Kredyt gotówkowy ZAPASOWA GOTÓWKA

iKrotoszyn.pl reklamy
iKrotoszyn.pl - reklamuj się w gazecie internetowej
iKrotoszyn.pl - reklamuj się w gazecie internetowej
iKrotoszyn.pl - reklamuj się w gazecie internetowej
iKrotoszyn.pl - reklamuj się w gazecie internetowej
iKrotoszyn.pl - reklamuj się w gazecie internetowej

Restauracja DUET Krotoszyn
OSK AS Maria Maśniak
Pracownia Tortów Artystycznych Sama Słodycz


Informator rolniczy - dla rolnika

Lombard Smok Krotoszyn - Gotówka od ręki - Skup złota, skup srebra
Informator rynku pracy MIEJSCE NA TWOJĄ REKLAMĘ - DANE KONTAKTOWE
Wiadomości kulturalne z Krotoszyna
Krotoszyn

Magdalena Ilnicka-Grzymska, radna i lekarz krotoszyńskiego szpitala: "Brak anestezjologa jest na pewno tragedią"

2021-10-20 10:10:00

Zdjęcie: Archiwum redakcyjne - W środku M. Ilnicka-Grzymska
O zawieszeniu funkcjonowania Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii w krotoszyńskim szpitalu pisaliśmy już wielokrotnie. Na razie w tym temacie wiele się nie zmieniło, bowiem OIOM wciąż nie został "odwieszony".

W związku z tą sytuacją głos zabiera wiele osób. Niektórzy twierdzą, że szpital działa praktycznie bez zmian i bezpieczeństwo zdrowotne mieszkańców naszego powiatu jest niezagrożone. Są też osoby mające zupełnie inne zdanie.

Ostatnia sesja Rady Miejskiej w Krotoszynie odbyła się 30 września. Wówczas głos w sprawie OIOM-u zabrała radna, a zarazem lekarz chorób wewnętrznych Magdalena Ilnicka-Grzymska. Jej wypowiedź wprawiała wiele osób w osłupienie. Okazuje się bowiem, że brak oddziału intensywnej terapii jest ogromnym problemem i wyzwaniem dla lekarzy, którzy nie posiadają specjalizacji anestezjologicznej.

 

"Była tak zwana pani anestezjolog interwencyjna"

Magdalena Ilnicka-Grzymska, jako lekarz chorób wewnętrznych od wielu lat dyżuruje w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym w Krotoszynie. Podczas wspomnianych obrad Rady Miejskiej postanowiła podzielić się swoimi spostrzeżeniami na temat sytuacji na OIOM-ie w szpitalu powiatowym. - Brak anestezjologa jest na pewno tragedią - rozpoczęła swoją wypowiedź.

Radna opisała jedno ze zdarzeń. Podczas dyżuru, który pełniła na SOR-ze przywieziono 44-letniego pacjenta z zatrzymaniem krążenia. Taką osobą - jak tłumaczyła - powinien zająć się anestezjolog, trzeba bowiem go zaintubować, podłączyć pod respirator. Niestety, te czynności musiała wykonać dyżurująca na SOR-ze M. Ilnicka-Grzymska. - Jestem lekarzem chorób wewnętrznych, nie mam specjalizacji anestezjologicznej. Na szczęście, to wszystko udało mi się opanować. (...) Była tak zwana pani anestezjolog interwencyjna na oddziale. Zeszła i właściwie poklepała mnie po ramieniu i... radź sobie sama - relacjonowała.

 

Telefony do ościennych szpitali

Na tym oczywiście nie koniec problemów, gdyż zbytnią pomocą nie wykazał się także tzw. koordynator ds. lecznictwa. Miał on wskazać szpital, który przyjmie chorego pacjenta (z powodu zawieszenia działalności OIOM-u w Krotoszynie). Niestety, tak się nie stało... M. Ilnicka-Grzymska zaczęła więc osobiście dzwonić po ościennych oddziałach intensywnej terapii, aby tam przetransportować 44-latka, który wymagał specjalistycznej opieki. Zajęło jej to kilka godzin. Gdy już to się udało, musiała osobiście towarzyszyć pacjentowi w drodze do lecznicy, która zgodziła się go przyjąć. W tym czasie SOR zabezpieczali lekarze z innych oddziałów krotoszyńskiego szpitala.

