iKrotoszyn.pl reklamy
Ciekawostki

Krotoszyńscy ułani w rajdzie konnym pamięci żołnierzy 56. Pułku Piechoty Wielkopolskiej

2021-10-18 14:10:00
Zdjęcie: Archiwum A. Wesołowskiego
Na przełomie września i października, w 82. rocznicę wybuchu II wojny światowej, Stowarzyszenie Rodzina Ułańska w Krotoszynie, realizowała projekt poświęcony pamięci żołnierzom kampanii wrześniowej.

Rajd rozpoczął się mszą św. w kościele NMP w Starymgrodzie. - Następnie konnym rajdem wzdłuż starej granicy z Niemcami z 1939 roku przejechaliśmy krotoszyńskimi lasami, aż do Sulmierzyc, po drodze  wzbudzając olbrzymie zainteresowanie wśród napotkanych ludzi. Następnego dnia dojechaliśmy do Baszkowa, gdzie w trzeciej dekadzie 1939 roku książę Olgierd Czartoryski z właścicielem fabryki konserw z Pudliszek panem Fenrychem (po wojnie słynne na cały świat "Pudliszki" panowie Jezierski i Wronecki właściciele przedwojennej Rzeźni w Krotoszynie), Becon Faktory (po wojnie Bekoniarnia z doskonałą załogą z panem Edwardem Wesołowskim - książka sybiraka Herby) oraz mieszkańcy wioski ufundowali 56. Pułkowi Piechoty Wielkopolskiej z Krotoszyna ciężki karabin maszynowy, który uroczyście przekazano dowódcy płk. Tyczyńskiemu na środku wsi, w obecności żołnierzy oraz mieszkańców - tłumaczy Andrzej Wesołowski, prezes Stowarzyszenia Rodzina Ułańska w Krotoszynie. - Porównując katalog archiwalnych zdjęć ze stron Muzeum Regionalnego w Krotoszynie mając do dyspozycji wojskowe mapy, wojskowe załączniki graficzne z wizją lokalną włącznie, stwierdziliśmy zdziwieni, że jedno ze zdjęć muzealnych z uroczystości przekazania ciężkiego karabinu żołnierzom 56. Pułku nie zostało zrobione w Baszkowie. Pod zdjęciem jest mylny opis i wprowadza zainteresowanych w błąd - przedstawia A. Wesołowski.

W Baszkowie ułani odwiedzili Czesława Herbę, sybiraka którego losy wojenne są im dobrze znane. - Sybirak jest członkiem honorowym naszego krotoszyńskiego stowarzyszenia, o którym dzięki nam głośno w Polskim Klubie Kawaleryjskim o zasięgu ogólnopolskim  - wyjaśnia A. Wesołowski. Krotoszyńscy ułani odwiedzili również Bułaków, gdzie w rozmowach z najstarszym mieszkańcem wsi, usłyszeli, że przy szkole podstawowej stoi pomnik poświęcony żołnierzom 55. Pułku i 56. Pułku, którzy zostali zabici w czasie II wojny światowej lub zamordowani przez zniemczonych mieszkańców Pogorzeli, tzw. volksdeutschów. - Wśród zamordowanych, żołnierz 56. Pułku wracający z niewoli stracił życie w niedalekiej odległości od rodzinnego domu. W Sulmierzycach, w Krotoszynie, w Bułakowie zostawiliśmy zapalone znicze, następnie udaliśmy się na uroczyste rozwiązanie i zakończenie rajdu - kończy szef krotoszyńskich ułanów.
- Fotorelacja -

Czytaj również

MALINOWY ZAKĄTEK
4yourcar - Sklep Motoryzacyjny w Krotoszynie
Polub nas na Facebooku - ikrotoszyn.pl
REKLAMA W DODATKU
CONDITOR UBEZPIECZENIA KROTOSZYN
OSK AS Krotoszyn | Maria i Zenon Maśniakowie | Kursy na prawo jazdy | Kategorie AM, A1, A2, A, B, E/B
Kurczak z rożna | Smażalnia ryb | Imprezy | BAR u ŻABY - Koźmin Wlkp.