnego... Zwykle również z końcem sierpnia lub początkiem września rozważamy zakup ubezpieczenia dla dzieci. Na co rodzice powinni zwrócić uwagę ubezpieczając swoje potomstwo?

Co mają wspólnego wszystkie oferty NNW Szkolnego ?

  • Działają 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu
  • Nie tylko na terenie szkoły, ale na całym świecie
  • Wypłacają odszkodowanie za trwały uszczerbek na zdrowiu

 

- Nie spotkałem wśród znanych mi Towarzystw Ubezpieczeniowych oferty, która działała by tylko w szkole i tylko od poniedziałku do piątku – mam nadzieję, że takich ofert nie ma - mówi Sebastian Paździoch, ekspert w dziedzinie ubezpieczeń.

Gdzie są różnice, na które warto zwrócić uwagę?

 

1 - Suma ubezpieczenia

Podstawowa wartość polisy NNW, która określana jest albo jako kwota całkowita np. 100 tys. zł za 100% trwałego uszczerbku na zdrowiu, lub wyrażona ta sama wartość, ale jako 1000 zł za 1% trwałego uszczerbku. Im wyższa suma ubezpieczenia, tym wyższa składka za polisę ale i wyższa wypłata ewentualnego odszkodowania.

- Przykładem tego, że nie warto tutaj oszczędzać, niech będzie historia dziecka pewnego małżeństwa, które nie zwróciło uwagi na to co zawiera ich szkolna polisa. Gdy dziecko na szkolnej wycieczce złamało nogę, w sposób, który wymagał chirurgicznego złożenia kości, złożyli roszczenie o odszkodowanie. Ostatecznie uzyskali zaledwie 3000 zł wypłaty świadczenia - przytacza ekspert.

- Dlaczego tak się stało? Z tabeli uszczerbków w OWU wynika, że takie złamanie wraz ze skróceniem kości to uraz równy 10% uszczerbku na zdrowiu. A suma ubezpieczenia w ich polisie wynosiła zaledwie 30 000 zł... Czy jest to wystarczające świadczenie, dla dziecka, które rok szkolny dokończyło na nauczaniu indywidualnym, a pełną sprawność odzyska - miejmy nadzieję - w ciągu roku od wypadku? Czy wystarczy na rehabilitację, fizjoterapię? Żeby proces powrotu do zdrowia przyspieszyć? Czy gdyby suma ubezpieczenia była wyższa, było by inaczej? Oczywiście, bo te same 10% z 150 tys. zł dało by pięciokrotnie wyższe świadczenie - wyjaśnia S. Paździoch.

2 - Świadczenia za uraz

Uraz, który nie jest trwałym uszczerbkiem na zdrowiu również może być powodem do wypłaty odszkodowania. Są to na przykład, zwichnięcia, skręcenia, a także złamania kości nie wpływające na ograniczenia ruchowości czyli w 100% wygojone. Krótko mówiąc, to te urazy, po których nie zostaje trwały ślad i nie utrudniają długotrwale normalnego funkcjonowania.
Takie urazy szczególnie często przytrafiają się młodym sportowcom, a wypłata odszkodowania pozwoli na zakup na przykład stabilizatora, żeby w przyszłości skręcenie kostki się nie powtórzyło.

 

3 - Pobyt w szpitalu

Uwaga na ten punkt, bo definicja w każdym towarzystwie jest inna. Do tego stopnia, że w ubiegłym roku w jednej z krotoszyńskich szkół pojawiła się pani na zebraniu rodziców, z którą miałem okazję podyskutować na temat właśnie pobytu w szpitalu. Wówczas usłyszałem, że jej młodsze dziecko w przedszkolu ma polisę, dzięki której już od pierwszego dnia pobytu w szpitalu wskutek choroby ubezpieczyciel wypłaci świadczenie.

Była to pół prawda z ulotki reklamowej – po zagłębieniu się w ogólne warunki okazało się, że owszem tak będzie, pod warunkiem, że pobyt będzie trwał minimum siedem dni. W razie krótszego pobytu, nie będzie wypłaty z tego tytułu.

 

4 - Dodatkowe świadczenia

Tutaj ubezpieczyciele prześcigają się w pomysłach. Od takich świadczeń, jak kilka tysięcy złotych na rehabilitację po urazie, poprzez refundację odbudowy zębów stałych, oparzenia, odmrożenia, zatrucia, refundacje za uszkodzone wskutek NW, okulary czy aparat słuchowy, aż po pomoc psychologiczną związaną np. z hejtem w sieci czy szkole. Tych dodatków jest mnóstwo i w każdym towarzystwie inne.

 

Czy NNW szkolne to kompleksowa ochrona dla Twojego dziecka?

- Jest to rodzaj polis, który bardzo dobrze zabezpiecza, kwestie związane ze wszelkiego rodzaju urazami, jednak wszystkie oferty mają jedną wspólną cechę. Jest nim niskie świadczenie za poważną chorobę, rzędu 1, 2, 5 tysięcy złotych, może odrobinę więcej. Co w przypadku wystąpienia np. choroby nowotworowej, jest zaledwie kroplą w morzu potrzeb - stwierdza ekspert.

 

Czy NNW dla dziecka lepiej kupić w szkole czy indywidualnie?

- Od lat ubezpieczam całe szkoły w okolicy, jak i indywidualnie dzieci z różnych placówek, których nie obsługuję. Oferta grupowa jest atrakcyjniejsza cenowo, natomiast jeżeli dziecko ma specyficzne zainteresowania, jak np. jazda konna, czy sport motorowy, to może być niewystarczająca. Jeśli coś jest dla wszystkich, to nie jest dla każdego. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, najważniejsze, to zapamiętać, że jako rodzic nie masz obowiązku zakupu polisy w szkole, jak również nie musisz okazać polisy prywatnej w szkole, jest to Twoja indywidualna sprawa - zwraca uwagę S. Paździoch.


Jak ubezpieczyć dziecko kompleksowo?

Najlepszym rozwiązaniem jest spotkanie z profesjonalnym doradcą ubezpieczeniowym, w krótkiej rozmowie odpowiesz na kilka pytań, określasz kwoty jakie możesz na ten cel przeznaczyć, a wówczas możesz otrzymać indywidualną ofertę dopasowaną do Twoich potrzeb. Możliwości jest mnóstwo.

Spotkanie z doradcą zawsze jest bezpłatne, analiza Twoich obecnych polis również nic nie kosztuje, możesz jedynie dowiedzieć się że albo masz dobrze skompletowany pakiet polis, albo że warto w nim coś poprawić, wraz z propozycją.

 

Przeczytaj także:

EKUZ wystarczy? Czy może warto wykupić dodatkowe ubezpieczenie przed wyjazdem na wakacje za granicę?

 
Tworzenie stron i sklepów internetowych - internetka.pl

Czytaj również

CERMOTOR KROTOSZYN
PARK ROZRYWKI RODZINNEJ LOCZEK KROTOSZYN
WALBET
AZW KROTOSZYN
ERIKO MOBILNY ŻURAW
DOM ZDROWIA KROTOSZYN
4yourcar - Sklep Motoryzacyjny w Krotoszynie
Polub nas na Facebooku - ikrotoszyn.pl
REKLAMA W DODATKU


SMOK SKUP-SPRZEDAŻ

Kurczak z rożna | Smażalnia ryb | Imprezy | BAR u ŻABY - Koźmin Wlkp.