iKrotoszyn.pl reklamy
Krotoszyn

Legionella na Wodniku. Sanepid informuje: osoby korzystające w ostatnim okresie z pływalni powinny obserwować swój organizm

Wracamy do tematu wykrycia bakterii Legionella na krytej pływalni Wodnik w Krotoszynie. Od chwili podania tej informacji zgłaszają się do nas zaniepokojeni rodzice, których dzieci korzystają z basenu w ramach zajęć szkolnych.

Przypomnijmy. Wczoraj popołudniu Centrum Sportu i Rekreacji "Wodnik" w Krotoszynie podało informację o wykryciu bakterii Legionella na krytej pływalni przy ul. Mahle. Bakterię wykryto w ciepłej wodzie pod prysznicem. Podjęto decyzję o zamknięciu pływalni, choć w próbkach pobranych z basenu sportowego i rekreacyjnego oraz z jacuzzi nie wykryto obecności bakterii.

W celu zlikwidowania Legionelli, dyrekcja Wodnika podjęła decyzję o podgrzewaniu wody w instalacji do temperatury powyżej 65 stopni Celsjusza. Z hotelu, kręgielni, siłowni, fitnessu i gabinetów masażu funkcjonujących w kompleksie pływalni można korzystać bez zmian.

- Czy sytuacja jest na tyle poważna, by dzieci czy osoby starsze powinny obawiać się o swoje zdrowie? - brzmi jedno z pytań, które trafiło do naszej redakcji.

Postanowiliśmy więc zwrócić się do sanepidu w Krotoszynie z kilkoma pytaniami, w tym o częstotliwość badań wody w Wodniku. - Harmonogram dotyczący badań jakości wody zarządca pływalni ustala z właściwym Państwowym Powiatowym Inspektorem Sanitarnym. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Krotoszynie zobowiązał zarządcę pływalni do wykonywania badań wody w kierunku Legionella sp. w częstotliwości 1 raz na kwartał oraz każdorazowo w przypadku wystąpienia sytuacji mogącej mieć wpływ na pogorszenie jakości wody na pływalni. Ostatni pobór wody wykonywany był 27.10.2023r. - informuje Joanna Kobus-Marczak, st. asystent Oddział Nadzoru Stanowisko Pracy ds. Higieny Dzieci i Młodzieży i rzecznik prasowy Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Krotoszynie.

Sanepid zobowiązał też zarządcę basenu do podjęcia działań naprawczych zmierzających do doprowadzenia jakości ciepłej wody użytkowej do wymaganych parametrów czystości mikrobiologicznej zgodnych z obowiązującymi wymaganiami. Kolejne badania wody nastąpi po zakończeniu działań naprawczych.  

- Ze względu na fakt, że bakterie z rodz. Legionella dają niespecyficzne objawy, osoby korzystające w ostatnim okresie z pływalni powinny obserwować swój organizm. W razie wystąpienia pogorszenia stanu zdrowia należy skontaktować się z lekarzem i postępować zgodnie z jego zaleceniami - wyjaśnia Joanna Kobus-Marczak.

- W instalacjach wodnych bakterie z rodz. Legionella wchodzą w skład biofilmu powstającego na wewnętrznych powierzchniach rur i elementów urządzeń wodnych. Ich namnażaniu sprzyja korozja, osady, obecność innych bakterii i pierwotniaków oraz odpowiednia temperatura wody. Legionella sp. rozwija się najlepiej w wodzie o temperaturze od 25°C-50°C. Zanieczyszczenie systemów instalacji wodnej może być miejscowe i dotyczyć tylko fragmentu armatury lub obejmować całą sieć przesyłową wody - dodaje.

 

Sklep internetowy z włoskimi produktami - allitaliana.pl

Czytaj również

PARK ROZRYWKI RODZINNEJ LOCZEK KROTOSZYN
AZW KROTOSZYN
ERIKO MOBILNY ŻURAW
DOM ZDROWIA KROTOSZYN
4yourcar - Sklep Motoryzacyjny w Krotoszynie
Polub nas na Facebooku - ikrotoszyn.pl
REKLAMA W DODATKUKurczak z rożna | Smażalnia ryb | Imprezy | BAR u ŻABY - Koźmin Wlkp.