iKrotoszyn.pl reklamy
Z policji

Mają 16 i 18 lat. Postanowili ukraść busa...

Zdjęcie: KPP Milicz - Jeden z zatrzymanych sprawców.

18-latek ze Zdun i 16-letni mieszkaniec Krośnic ukradli forda transita. Pojazd o wartości 10 tys. zł zaparkowany był na jednej z ulic Milicza.

- Do kradzieży pojazdu doszło pod koniec października. Samochód dostawczy typu chłodnia kontenerowa marki Ford Transit stał zaparkowany na jednej z ulic Milicza. Nieznani sprawcy mieli ułatwione zadanie, gdyż drzwi pojazdu niestety nie były zabezpieczone, a wewnątrz znajdował się oryginalny kluczyk. Taką „okazję” wykorzystali złodzieje, którzy działając pod osłoną nocnych ciemności odpalili silnik i odjechali fordem w nieznanym kierunku. Właściciel forda wycenił jego wartość na kwotę 10 tysięcy złotych - podaje podinsp. Sławomir Waleński, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Miliczu.

Zaraz po zgłoszeniu kradzieży pojazdu sprawą zajęli się miliccy policjanci. Wykonano szereg czynności służbowych mających na celu odzyskanie skradzionego forda i ustalenie sprawców kradzieży. Po kilku dniach pojazd został odnaleziony w jednej z wsi w pobliżu Zdun.

- Samochód nie był uszkodzony i po wykonaniu przez policjantów oględzin został zwrócony właścicielowi. Analiza zebranych dowodów i uzyskanych przez policjantów informacji doprowadziła do zatrzymania we wtorek 15 listopada 18-letniego mieszkańca Zdun, który dokonał kradzieży forda. Do czasu wyjaśnienia okoliczności sprawy mężczyzna trafił do policyjnego aresztu. Ponadto policjanci ustalili, że wraz z zatrzymanym, w kradzieży pojazdu brał udział 16-letni mieszkaniec gminy Krośnice. Następnego dnia chłopak sam wraz ze swoim ojcem stawił się do Komendy Powiatowej Policji w Miliczu, gdzie został przesłuchany w związku z udziałem w kradzieży pojazdu. Po przesłuchaniu został zwolniony. Natomiast jego starszy wspólnik został doprowadzony przez policjantów do prokuratora, który zastosował wobec niego środek zapobiegawczy w postaci dozoru policyjnego i zakazu opuszczania kraju - informuje oficer prasowy.

Sprawa znajdzie swój finał w milickim sądzie, gdzie obaj sprawcy odpowiedzą za dokonanie kradzieży forda transita. Starszemu z podejrzanych za popełnione przestępstwo grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności, natomiast o dalszym losie jego młodszego wspólnika zadecyduje sąd dla nieletnich, do którego zostanie przesłana dokumentacja zebrana w tej sprawie. Postępowanie jest w toku.

 

Policjanci apelują do wszystkich właścicieli samochodów o odpowiednie zabezpieczanie pojazdów przed złodziejami.

Jak zabezpieczyć samochód przed kradzieżą?

Jak zabezpieczyć swoje auto przed złodziejem? To pytanie spędza sen z powiek każdemu właścicielowi „czterech kółek”. W poszukiwaniu jak najlepszego sposobu zabezpieczeń, często jednak zapominamy o podstawowych zasadach. Zazwyczaj posiadacze samochodów skupiają się jedynie na zabezpieczeniu kluczyków, choć warto również zwrócić uwagę na inne ważne kwestie. Podpowiemy, co można jeszcze zrobić.

Zacznijmy od początku i sięgnijmy do podstaw. Przywiązujmy szczególną uwagę do miejsc, w którym pozostawiamy samochód. Jeżeli nie ma możliwości skorzystania z garażu lub parkingu strzeżonego, to do parkowania wybierajmy miejsca dobrze widoczne dla otoczenia i ogólnie uczęszczane. Natomiast w nocy dobrze oświetlone i w pobliżu okien domów mieszkalnych. Unikajmy ciemnych zakamarków czy miejsc odludnych,

Jeśli nie mamy możliwości parkowania w takim miejscu, to zadbajmy o to, aby nasze auto było odpowiednio zabezpieczone przed kradzieżą. Zacznijmy od montowanego niemalże w każdym nowym samochodzie immobilizera. System ten blokuje układ zapłonowy, rozrusznik i system zasilania paliwem lub komputer w momencie, gdy ze stacyjki wyjęty jest kluczyk. By móc uruchomić auto ponownie, kierowca powinien zbliżyć do czujnika immobilizera specjalny nadajnik.

