iKrotoszyn.pl reklamy
Listy do redakcji

Kryzys zarządzania szpitalem czy kryzys nadzoru?

2022-06-15 11:06:00

Publikujemy list od Czytelnika, który postanowił podzielić się na naszych łamach swoimi spostrzeżeniami w ważnym i bliskim każdemu z nas temacie, jakim jest służba zdrowia.


Nasz Czytelnik (dane do wiadomości redakcji) przedstawia swój punkt widzenia dotyczący - jak wspomnieliśmy na wstępie - służby zdrowia, ale w wydaniu powiatowym. A dokładnie zabiera głos na temat zarządzania krotoszyńskim szpitalem. Oto treść listu:

 

Z ubolewaniem, chociaż bez zdziwienia przeczytałem na Waszej stronie o kadrowym trzęsieniu ziemi w krotoszyńskim szpitalu. Opisane w lokalnych czasopismach okoliczności oraz przyczyny kryzysu kadrowego ujawniły obraz nędzy i rozpaczy, a w tym karłactwa systemu nadzoru i zarządzania naszą lokalną służbą zdrowia.

Dowiadujemy się oto, że zastępcy dyrektora SPZOZ-u donosili na naczelnego do starosty. Wicedyrektorka Maj wyeliminowała dyrektora medycznego Pełkę, komunikując mu, że jest on persona non grata, czyli drzazgą w d**** dla pomyślnego naboru nowej kadry medycznej. W efekcie ten abdykował nie tylko ze stanowiska dyrektora medycznego, lecz również z funkcji p.o. dyrektora naczelnego. Po wielu latach funkcjonowania na dyrektorskim stołku dopiero teraz zorientował się, podobnie jak i zarząd powiatu, że przepisy antykorupcyjne zabraniają łączenia stanowiska dyrektora z własną (konkurencyjną) działalnością. Wbrew ich twierdzeniom przepisy nie były nowymi. Obowiązywały od dawna, również wtedy, gdy starosta Szczotka powierzył temu samemu lekarzowi stanowisko p.o. dyrektora po tajemniczej ucieczce z Krotoszyna poprzedniego dyrektora — Kurowskiego. Jak widać dymisja miała swoje mocne podstawy, choć nie sposób jej nie uznać za nieco spóźnioną. Na uwagę zasługuje fakt, że wielce zasłużony dla powiatu doktor-dyrektor nie obraził się na starostę w całości, lecz tylko do połowy. Mimo wieku emerytalnego postanowił pozostać w oddziale chirurgicznym szpitala. Ciekawe co na to anestezjolodzy?

Odkryliśmy również, że według doktryny starosty, dyrektor naczelny powinien informować o wszystkim swoich zastępców, by ci mogli samodzielnie podejmować decyzje. Ten pluralistyczny eksperyment mógłby nawet znaleźć zwolenników, gdyby nie fakt, że za wszelkie decyzje odpowiada jednoosobowo dyrektor (naczelny) SPZOZ-u. Z tego co powszechnie wiadomo naczelny, w drodze konkursu, dobiera sobie zastępców. Ciekawe co o procesie dobierania sobie zastępców miałaby dziś do powiedzenia zwolniona dyrektor Wiśniewska? Pani dyrektor na razie milczy. Być może oniemiała, gdy dowiedziała się, że starostowie Szczotka i Radojewski, jako arbitrzy moralności zawodowej orzekli o jej nieetycznym postępowaniu. Jej brak etyki miał przejawić się tym, że z nieznanych nam dotąd powodów rozglądała się za nowym miejscem zatrudnienia. Starostowie skonstatowali więc, że nie wiązała swej przyszłości z lecznicą, którą oni nadzorują. Dla tych, których ogarnęła chęć współczucia naszym odrzuconym włodarzom należy się informacja, że kontrakt menedżerski z dyrektor Wiśniewską podpisali oni w 2020 roku jedynie na kilka lat i to z możliwością jego rozwiązania w każdym czasie za jednomiesięcznym wypowiedzeniem. Jak więc było oczekiwać jej wierności do grobowej deski? Co wreszcie z jej niezbywalnym prawem do wolności?

Trudne do objęcia rozumem wydają się również zarzuty włodarzy związane z obstrukcją w wydatkowaniu 9-milionowej dotacji rządowej na modernizację szpitala. Według doniesień prasowych to władze powiatu otrzymały ową dotację, a nie SPZOZ w Krotoszynie. Wydaje się to dość logiczne, bo właścicielem nieruchomości szpitalnych jest właśnie powiat. Na barkach powiatu zatem spoczywa problem przebudowy, rozbudowy czy modernizacji obiektów szpitalnych. Skoro dowiadujemy się, że prowadzeniem tej inwestycji obarczono dyrektor Wiśniewską, domagając się przy tym dzielenia zamówienia publicznego, to zaczynamy rozumieć dlaczego ruszyła w poszukiwaniu nowego miejsca pracy. W końcu w jej, jak i naszej pamięci pozostanie na długo ostatnia rozbudowa szpitala prowadzona przez powiat.

 

Jeśli Was również intrygują sprawy z naszego wspólnego otoczenia, to piszcie, dzwońcie, wysyłajcie zdjęcia!

 Czytaj również

MALINOWY ZAKĄTEK
4yourcar - Sklep Motoryzacyjny w Krotoszynie
Polub nas na Facebooku - ikrotoszyn.pl
REKLAMA W DODATKU
SOLARMAT FOTOWOLTAIKA
OSK AS Krotoszyn | Maria i Zenon Maśniakowie | Kursy na prawo jazdy | Kategorie AM, A1, A2, A, B, E/B