M. Ilnicka-Grzymska wskazała także, że dyrektor medyczny miał za złe ratownikom medycznym to, że do krotoszyńskiego szpitala przywieźli (z miejscowości Bożacin) pacjenta w takim stanie. Zdaniem lekarki dłuższego transportu, do bardziej oddalonej lecznicy, mężczyzna mógł jednak nie przeżyć.

Radna o zaistniałej sytuacji rozmawiała ze starostą krotoszyńskim. Uzyskała informację, że w szpitalu jest tzw. łóżko interwencyjne na OIOM-ie. - Chyba przepływ informacji jest nie taki. Nie ma takiego łóżka - oświadczyła podczas sesji. 

 

Szpital milczał...

Dzień po sesji, 1 października wystosowaliśmy e-maila do rzecznika prasowego oraz dyrekcji SPZOZ w Krotoszynie, z prośbą o komentarz do - co by nie mówić - publicznej wypowiedzi radnej M. Ilnickiej-Grzymskiej. Wstrzymaliśmy się z publikacją tego materiału do czasu, gdy otrzymamy odpowiedź w tej kwestii. A to nastąpiło dopiero dziś...

 

Komentarz szpitala

Beata Maj, dyrektor ds. administracyjno-finansowych:

Dyrekcja SPZOZ w Krotoszynie informuje, że analizuje opisany przypadek przez Panią radną Magdalenę Ilnicką-Grzymską. Ze wstępnych ustaleń wynika, że pod względem medycznym wszystkie czynności zostały wykonane prawidłowo, pacjent został odpowiednio zaopatrzony na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym i przekazany do innej placówki medycznej.

Dziękujemy Pani doktor, która jest świetnym fachowcem z ogromnym doświadczeniem, która wykazała się opanowaniem i  niezwykłym zaangażowaniem. Ubolewamy bardzo nad brakiem wsparcia ze strony koordynatora. Wszystkie szpitale mają obowiązek raportowania na bieżąco wolnych łóżek, zwłaszcza łóżek intensywnej terapii po to, aby przy pomocy koordynatora zabezpieczyć takiemu pacjentowi jak najszybszą pomoc w udzielaniu niezbędnych świadczeń medycznych. Przed przekazaniem szpital zobowiązany był zabezpieczyć opiekę pacjentowi na sali intensywnego nadzoru, która również jest na SOR, co w sposób profesjonalny dokonała Pani Doktor. Ubolewamy jednak że nie zadziałały procedury wsparcia koordynatora, a ciężar przekazania pacjenta pozostał na barkach Szpitala i Pani doktor.

Jeszcze raz podkreślmy, że w tej trudnej i stresującej pracy, która zdarza się nader często przy ratowaniu życia i zdrowia naszych pacjentów, składamy szczególne podziękowania dla wszystkich medyków naszego szpitala, którzy niejednokrotnie muszą zachować zimną krew i opanowanie, aby uratować ludzkie życie!

Natomiast nie będziemy szczegółowo odnosić się do zrozumiałego i niezwykle emocjonalnego wystąpienia Pani Radnej, ponieważ zawiera ono syntezę emocji, specyfiki oraz ogromnego codzienne wykonywanego trudu pracy wszystkich medyków, co niestety nie zawsze jest sprawiedliwie oceniane przez społeczeństwo.

 

B. Maj informuje także, że obecnie kończą się prace odbiorowe nowego skrzydła szpitala. Rozpoczynamy przenosimy oddziałów do nowego obiektu, w tym również Oddziału Anestezjologii i IT, co zakreśla rozpoczęcie pracy Oddziału w pełnym zakresie.

 

Proponujemy wysłuchać całości wypowiedzi Magdaleny Ilnickiej-Grzymskiej z sesji 30 września (od 3 godz. i 53 min.).

 

 
Elektroniczne Biuro Obsługi Klienta PGKiM Sp. z o.o.

DOM ZDROWIA
Kredyty Krotoszyn - Pośrednictwo kredytowe - Najfinanse Tomasz Gierko

Bar u Żaby
Wiadomości z przedszkoli i szkół z powiatu krotoszyńskiego.

Reklama - Ciesielstwo - Dekarstwo - Pokrycia dachowe | Sławomir Głód
PARTNERZY - Zespół wyścigowy KM RACING TEAM


Mapa - Pojemniki na plastikowe nakrętki FACEBOOK ikrotoszyn.pl
MIEJSCE NA TWOJĄ REKLAMĘ - DANE KONTAKTOWE

Tworzenie stron i sklepów internetowych - internetka.pl