Bank Spółdzielczy w Krotoszynie

iKrotoszyn.pl reklamy
iKrotoszyn.pl - reklamuj się w gazecie internetowej
iKrotoszyn.pl - reklamuj się w gazecie internetowej
iKrotoszyn.pl - reklamuj się w gazecie internetowej
iKrotoszyn.pl - reklamuj się w gazecie internetowej
iKrotoszyn.pl - reklamuj się w gazecie internetowej
iKrotoszyn.pl - reklamuj się w gazecie internetowej

Szkółka Roślin Ozdobnych Bielawni
Na sygnale


Informator rolniczy - dla rolnika

Reklama - Lombard Smok Krotoszyn - Gotówka od ręki - Skup złota, skup srebra
PARTNERZY - Fundacja Legalna Kultura Informator rynku pracy
Mapa - Pojemniki na plastikowe nakrętki
MIEJSCE NA TWOJĄ REKLAMĘ - DANE KONTAKTOWE
Sulmierzyce

Man z Kielc przyjechał "goły"

2021-02-15 14:02:00

Zdjęcie: Facebook/OSP Sulmierzyce
Od ponad dekady trwała w Sulmierzycach dyskusja, o potrzebie pozyskania nowego wozu bojowego dla miejscowej jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej. Nikt nie miał wątpliwości, że taki nabytek wręcz byłby niezbędny, gdyż wysłużony ponad 30-letni star, winien już przejść na zasłużoną emeryturę. Na drodze zawsze jednak stały finanse, a właściwie ich brak, by móc wyłożyć kasę z budżetu Sulmierzyc, na taki zakup.

W ubiegłym roku pojawiło się światełko w tunelu i szansa na pozyskanie wartego ponad milion złotych, ciężkiego wozu bojowego. Miasto ze swej strony musiało wyłożyć ze swej strony jedynie około 1/3 sumy. Pozostała część pochodzić miała z dofinansowania ze środków zewnętrznych. Sztuka ta się udała, radni pomysł przyklepali, zaciągając na ten cel pożyczkę w wysokości 300 tys. zł. I w taki oto sposób, kilka dni temu, na ulicach Sulmierzyc pojawił się lśniący uterenowiony man GCBA TGM posiadający m.in. zbiornik mieszczący 5 tys. litrów wody, napęd 4x4 oraz oświetlenie zewnętrzne i wewnętrzne w technologii LED. Nabytek dodatkowo cenny, bowiem zasilił sulmierzyckich druhów w przeddzień jubileuszu 145-lecia jednostki.

 

- W imieniu prezesa naszej jednostki, swoim a także druhen i druhów pragnę podziękować burmistrzowi, radzie miasta z jej przewodniczącym na czele, pracownikom urzędu miasta za pomoc w osiągnięciu celu (pozyskanie wozu bojowego - przyp. red.), bo każdy się do tego dołożył - przypominał Wojciech Ostojski, naczelnik OSP w Sulmierzycach.

 

Wszystko wskazuje jednak na to, że zanim man zostanie wprowadzony do pododdziału bojowego, polśni jakiś czas w remizie, wymaga bowiem pewnych szlifów. Trzeba m.in. przestroić radia, zakupić węże do nożyc hydraulicznych, które pozyskano z krotoszyńskiej PSP, środek pianotwórczy oraz tzw. zestaw kominiarski. Wartość zakupów to około 10 tys. zł. Ponadto, jak zwrócił uwagę naczelnik, strażacy chcieliby także wcześniej poćwiczyć na nowym nabytku, zanim ruszą nim do akcji. Natomiast ze starego stara do mana przełożona została m.in. drabina.

 

- Myślę, że w ciągu dwóch tygodni auto powinno być gotowe - zapowiedział naczelnik sulmierzyckiej OSP.

 

Fakt potrzeby doposażenia auta, zdziwił część sulmierzyckich radnych. - Swego czasu na sesji pani Karolina Zaborek-Kulawska stwierdziła, że samochód będzie w pełni wyposażony, a z tego co się dowiadujemy, to jest on wyposażony w 60% - wyliczył Marcin Ptak.

 

Ta z kolei poczuła się wywołana do tablicy i poprosiła o wymienienie rzeczy, o której była mowa na wspomnianej sesji, a w którą nie został rzekomo wyposażony nowy samochód.

