iKrotoszyn.pl reklamy
Jarocin Festiwal 2017

Kolejne gwiazdy: Tomasz Stańko i Enrico Rava

2017-05-28 10:05:00
Dwóch najwybitniejszych europejskich trębaczy jazzowych - Tomasz Stańko i Enrico Rava - na scenie Jarocin Festiwal. Będzie to jedyny w Polsce koncert obu artystów na trasie "European Trumpet Legends". Do Jarocina przyjadą zaraz po koncertach w Rzymie i Wiedniu.

Organizatorzy festiwalu w tym roku kolejny raz zaskakują olbrzymią różnorodnością muzyczną. W Jarocinie wystąpią m.in. amerykańska legenda post-punku Pere Ubu, tegoroczny laureat dwóch Fryderyków - ‎Ørganek czy też O.S.T.R., który w 2016 sprzedał najwięcej płyt w Polsce, tworząc muzykę hip-hopową z dala od głównego nurtu. Obok tych najbardziej znanych, wystąpią artyści, którzy nie stronią od eksperymentów: Syny, Resina czy Mitch & Mitch, którzy po sukcesie płyty nagranej ze Zbigniewem Wodeckim, kontynuują poszukiwania w bardzo różnych obszarach muzyki alternatywnej.

 

Występ Tomasza Stańko i Enrico Ravy, to bezsprzecznie wisienka na torcie tegorocznego programu. Mimo wielu lat spędzonych na scenie, reprezentanci renomowanej wytwórni ECM stale koncertują odwiedzając prestiżowe kluby, sale koncertowe i festiwale na całym świecie. Artyści po raz pierwszy będą wspólnie przewodzić projektowi łączącemu europejskich oraz amerykańskich muzyków: dwójka trębaczy będzie wspierana przez mieszkającego w Nowym Jorku basistę Reubena Rogersa,  perkusistę Geralda Cleavera oraz włoskiego pianistę – Giovanniego Guidiego.

 

Enrico Rava, stale szukający nowych i ekscytujących artystycznych doświadczeń, pojawił się na scenie w połowie lat 60., szybko stając się jedną  z najważniejszych i najsławniejszych nowych postaci europejskiego jazzu. Szczery sposób komunikacji oraz kpiarskie poczucie humoru uwidaczniają się zarówno w jego osobowości, jak i w samej muzyce. Za takie podejście zyskał łatkę nonkonformisty gotowego do niestandardowego myślenia i podejmowania nowych wyzwań. Jego styl jest natychmiast rozpoznawalny: niezwykle liryczny oraz ekspresyjny, a jednocześnie świeży i pełen pasji, wyróżniający się we wszystkich jego dźwiękowych przygodach.

 

Tomasz Stańko: kompozytor, trębacz, improwizator – zarówno w życiu, jak i w muzyce. Zadebiutował pod koniec lat 50. w Krakowie, w komunistycznej  Polsce - jazz był wtedy synonimem wolności. Cechując się wyjątkowym brzmieniem i językiem, artysta jest powszechnie uznawany za jednego z najoryginalniejszych i najważniejszych jazzmanów na całym świecie. Mimo 75 lat na karku, muzyk nie stracił charakterystycznej dla siebie pasji do odkrywania i podejmowania nowych artystycznych wyzwań. Jest otwarty na nowości, lecz na przestrzeni lat udało mu się zachować rzadko spotykaną twórczą spójność. Mimo że jest znany jako znaczący innowator w europejskim jazzie improwizowanym, nie odszedł od klasycznego jazzu jako muzyki i stylu, w którym jego twórczość jest głęboko zakorzeniona.

 

Jarocin Festiwal 2017 odbędzie się między 14 a 16 lipca w kilku lokalizacjach na terenie miasta. Artyści ogłoszeni do tej pory to:  Voo Voo, Krzysztof Zalewski, Fisz Emade Tworzywo, Pere Ubu, Tomasz Stańko i Enrico Rava, Hey, ‎Ørganek, Happysad, Decapitated, O.S.T.R., Lao Che, Dezerter, 25-lecie Illusion, Kaliber 44, Wojtek Mazolewski Quintet, Natalia Przybysz, Mitch & Mitch, Julia Marcell, Syny, Resina, Lilly Hates Roses gra The Smiths, Ted Nemeth. Za kilka dni zostaną podane nazwy kolejnych!

 

Reklama

 


Czytaj również

MALINOWY ZAKĄTEK
Polub nas na Facebooku - ikrotoszyn.pl
REKLAMA W DODATKU
CONDITOR UBEZPIECZENIA KROTOSZYN
OSK AS Krotoszyn | Maria i Zenon Maśniakowie | Kursy na prawo jazdy | Kategorie AM, A1, A2, A, B, E/B
Kurczak z rożna | Smażalnia ryb | Imprezy | BAR u ŻABY - Koźmin Wlkp.