iKrotoszyn.pl reklamy
iKrotoszyn.pl - reklamuj się w gazecie internetowej
iKrotoszyn.pl - reklamuj się w gazecie internetowej
iKrotoszyn.pl - reklamuj się w gazecie internetowej


Reklama - CATERING DLA ZDROWIA - DIETA PUDEŁKOWA

Reklama - TEOMINA SPORT - SIŁOWNIA - FITNESS - CORSSFIT

Reklama - Bar u Żaby - kurczak z rożna
Informacje z pierwszej ręki z policji i straży pożarnej w Krotoszynie.


Reklama - COLORSHIRT.PL - Nadruki na koszulki, gadżety reklamowe z nadrukiem dla firmPARTNERZY - Fundacja Legalna Kultura

PARTNERZY - Zespół wyścigowy KM RACING TEAM

Informator Zdrowie i Aktywność - porady i ciekawostki

Masz temat? Napisz list do naszej Gazety Internetowej!
Ciekawostki

Krotoszyńska bazylika na nowym placu

2019-08-22 08:08:00

Na najbliższej sesji Rady Miejskiej w Krotoszynie, radni mają podjąć uchwałę dotyczącą nadania nazwy Plac ks. Teodora Kaczmarka.

To właśnie na tym placu znajduje się krotoszyńska fara, którą Ojciec Święty Franciszek dekretem z 10 maja 2019 r. wyniósł do godności bazyliki mniejszej.

Ks. Teodor Kaczmarek, którego nazwę ma nosić plac, urodził się 15 września 1895 roku w Kościanie. W latach powojennych był proboszczem kościoła p.w. św. Jana Chrzciciela w Krotoszynie. Został zamęczony przez peerelowskich oprawców w więzieniu w Sztumie. W tym roku mija 65. rocznica jego męczeńskiej śmierci.

Autorem opracowania o ks. Kaczmarku jest ks. dr Aleksander Gendera, obecny proboszcz krotoszyńskiej parafii.

Książka została wydana w 2014 roku i znajduje się m.in w zbiorach Muzeum Regionalnego im. Hieronima Ławniczaka w Krotoszynie.

 

fot. biblioteka.muzeum.krotoszyn.pl

 

Poniżej treść uzasadnienia do uchwały:

Ks. Teodor Kaczmarek urodził się 15 września 1895 roku w Kościanie. Pochodził z bardzo religijnej, katolickiej rodziny. Jego rodzicami byli Jan Kaczmarek i Stefania z Węclewskich. Po ukończeniu szkoły średniej podjął studia na wydziale teologicznym w Monasterze. 5 kwietnia 1919 roku otrzymał świecenia kapłańskie w Gnieźnie. Początkowo został skierowany na wikariat do Ostrzeszowa. Potem został mianowany nauczycielem religii w Seminarium Nauczycielskim w Wolsztynie. W 1926 roku został administratorem parafii w Wieszczyczynie koło Śremu. Następnie w 1933 roku objął funkcję proboszcza w Margoninie. Został tam również wizytatorem nauki religii.
Ks. Kaczmarek oprócz przykładnej pracy duszpasterskiej studiował filozofię na Uniwersytecie Poznańskim. Prace nad doktoratem przerwał mu wybuch II Wojny Światowej. We wrześniu 1939 roku został aresztowany przez hitlerowskie władze okupacyjne i wywieziony w okolice Siedlec. Do 1945 roku pracował jako wikariusz w Kamiennie. Po zakończeniu wojny powrócił do swojej parafii w Margoninie. Władze Kościoła 1 października 1945 roku powierzyły ks. Kaczmarkowi funkcję proboszcza przy kościele pw. św. Jana Chrzciciela w Krotoszynie. Mianowany został również komendarzem kościoła pw. św. Ap. Piotra i Pawła. Ks. Kaczmarek od razu rzucił się w wir pracy duszpasterskiej. W szczególny sposób rozpowszechnił w Krotoszynie nabożeństwo do Jezusa Eucharystycznego i Matki Bożej. Ks. Kaczmarek w 1949 roku został mianowany dziekanem dekanatu krotoszyńskiego. W Krotoszynie ukończył proces powiększania cmentarza parafialnego. Odnowił kościół pw. św. Ap. Piotra i Pawła. Nadzorował przebudowę organów polegającą na ich elektryfikacji. Za jego czasów, od 1945 roku zaczęto odprawiać nabożeństwa dla młodzieży gimnazjalnej w poewangelickim kościele pw. św. Andrzeja Boboli. Bardzo wielu swoich zamierzeń nie zdążył zrealizować. Padł bowiem ofiarą prześladowań stalinowskich w Polsce.
Ks. Kaczmarek obejmując probostwo w Krotoszynie został również moderatorem działającej od 1926 roku Sodalicji Mariańskiej. Zasłynął wówczas wśród wiernych parafian z patriotycznych kazań o wolności i poszanowaniu prawa gwałconego przez reżim komunistyczny. Ze względu na liczne prześladowania ze strony władz komunistycznych spotkania członków Sodalicji Mariańskiej odbywały się na probostwie. W wyniku nasilania się walk władz komunistycznych z Kościołem zakazano m. in. stawiania ołtarzy podczas procesji Bożego Ciała w miejscach publicznych. W 1952 roku ks. Kaczmarek przewodniczył w nietypowej procesji Bożego Ciała w Krotoszynie. Ołtarz został umieszczony na platformie samochodowej, przemieszczał się na tradycyjnej trasie przejścia procesji. Samochód z ołtarzem zatrzymywał się w miejscach, gdzie zawsze były ustawiane ołtarze. Podczas odwiedzin swoich znajomych w Poznaniu ks. Kaczmarek został 22 lutego 1953 roku aresztowany przez funkcjonariusza Urzędu Bezpieczeństwa. Skazano go na 5 lat więzienia z niewiadomych przyczyn.
Ks. dziekan Kaczmarek zmarł 21 września 1954 roku w więzieniu w Sztumie. Jego szczątki sprowadzono do Krotoszyna i pochowano na cmentarzu parafialnym w rodzinnym grobowcu. Parafianie wzięli liczny udział w uroczystościach pogrzebowych. Przewodniczył im ks. abp Walenty Dymek. Nagrobek znajduje się przy głównej alei za kaplicą-mauzoleum. W centralnym miejscu grobowca ustawiono pietę. Ks. Kaczmarek odszedł powszechnie żałowany, a wierni parafianie krotoszyńscy zachowują zmarłego dziekana i proboszcza krotoszyńskiego w serdecznej pamięci.

Postanowieniem z dnia 1 marca 1993 roku Sąd Warszawskiego Okręgu Wojskowego w Warszawie uznał wyrok z dnia 30 stycznia 1954 roku skazujący ks. dziekana Kaczmarka za nieważny.

 

 
Źródło: krotoszyn.plReklama - OSK AS Maria Maśniak

Reklama - Intermarche Krotoszyn - Supermarket

Autopromocja ikrotoszyn.pl

W ślubnym informatorze znajdziesz artykuły, porady dotyczące organizacji ślubu, wesela oraz wieczoru kawalerskiego lub panieńskiego.

Reklama - Ciesielstwo - Dekarstwo - Pokrycia dachowe | Sławomir Głód
Reklama - Lombard Smok Krotoszyn - Gotówka od ręki - Skup złota, skup srebra

W tym miejscu znajdziesz zapowiedzi i relacje z imprez kulturalnych w powiecie.iKrotoszyn.pl reklamy POLUB NAS NA FACEBOOKU - ikrotoszyn.pl