iKrotoszyn.pl reklamy
Zdrowie

Krotoszyńska porodówka w zestawieniu NFZ. Jak wypadła?

Jak podaje NFZ, w ubiegłym roku wielkopolskie szpitale sprawozdały 29 872 porody. Wszystkie porodówki na podium zestawienia znajdują się w poznańskich szpitalach. Tuż za nimi jest placówka w Ostrowie Wielkopolskim. Ponownie sprawdzono też, które szpitale najczęściej wybierają przyszłe mamy z poszczególnych powiatów. Jak wypadła krotoszyńska porodówka?

Od blisko trzech lat Wielkopolski Oddział Wojewódzki NFZ regularnie publikuje ranking najczęściej wybieranych przez pacjentki porodówek w naszym regionie. Początek nowego roku to okazja, żeby ponownie przyjrzeć się liczbie sprawozdanych przez szpitale porodów, tym razem w całym 2022 r. Warto pamiętać, że liczba hospitalizacji porodowych nie jest równa liczbie urodzonych w tym okresie dzieci, ponieważ nie uwzględnia np. ciąż mnogich.

W 2022 r. szpitale w Wielkopolsce odnotowały około 30 tys. porodów. W pierwszym kwartale ubiegłego roku liczba ta wynosiła 7,2 tys., na półrocze było ich łącznie 14,9 tys., a po trzecim kwartale – 23 tys. Natomiast w 2021 r. w szpitalach naszego regionu odebrano około 33 tys. porodów.

Patrząc przez pryzmat subregionów – najwięcej hospitalizacji porodowych w ubiegłym roku zanotowano w subregionie poznańskim - około 16,5 tys. Wpływ na to ma przede wszystkim liczba ludności w tym subregionie i obecność w nim największych porodówek w Wielkopolsce.

Na drugim miejscu plasuje się z liczbą 5,6 tys. porodów subregion kaliski (gdzie znajduje się m.in. Szpital w Ostrowie Wielkopolskim, będący na czwartym miejscu w zestawieniu). Trzeci jest subregion leszczyński – odebrane 3172 porody, czwarty koniński – 2644, a ostatni pod tym względem jest subregion pilski z liczbą około 2 tys. porodów sprawozdanych przez tamtejsze szpitale.

– W ciągu roku powstaje wiele rankingów, które według różnych kryteriów i metod oceniają porodówki w Wielkopolsce. Jak widać jest taka potrzeba, ale to ranking oparty o liczbę porodów w najbardziej obiektywny sposób pokazuje rzeczywiste wybory przyszłych mam. Warto też pamiętać, że większa liczba porodów odebranych w danym szpitalu, to jednocześnie bardziej doświadczona kadra – mówi Agnieszka Pachciarz, dyrektor Wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ. – Cieszę się, że nasze cykliczne zestawienie ma już w regionie określoną renomę. Świadczy o niej liczba publikacji powstałych na jego bazie, pytania dziennikarzy o to, kiedy pojawi się kolejny ranking, a także zaciekawienie, jakie on budzi – również wśród dyrekcji i personelu ujętych w nim szpitali. Nam pozwala również na regularną obserwację pracy każdego z oddziałów.

 

RANKING 10. NAJWIĘKSZYCH PORODÓWEK W WIELKOPOLSCE W 2022 R.

Jak wobec tego prezentuje się zestawienie szpitali najczęściej wybieranych przez kobiety w Wielkopolsce? Oto 10 placówek z największą liczbą sprawozdanych porodów oraz informacje o miejscu zajętym przez nie w 2021 r.:

  1. Ginekologiczno-Położniczy Szpital Kliniczny UM w Poznaniu (5856 porodów) – za 2021 r. na 1. miejscu z liczbą 6834 porodów
  2. Szpital Miejski im. F. Raszei w Poznaniu (1977 porodów) – za 2021 r. na 3. miejscu z liczbą 1944 porodów
  3. SZOZ nad Matką i Dzieckiem w Poznaniu (1969 porodów) – za 2021 r. na 2. miejscu z liczbą 2498 porodów
  4. ZZOZ w Ostrowie Wielkopolskim (1720) – za 2021 r. na 4 miejscu z liczbą 1878 porodów
  5. Szpital Wojewódzki w Poznaniu (1567) – za 2021 r. na 6. miejscu z liczbą 1584 porodów
  6. Wojewódzki Szpital Zespolony w Lesznie (1533) – za 2021 r. na 5 miejscu z liczbą 1622 porodów
  7. Wojewódzki Szpital Zespolony im. dr. Romana Ostrzyckiego w Koninie (1199) – za 2021 r. także na 7. miejscu z liczbą 1319 porodów
  8. Pleszewskie Centrum Medyczne w Pleszewie (973) – za 2021 r. również na 8. miejscu z liczbą 1116 porodów
  9. Szpital Pomnik Chrztu Polski w Gnieźnie (965) – za 2021 r. na 13. miejscu z liczbą 849 porodów
  10. Szpital Powiatowy im. T. Malińskiego w Śremie (906) – za 2021 r. na 14. miejscu z liczbą 823 porodów

 

KTÓRE SZPITALE NAJPOPULARNIEJSZE W SUBREGIONACH?

W analizie NFZ po raz drugi przygląda się również temu, które szpitale z poszczególnych subregionów przyciągają najwięcej przyszłych mam, na co dzień mieszkających w innych powiatach. W każdym z nich da się znaleźć takie przykłady.

W subregionie kaliskim to Pleszewskie Centrum Medyczne w Pleszewie. Rodzące z powiatu pleszewskiego stanowią w nim 38 proc. pacjentek. Niemal tyle samo, bo 37 proc., to kobiety z powiatu kaliskiego i Kalisza. Po około 10 proc. pań jest z powiatów ostrowskiego i jarocińskiego. Na przeciwnym biegunie są szpitale w Ostrzeszowie i Kępnie, gdzie ponad 80 proc. rodzących stanowią panie z „rodzimych” powiatów.

Reprezentantki większości wielkopolskich powiatów rodziły z kolei w Szpitalu Ginekologiczno-Położniczym UM przy ul. Polnej w Poznaniu. To jednak, obok szpitala w Ostrowie Wielkopolskim, placówka o najwyższym stopniu referencyjności oddziału neonatologicznego, czyli prowadząca także najtrudniejsze ciąże.
 
 

LICZBA ODEBRANYCH PORODÓW W SZPITALACH W WOJEWÓDZTWIE WIELKOPOLSKIM W LATACH 2021-2022 (USZEREGOWANE WEDŁUG WYNIKÓW ZA 2022 R.)

 

LICZBA ODEBRANYCH PORODÓW W SZPITALACH W WOJEWÓDZTWIE WIELKOPOLSKIM W 2022 R. (USZEREGOWANE WEDŁUG SUBREGIONÓW)

 

Źródło: Wielkopolski Oddział Wojewódzki NFZ
Tworzenie stron i sklepów internetowych - internetka.pl

Czytaj również

CERMOTOR KROTOSZYN
PARK ROZRYWKI RODZINNEJ LOCZEK KROTOSZYN
WALBET
AZW KROTOSZYN
ERIKO MOBILNY ŻURAW
DOM ZDROWIA KROTOSZYN
4yourcar - Sklep Motoryzacyjny w Krotoszynie
Polub nas na Facebooku - ikrotoszyn.pl
REKLAMA W DODATKU


SMOK SKUP-SPRZEDAŻ

Kurczak z rożna | Smażalnia ryb | Imprezy | BAR u ŻABY - Koźmin Wlkp.