- Chyba chodziło o nożyce hydrauliczne, które wraz z rozspierakiem są już dostępne i zamontowane na wozie. Czy ja się mylę panie naczelniku? Czy jeżeli mamy teraz wyposażony wóz czy on może już jechać na akcję czy nie może, bo chyba radni, którzy wczoraj byli obecni mogli z całą pewnością stwierdzić, że na wozie właściwie mamy wszystkie elementy. Jeżeli wężom „wychodzą“ atesty, to wiadomo, że potrzebujemy nowe węże z atestami. Środek pianotwórczy, to nie jest filozofia i wiadomo, że musimy go mieć, bo nie doposażyli nam go w Kielcach - zwracała uwagę Karolina Zaborek-Kulawska.

 

Naczelnik przyznał, że auto może na akcję wyjechać, ale... - Nie może być to auto ratownicze, skoro nie ma węży. Te węże trzeba zakupić - precyzował Wojciech Ostojski.

 

Do dyskusji włączył Kamil Łopuszyński również przypominając, że na jednej z sesji Karolina Zaborek-Kulawska zapewniała, iż auto będzie w 100% wyposażone.

- Dla mnie najbardziej wiarygodną osobą jest naczelnik OSP, przedstawiciel strażaków, który uważa, że auto jest wyposażone w 60%. Dlatego chciałbym dostać pełną informację czy auto warte milion złotych jest tak naprawdę odpowiednio wyposażone, bo każdemu radnemu zależało, skoro to auto tyle kosztowało, by spełniało oczekiwania straży. Natomiast jak słyszę, że nie mogą tutaj w pełni udzielać pomocy, bo trzeba coś dokupić, to uważam, że ten przetarg nie do końca został dobrze przeprowadzony - wyjaśniał radny.

 

Naczelnik OSP Sulmierzyce wyjaśnił krótko, że przetarg jest rozpisany wyłącznie na dostarczenie wozu bojowego. - Nie ma w tym wyposażenia. Auto jest „gołe“ chyba, że firma da coś od siebie. Natomiast żadna firma nie daje auta z wyposażeniem - tłumaczył Wojciech Ostojski dodając, że na tę chwilę (11 lutego - przyp. red.) auto nie jest wyposażone w 100%.

 

Na koniec z apelem wystąpił szef sulmierzyckiej Rady Miejskiej. - Proszę nie wchodzić w kompetencje fachowców. Pani radna Karolina Zaborek-Kulawska zapewniała nas, że będzie samochód wyposażony w 100%. Pamiętam jak mówiła o nomexach (specjalne ubranie strażackie - przyp. red.), że będzie komplet nowych nomexów. Póki co, mamy tylko te nomexy, na które radni i burmistrz się złożyli i ufundowali strażakom. (...) Ile trzeba będzie dofinansować samochód? Nie wiemy. Ale czy to będzie 10 czy 20 tys. zł, to może nie od razu, ale stopniowo trzeba będzie doposażyć - przekonywał Adam Orzeszyński, przewodniczący rady miejskiej w Sulmierzycach. 

 

A jaki los czeka wysłużonego ponad trzydziestoletniego stara? - Najprawdopodobniej zostanie wystawiony na sprzedaż, ale tutaj ostatnie słowo będzie miała  Rada Miejska - mówi Dariusz Dębicki, burmistrz Sulmierzyc.

Drive Intermarché – szybkie i wygodne zakupy spożywcze przez Internet.


Fotorelacja

SKŁADY BUDOWLANE CZAJKA
Reklama - OSK AS Maria Maśniak

iPomagamy - akcje charytatywne krotoszyn, zbiórki pieniędzy krotoszyn

MIEJSCE NA TWOJĄ REKLAMĘ - DANE KONTAKTOWE
Wiadomości z przedszkoli i szkół z powiatu krotoszyńskiego.

Reklama - Ciesielstwo - Dekarstwo - Pokrycia dachowe | Sławomir Głód
PARTNERZY - Zespół wyścigowy KM RACING TEAM
Wiadomości kulturalne z Krotoszyna


iKrotoszyn.pl reklamy
Zamów reklamę kontaktując się z naszą lokalną Gazetą Internetową Zamów reklamę kontaktując się z naszą lokalną Gazetą Internetową