iKrotoszyn.pl reklamy
PSP KROTOSZYN

Kolejne dwa pożary podczas prac żniwnych

Zdjęcie: KP PSP Krotoszyn/dh. Wiesław Kupczyk OSP KSRG Kobylin, dh. Szymon Sikora OSP KSRG Koźmin Wielkopolski
W niedzielę 23 lipca 2023 roku wykorzystując okres sprzyjającej pogody, rolnicy kontynuowali zbiory żniwne. Niestety po raz kolejny okres intensywnych prac polowych miał odzwierciedlenie w statystykach. Na terenie powiatu krotoszyńskiego odnotowano kolejne dwa pożary na obszarach wiejskich, w których spłonęły płody rolne. W obu przypadkach w działania gaśnicze zaangażowano siły i środki z sąsiednich powiatów.
Tuż po godzinie 13.00 w miejscowości Zalesie Wielkie (gmina Kobylin) doszło do pożaru zboża na pniu oraz ścierniska ze słomą. Ogień strawił ponad 2 hektary płodów rolnych, a w dwugodzinne działania gaśnicze zaangażowano 7 zastępów straży pożarnej i 34 ratowników.
 
Kolejne zgłoszenie dotyczące pożaru podczas omłotów kombajnem zbożowym w miejscowości Pogorzałki Wielkie (gmina Koźmin Wielkopolski) wpłynęło o godzinie 16:41. Uwzględniając lokalizację zdarzenia na miejsce skierowano jednostki ochrony przeciwpożarowej z terenu powiatu
krotoszyńskiego oraz powiatu gostyńskiego.
 
Po dojeździe na miejsce Kierujący Działaniami Ratowniczymi w przeprowadzonym rozpoznaniu ustalił, że pali się zboże na pniu oraz ściernisko ze słomą. Nadpaleniu uległa także przyczepa rolnicza, jednak przytomna reakcja gospodarza z użyciem podręcznego sprzętu gaśniczego pozwoliła zminimalizować straty w mieniu. Niestety również w tym przypadku ponad hektar owoców całorocznej pracy na roli strawił ogień.
 
Strażacy po zabezpieczeniu terenu działań podali sumarycznie trzy prądy gaśnicze wody, ograniczając rozprzestrzenianie ognia. W działania zmierzające do likwidacji zagrożenia zaangażowano łącznie 8 zastępów straży pożarnej i 40 ratowników. Każdorazowo w tego typu interwencjach niebagatelne znaczenia w procesie likwidacji zagrożenia i ograniczenia strat pożarowych odgrywa sprzęt rolniczy, który wspomaga działania jednostek ochrony przeciwpożarowej. Niejednokrotnie pasy ochronne wykonane za pomocą maszyn pozwalają skutecznie zapobiec rozprzestrzenianiu się ognia, ratując pozostałą część upraw. W obu przypadkach pomoc rolników znacznie skróciła czas interwencji jednostek ochrony przeciwpożarowej, wsparła działania gaśnicze oraz proces zabezpieczenia pogorzeliska.
 
- Kolejny raz apelujemy o właściwą eksploatację i konserwację maszyn i urządzeń rolniczych. Dodatkowo zadbajmy o wyposażenie tych maszyn w podręczny sprzęt gaśniczy. Podczas zbiorów płodów rolnych ogromną rolę w minimalizacji strat pożarowych odgrywają ciągniki wyposażone w agregaty bądź beczkowóz z wodą. W tego rodzaju zdarzeniach kluczowy jest czas, a szybka interwencja jeszcze w trakcie dojazdu straży pożarnej często pozwala ograniczyć rozprzestrzenianie się ognia - podaje mł. kpt. Mateusz Dymarski z KP PSP Krotoszyn.
Źródło: KP PSP Krotoszyn/st. asp. Mateusz Dymarski


Sklep internetowy z włoskimi produktami - allitaliana.pl

Czytaj również

PARK ROZRYWKI RODZINNEJ LOCZEK KROTOSZYN
AZW KROTOSZYN
ERIKO MOBILNY ŻURAW
DOM ZDROWIA KROTOSZYN
4yourcar - Sklep Motoryzacyjny w Krotoszynie
Polub nas na Facebooku - ikrotoszyn.pl
REKLAMA W DODATKUKurczak z rożna | Smażalnia ryb | Imprezy | BAR u ŻABY - Koźmin Wlkp.