iKrotoszyn.pl reklamy
Ważne sprawy

Kąpiele leśne istotne zwłaszcza dla osób dotkniętych depresją

2021-10-15 07:10:00
1 października w Europejskim Dniu Walki z Depresją ruszyła 13. edycja kampanii „Twarze depresji. Nie oceniam. Akceptuję.” Lasy Państwowe po raz kolejny zostały patronem honorowym akcji.

Jak podaje Fundacja Twarze Depresji w czasie pandemii dwukrotnie wzrosła liczba Polek i Polaków, którzy zmagają się z tą chorobą. Szacuje się, że jest ich już 4 miliony. Jak widać jest to bardzo poważny problem.

 

Do aktywności, które wzmacniają nasze zdrowie i związek z przyrodą należą kąpiele leśne. To ważne, zwłaszcza dla osób dotkniętych depresją.

 

Przyłączamy się do akcji Fundacji Twarze Depresji, chcąc uświadomić Polkom i Polakom, jak ważny dla ich zdrowia psychicznego jest kontakt z naturą, z lasem – informuje Maria Rothert-Proniewicz z Wydziału Komunikacji Społecznej Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych.

 

Kąpiele leśne można praktykować samodzielnie lub z przewodnikiem. Są one niezawodnym sposobem na odprężenie, stres, ogromne tempo życia oraz natłok myśli. Skuteczność tej aktywności została udowodniona naukowo. Korzystanie z niej pomaga obudzić w sobie wewnętrzną radość oraz chęć do życia. Kąpiele to nic innego, jak zanurzanie wszystkich zmysłów w naturze. Ich istotą nie jest jedynie wędrówka przez las, ale postrzeganie go i czerpanie z niego w każdy możliwy sposób: oddychanie leśnym powietrzem, wsłuchiwanie się w szum liści, szelest wiatru, świergot ptaków. Dzięki temu łatwiej zapominamy o codziennych problemach i zaczynamy logiczniej myśleć. Nasz układ odpornościowy zaczyna działać lepiej, a ciśnienie tętnicze obniża się. Wystarczy krótki, lecz regularny kontakt z naturą, by szybko zauważyć pierwsze efekty.

 

Termin kąpiele leśne wymyślono w latach 80-tych XX wieku w Japonii. W ramach tego zjawiska lekarze przepisują umęczonym i wypalonym zawodowo mieszczuchom obowiązkowe spacery po lesie.

 

Co zrobić, żeby zażyć leśnej kąpieli?

 

Założyć wygodne obuwie i wybrać się na spacer do pobliskiego parku, lasu, pojechać nad jezioro czy pójść ścieżką w góry.

 

Kąpiel leśna składa się z sekwencji ułożonych tak, aby skutecznie  wzmocnić wpływ przyrody na zdrowie. Warto podkreślić, że kąpiele leśne nie leczą chorób, ale mogą wpłynąć wspomagająco w leczeniu np. depresji poprzez zmniejszenie lęku, bezsenności i napięcia – mówi Maria Rothert-Proniewicz.

 

Szczegółową instrukcję kąpieli leśnej autorstwa pani Marii znajdziecie tutaj. Zgodnie z nią należy doświadczać lasu różnymi zmysłami po kolei. Niezwykle istotna jest tu uważność i skupienie się tym co czujemy. W przyrodzie warto się rozsmakować.

 

Krotoszyńskie lasy doskonale nadają się do zanurzenia się w nich wszystkimi zmysłami. Każdy może w nich znaleźć swój ulubiony zakątek. Do wyboru są sośniny, brzeziny, olszyny, dąbrowy i wiele innych środowisk. Jest mnóstwo urokliwych fragmentów, które nie pozostawią obojętnym nikogo, kto spróbuje odkryć te niezwykłe miejsca. Do zobaczenia wśród drzew!

 

 

Źródło: *Artykuł sponsorowany


Czytaj również

ELTRONIK - CANAL+
CONDITOR UBEZPIECZENIA KROTOSZYN
SOLARMAT FOTOWOLTAIKA
OSK AS Krotoszyn | Maria i Zenon Maśniakowie | Kursy na prawo jazdy | Kategorie AM, A1, A2, A, B, E/B