Najczęściej i najchętniej wybieranym sposobem zabezpieczenia pojazdu jest wyposażenie go w alarm. To też bardzo dobre wyjście. Alarm ma przede wszystkim za zadanie odstraszyć amatora cudzej własności i znacznie wydłużyć czas na dostanie się do wewnątrz pojazdu. Tym samym zwrócenie też uwagi innych, którzy mogą w porę zareagować. Autoalarmy z wyższej półki oferują wysyłanie za każdym razem innego, dynamicznie generowanego sygnału. Jeżeli nawet złodziej przechwyci kod alarmu przy pomocy specjalnego skanera, będzie on po chwili całkowicie bezużyteczny. Dostępne są również autoalarmy z opcją powiadomienia właściciela drogą elektroniczną lub wiadomością sms, gdy tylko coś niepokojącego dzieje się z naszym samochodem. Im zabezpieczenie pojazdu jest bardziej nietypowe, tym większa szansa, że złodziej nie będzie w stanie dostać się do jego środka.

Coraz częściej producenci oferują możliwość bezkluczykowego otwierania i uruchamiania pojazdu. To wygodne rozwiązanie, które jednak niesie z sobą pewne zagrożenia. Kradzież „na walizkę” to dziś jeden z najpopularniejszych sposobów jaki stosują złodzieje aut. W ten prosty sposób można otworzyć i odpalić auto wyposażone w system handfree. Do tego typu włamań złodzieje wykorzystują niewielkie urządzenia elektroniczne, zazwyczaj schowane w plecaku, torbie czy walizce – stąd nazwa tej metody kradzieży. Jeden przestępca pociąga klamkę, co powoduje włączenie systemu szukania kluczyka przez auto. Sygnał ten wędruje do “walizki”, która przekazuje go do innego urządzenia, z którym drugi przestępca przemieszcza się w pobliżu domu lub mieszkania szukając sygnału „kluczyka”. Po znalezieniu sygnału sygnał z „kluczyka” wędruje tą samą drogą, co w efekcie umożliwia otworzenie i uruchomienie samochodu. Gdy nasze auto wyposażone jest w tego typu system powinniśmy pomyśleć o zabezpieczeniu karty, a jak twierdzą eksperci, wystarczy do tego bezpieczny futerał, który uniemożliwi złodziejowi skopiowanie przesyłanego sygnału.

Kilkanaście lat temu skuteczną metodą była metoda tzw. mechaniczna. Nadal można ją śmiało stosować. Blokada skrzyni biegów lub koła kierownicy przy pomocy profesjonalnie zamontowanych rygli lub rozporowych pałąków zamykanych na klucz, z pewnością skutecznie zniechęci złodzieja.

Tym, którzy szczególnie obawiają się o własne auto, polecamy specjalny system zabezpieczeń wyposażony w czujniki GPS. Tego typu urządzenie, co prawda nie uchroni nas przed kradzieżą, ale za to pozwoli skutecznie odnaleźć utracony samochód.

Żadne zabezpieczenie nie zastąpi jednak zdrowego rozsądku. Pamiętajmy, że okazja czyni złodzieja. Przed pozostawieniem pojazdu, nawet na chwilę, upewnijmy się czy wszystkie szyby oraz zamki są zamknięte. Nie zostawiajmy auta z pracującym silnikiem, a kluczyki nośmy w wewnętrznych kieszeniach odzieży. W domu kluczyk tak jak inne cenne przedmioty, odkładajmy w miejsca bezpieczne. Nie jest dobrym miejscem szafka przy drzwiach wejściowych do domu czy kieszeń kurtki wiszącej w korytarzu. Z tym złodzieje szybko sobie poradzą. Stosując tych kilka rad, realnie możemy zminimalizować ryzyko włamania do naszego auta czy kradzieży pojazdu.

 

Źródło: KPP Milicz


Sklep internetowy z włoskimi produktami - allitaliana.pl

Czytaj również

PARK ROZRYWKI RODZINNEJ LOCZEK KROTOSZYN
AZW KROTOSZYN
ERIKO MOBILNY ŻURAW
DOM ZDROWIA KROTOSZYN
4yourcar - Sklep Motoryzacyjny w Krotoszynie
Polub nas na Facebooku - ikrotoszyn.pl
REKLAMA W DODATKUKurczak z rożna | Smażalnia ryb | Imprezy | BAR u ŻABY - Koźmin Wlkp.