System punktów karnych jest ważnym elementem prawa drogowego w wielu krajach, w tym również w Polsce. Oznacza to, że każdy kierowca, który łamie przepisy drogowe, naraża się na karę w postaci punktów karnych oraz mandatu. Kiedy punkty karne ulegają kasacji? Co zrobić, aby uniknąć negatywnych konsekwencji? 17 września 2023 roku weszły w życie nowe przepisy, które dotyczą punktów karnych dla kierowców. Ważną zmianą jest skrócenie ważności punktów karnych. W poprzednich latach punkty utrzymywały się na koncie dla lata, obecnie są widoczne w centralnej ewidencji tylko przez rok. Ilość punktów karnych będzie miała również wpływ na wysokość ubezpieczenia OC. Od tego roku towarzystwa ubezpieczeniowe mają dostęp do bazy CEPiK, dlatego osoby, które mają aktywne punkty karne, muszą liczyć się z wyższym OC.
Każde naruszenie przepisów drogowych ma przypisaną określoną liczbę punktów karnych. Największą ilość punktów, bo aż 15 można otrzymać za naruszenie zakazu zawracania na autostradzie lub na drodze ekspresowej, za kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie po spożyciu alkoholu, przekroczenie prędkości o 50 km/h w terenie zabudowanym i niezabudowanym, a także za nieudzielenie pomocy ofiarom wypadku czy spowodowanie wypadku i ucieczkę z miejsca zdarzenia. 13 punktów karnych przysługuje m.in. za omijanie opuszczonej zapory. 10 punktów karnych można otrzymać za przewożenie osób pojazdem nieprzystosowanym lub nieprzeznaczonym do tego celu. Przepisy określają limit punktów karnych, po którego przekroczeniu odbierane jest prawo jazdy. Doświadczeni kierowcy mogą mieć maksymalnie 24 punkty karne, a początkujący 20. Po przekroczeniu tej liczby kierowcy tracą uprawnienia do jazdy samochodem. Wiele osób nie wie, jak sprawdzić ilość posiadanych punktów karnych. Można to zrobić przez internet, korzystając z profilu zaufanego. Osoby, które nie mają internetu, mogą udać się komisariat policji i poprosić o udzielenie informacji o liczbie punktów karnych https://www.wowpolisa.pl/p/jak-sprawdzic-ilosc-punktow-karnych-poradnik/83.html. Aby odzyskać uprawnienia do jazdy samochodem, kierowcy muszą przejeść badanie psychologiczne oraz zdać egzamin sprawdzający kwalifikacje. Jak skasować punkty karne i nie obawiać się utraty dokumentów?
Nowe przepisy przywracają mechanizm automatycznego zwrotu prawa jazdy. Wcześniej kierowcy musieli składać wniosek, teraz dokument zostanie automatycznie zwrócony. Powraca również możliwość kasowania punktów karnych, ale na nieco innych zasadach. Kierowcy, którzy mają na swoim koncie dużą ilość punktów karnych, będą mogli je zredukować. Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego organizują kursy redukujące punkty karne. Obecnie trwają 8 godzin lekcyjnych, omawiane są na nich m.in. przyczyny i skutki wypadków drogowych, a także opisywane psychologiczne aspekty kierowania pojazdem. Uczestnicy będą musieli również wykonać zadanie na placu manewrowym, polegające na hamowaniu awaryjnym przy prędkości 30-50 km/h. Kursy prowadzi policjant z wydziału ruchu drogowego, inny specjalista ds. bezpieczeństwa na drodze, psycholog transportu oraz egzaminator. Można w nich uczestniczyć raz na 6 miesięcy. Po odbyciu szkolenia z konta kierowcy zniknie 6 punktów karnych. Kierowcy muszą ponieść koszty szkolenia, które kosztuje 900 zł. Nie ma możliwości korzystania ze szkolenia w formie zdalnej. Z tego typu rozwiązania mogą korzystać tylko doświadczeni kierowcy. W przypadku kierowców, którzy mają prawo jazdy krócej niż rok, nie ma takiej możliwości.
Kiedy kasują się punkty karnego to ważne zagadnienie, które każdy kierowca powinien znać. Warto pamiętać, że gromadzenie punktów karnych może prowadzić do poważnych konsekwencji, włącznie z utratą prawa jazdy. Należy przestrzegać przepisów ruchu drogowego, a w przypadku posiadania punktów karnych, szybko je zredukować.
Poprzednia
Następna