iKrotoszyn.pl reklamy
iKrotoszyn.pl - reklamuj się w gazecie internetowej
iKrotoszyn.pl - reklamuj się w gazecie internetowej
iKrotoszyn.pl - reklamuj się w gazecie internetowej


Reklama - TEOMINA SPORT - SIŁOWNIA - FITNESS - CORSSFIT

Reklama - CATERING DLA ZDROWIA - DIETA PUDEŁKOWA

Reklama - Bar u Żaby - kurczak z rożna

Reklama - COLORSHIRT.PL - Nadruki na koszulki, gadżety reklamowe z nadrukiem dla firm


Belka informacyjna na temat sportu na iKrotoszyn.plPARTNERZY - Fundacja Legalna Kultura

PARTNERZY - Zespół wyścigowy KM RACING TEAM

Informator Zdrowie i Aktywność - porady i ciekawostki

Masz temat? Napisz list do naszej Gazety Internetowej!
Zapytaj prawnika

Kontynuacja działalności firmy

2017-06-26 10:02:00

W naszej stałej rubryce kolejne pytanie od Czytelnika. Czy w przypadku śmierci właściciela przedsiębiorstwa, działalność firmy może być kontynuowana, zanim następca załatwi niezbędne formalności?

Odpowiedź na to pytanie jest złożona. EIG Law & Tax obsługuje przedsiębiorstwa prowadzone w rozmaitej formie prawnej. Patrząc przez ten pryzmat musimy ustalić, co oznacza w poszczególnych przypadkach pojęcie właściciela przedsiębiorstwa. Inaczej bowiem sytuacja będzie wyglądała w przypadku właściciela jednoosobowej działalności gospodarczej lub prowadzonej w formie spółki osobowej, inaczej w przypadku właściciela przedsiębiorstwa prowadzonego w formie spółki kapitałowej, w szczególności takiej, która posiada osobowość prawną.

 

Przedsiębiorstwo prowadzone w formie spółki kapitałowej działa dalej niezależnie od zmian w strukturze właścicielskiej. Chociaż w przypadku szczególnym (jednoosobowa spółka z o. o., w której właściciel 100% udziałów jest jednocześnie prezesem zarządu spółki stanowiącego jedyny jej organ zarządczy) będzie to dość trudne.

 


 

Jeśli chcesz zadać pytanie prawnikowi, wyślij do nas e-maila na adres:

redakcja@igazetyinternetowe.pl

 

W temacie wiadomości wpisz: "Zapytaj prawnika",

a w treści opisz swój problem. Odpowiedź zostanie udzielona

na naszych łamach w powyższym cyklu.

 

Nie gwarantujemy jednak, że na każde z pytań zostanie udzielona odpowiedź. Nie określamy także terminu ukazania się

odpowiedzi od prawnika.

 

 

Udzielane na naszych łamach porady są bezpłatne!


 

W przypadku jednoosobowej działalności sprawa jest dość prosta. Działalność tego typu jest przypisana do osoby i nierozerwalnie z nią związana. Z chwilą śmierci przedsiębiorcy działalność ta przestaje istnieć. Przestaje istnieć również spółka cywilna, jeżeli prowadzona była przez dwóch wspólników. Jeżeli spadkobierca będzie chciał dalej prowadzić takie przedsiębiorstwo musi sam zarejestrować działalność gospodarczą i poprowadzić dalej firmę poprzez przejęcie praw i zobowiązań wynikających z umów, czyli w praktyce zawarcie nowych umów z tymi samymi kontrahentami lub pracownikami. CEIDG natychmiast wykreśli zmarłego przedsiębiorcę z ewidencji działalności gospodarczej. Zareaguje też oczywiście urząd skarbowy. Urząd będzie ścigał spadkobierców (jeżeli przyjmą oni spadek) za ewentualne zaległości zmarłego, jednak nie zwróci podatku nadpłaconego, ponieważ uzna, że nie ma już podatnika lub płatnika, któremu był należny.

Przedsiębiorstwo jednoosobowe nie jest jest przedmiotem dziedziczenia, ale już składniki majątkowe tego przedsiębiorstwa tak, ponieważ były własnością zmarłego.

 

Reasumując – jeżeli spadkobierca chce prowadzić nadal działalność gospodarczą zmarłego (osoby fizycznej) bez przerwy spowodowanej koniecznością załatwienia formalności powinien natychmiast założyć działalność gospodarczą i skupić się na przejęciu kontrahentów i pracowników. Należy też przeprowadzić postępowanie spadkowe celem wejścia w posiadanie majątku przedsiębiorstwa.

 

 
Źródło: *Artykuł partneraReklama - Biuro Rachunkowe Maison Polska

Reklama - Sprzedaż opału - Skup złomu - Usługi transportowe - Krotoszyn


Reklama - OSK AS Maria Maśniak

W ślubnym informatorze znajdziesz artykuły, porady dotyczące organizacji ślubu, wesela oraz wieczoru kawalerskiego lub panieńskiego.

Reklama - Ciesielstwo - Dekarstwo - Pokrycia dachowe | Sławomir Głód
Reklama - Lombard Smok Krotoszyn - Gotówka od ręki - Skup złota, skup srebra

W tym miejscu znajdziesz zapowiedzi i relacje z imprez kulturalnych w powiecie.iKrotoszyn.pl reklamy POLUB NAS NA FACEBOOKU - ikrotoszyn.pl