iKrotoszyn.pl reklamy
iKrotoszyn.pl - reklamuj się w gazecie internetowej
iKrotoszyn.pl - reklamuj się w gazecie internetowej
iKrotoszyn.pl - reklamuj się w gazecie internetowej


Auta Kaczmarek - Wypożyczalnia - Sprzedaż samochodów
Reklama - IGLOO - KROTOSZYN CHŁODNICTWO I KLIMATYZACJE

Adam 1 agencja reklamowa

TEOMINA SPORT - SIŁOWNIA - FITNESS
PARTNERZY - Fundacja Legalna Kultura
PARTNERZY - Zespół wyścigowy KM RACING TEAM
Reklama - DUNYA DONER PRACA
Zapytaj prawnika

Kontynuacja działalności firmy

2017-06-26 10:02:00

W naszej stałej rubryce kolejne pytanie od Czytelnika. Czy w przypadku śmierci właściciela przedsiębiorstwa, działalność firmy może być kontynuowana, zanim następca załatwi niezbędne formalności?

Odpowiedź na to pytanie jest złożona. EIG Law & Tax obsługuje przedsiębiorstwa prowadzone w rozmaitej formie prawnej. Patrząc przez ten pryzmat musimy ustalić, co oznacza w poszczególnych przypadkach pojęcie właściciela przedsiębiorstwa. Inaczej bowiem sytuacja będzie wyglądała w przypadku właściciela jednoosobowej działalności gospodarczej lub prowadzonej w formie spółki osobowej, inaczej w przypadku właściciela przedsiębiorstwa prowadzonego w formie spółki kapitałowej, w szczególności takiej, która posiada osobowość prawną.

 

Przedsiębiorstwo prowadzone w formie spółki kapitałowej działa dalej niezależnie od zmian w strukturze właścicielskiej. Chociaż w przypadku szczególnym (jednoosobowa spółka z o. o., w której właściciel 100% udziałów jest jednocześnie prezesem zarządu spółki stanowiącego jedyny jej organ zarządczy) będzie to dość trudne.

 


 

Jeśli chcesz zadać pytanie prawnikowi, wyślij do nas e-maila na adres:

redakcja@igazetyinternetowe.pl

 

W temacie wiadomości wpisz: "Zapytaj prawnika",

a w treści opisz swój problem. Odpowiedź zostanie udzielona

na naszych łamach w powyższym cyklu.

 

Nie gwarantujemy jednak, że na każde z pytań zostanie udzielona odpowiedź. Nie określamy także terminu ukazania się

odpowiedzi od prawnika.

 

 

Udzielane na naszych łamach porady są bezpłatne!


 

W przypadku jednoosobowej działalności sprawa jest dość prosta. Działalność tego typu jest przypisana do osoby i nierozerwalnie z nią związana. Z chwilą śmierci przedsiębiorcy działalność ta przestaje istnieć. Przestaje istnieć również spółka cywilna, jeżeli prowadzona była przez dwóch wspólników. Jeżeli spadkobierca będzie chciał dalej prowadzić takie przedsiębiorstwo musi sam zarejestrować działalność gospodarczą i poprowadzić dalej firmę poprzez przejęcie praw i zobowiązań wynikających z umów, czyli w praktyce zawarcie nowych umów z tymi samymi kontrahentami lub pracownikami. CEIDG natychmiast wykreśli zmarłego przedsiębiorcę z ewidencji działalności gospodarczej. Zareaguje też oczywiście urząd skarbowy. Urząd będzie ścigał spadkobierców (jeżeli przyjmą oni spadek) za ewentualne zaległości zmarłego, jednak nie zwróci podatku nadpłaconego, ponieważ uzna, że nie ma już podatnika lub płatnika, któremu był należny.

Przedsiębiorstwo jednoosobowe nie jest jest przedmiotem dziedziczenia, ale już składniki majątkowe tego przedsiębiorstwa tak, ponieważ były własnością zmarłego.

 

Reasumując – jeżeli spadkobierca chce prowadzić nadal działalność gospodarczą zmarłego (osoby fizycznej) bez przerwy spowodowanej koniecznością załatwienia formalności powinien natychmiast założyć działalność gospodarczą i skupić się na przejęciu kontrahentów i pracowników. Należy też przeprowadzić postępowanie spadkowe celem wejścia w posiadanie majątku przedsiębiorstwa.

 

 
Źródło: *Artykuł partneraReklama - OSK AS Maria Maśniak
Praca Agency - Międzynarodowa Agencja Pracy

Przeprowadzki Krotoszyn - transport towarów

Reklama - STOLARSTWO KAMIL SUCHORZEWSKI

Pralnia Laguna Krotoszyn

Reklama - Ciesielstwo - Dekarstwo - Pokrycia dachowe | Sławomir Głód
Reklama - Lombard Smok Krotoszyn - Gotówka od ręki - Skup złota, skup srebra
Reklama - STALMACH - Pokrycia Dachowe
iKrotoszyn.pl reklamy
Sieć gazet internetowych - igazetyinternetowe.pl