Bank Spółdzielczy w Krotoszynie

iKrotoszyn.pl reklamy
iKrotoszyn.pl - reklamuj się w gazecie internetowej
iKrotoszyn.pl - reklamuj się w gazecie internetowej
iKrotoszyn.pl - reklamuj się w gazecie internetowej
iKrotoszyn.pl - reklamuj się w gazecie internetowej
iKrotoszyn.pl - reklamuj się w gazecie internetowej
iKrotoszyn.pl - reklamuj się w gazecie internetowej

Szkółka Roślin Ozdobnych Bielawni
Na sygnale


Informator rolniczy - dla rolnika

Reklama - Lombard Smok Krotoszyn - Gotówka od ręki - Skup złota, skup srebra
PARTNERZY - Fundacja Legalna Kultura Informator rynku pracy
Mapa - Pojemniki na plastikowe nakrętki
MIEJSCE NA TWOJĄ REKLAMĘ - DANE KONTAKTOWE
Wracamy do tematu

Jest wyrok. Szpital wypłaci odszkodowanie

2021-02-24 15:02:00

Wracamy do nagłośnionego przez nas w 2017 roku tematu dziewczynki, która z raną szarpaną wargi, została odesłana z krotoszyńskiego SOR-u do domu. Kilka godzin później trafiła jednak do szpitala w Ostrowie Wlkp., gdzie przeszła zabieg w znieczuleniu ogólnym. Sprawą zainteresował się także Rzecznik Praw Pacjenta.

O tej sprawie w ciągu ostatnich lat pisaliśmy kilkakrotnie. Tematem po naszym pierwszym artykule zajęła się także telewizja TVN, a po doniesieniach medialnych zainteresował się nią także Narodowy Fundusz Zdrowia – Wielkopolski Oddział Wojewódzki w Poznaniu.

 

Przeczytaj:

TVN Uwaga! - dziś ponownie krotoszyński SOR

 

Cztery lata temu...

Przypomnijmy. Do zdarzenia doszło w październiku w 2017 r. w Mokronosie. Przed południem, czteroletnia wówczas Marysia, jeździła na hulajnodze przed swoim domem. W pewnej chwili wjechała w dziurę w chodniku… W wyniku tego zdarzenia (jak okazało się później w szpitalnym rozpoznaniu) doznała rany szarpanej wargi górnej i przedsionka jamy ustnej. Mama dziewczynki przerażona zaistniałą sytuacją, nie czekając ani chwili, wsiadła w samochód i pojechała z córką do Krotoszyna. Z SOR-u jednak lekarz odesłał ją do domu zalecając jedynie płukanie jamy ustnej rumiankiem. Mamie dziewczynki nie dawał jednak spokoju stan zdrowia córki. Udała się więc z nią do lekarza rodzinnego w Koźminie Wlkp., a tam dostała skierowanie do szpitala w Ostrowie, gdzie tego samego dnia Marysia pod całkowitą narkozą przeszła zabieg. Założono jej w sumie dziewięć szwów.

 

Przeczytaj:

Lekarz odsunięty od pracy w krotoszyńskim SOR

 

Dziś dziewczynka czuję się dobrze, jednak najbliżsi nie pozostawili sprawy... potraktowania czterolatki przez lekarza w krotoszyńskim SOR-ze. Najpierw sprawą zajął się adwokat Grzegorz Szwoch, a potem także Rzecznik Praw Pacjenta.

 

Przeczytaj:

Rzecznik Praw Pacjenta wzywa szpital do zapłaty 15 tys. zł tytułem zadośćuczynienia za krzywdę...

 

Sprawa, której początki sięgają października 2017 roku wreszcie znalazła swe zakończenie. W Sądzie Okręgowym w Kaliszu ostatecznie oddalono apelację od wyroku, którą wniósł SPZOZ.

 

W uzasadnieniu do wyroku czytamy m.in.

2 stycznia 2020 r. Rzecznik Praw Pacjenta wytoczył powództwo na rzecz małoletniej (...) wnosząc o zasądzenie od pozwanego Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Krotoszynie na rzecz w/w małoletniej kwoty 11 500,00 zł tytułem zadośćuczynienia pieniężnego za krzywdę wraz z odsetkami ustawowymi za opóźnienie liczonymi od dnia 25 czerwca 2019 r. do dnia zapłaty. Strona powodowa wniosła także o zasądzenie od pozwanego na rzecz Rzecznika Praw Pacjenta kosztów postępowania, w tym kosztów zastępstwa procesowego według norm przepisanych.

Jednakże w toku postępowania pozwany nie kwestionował ani stanu faktycznego ani zasady odpowiedzialności, był skłonny do zawarcia ugody, i spór koncentrował się na wysokości zadośćuczynienia.

Zdaniem sądu niewątpliwie postępowanie lekarza, polegające na niezdiagnozowaniu rany szarpanej wargi górnej i przedsionka jamy ustnej małoletniej (...), należy zakwalifikować, jako winę nieumyślną w postaci niedbalstwa, gdyż zdaniem sądu nie zdawał sobie sprawy choć powinien, że jego działanie prowadzić będzie do naruszenia prawa pacjenta do otrzymywania należytych świadczeń zdrowotnych.

Nie bez znaczenia pozostaje jednak także okoliczność, iż lekarz ostatecznie wyraził skruchę i przeprosił małoletnią pacjentkę, i poza wydłużeniem procesu leczenia nie spowodował nieodwracalnych skutków na zdrowiu pacjentki, ponadto rana, choć powoduje oczywiście ból i dyskonfort małoletniej jest od wewnętrznej strony podniebienia i tym samym nie ma ona widocznej blizny na twarzy spowodowanej upadkiem.

 

Warto dodać, że zachowanie lekarza z krotoszyńskiego SOR-u było przedmiotem postępowania przed Okręgowym Sądem Lekarskim w Poznaniu, który uznał go za winnego przewinienia zawodowego. Stwierdzono, że w postępowaniu lekarza brak było należytej staranności wymaganej przez normę deontologiczną jak i prawną. Działania podjęte przez w/w lekarza określono, jako sprzeczne z godnością zawodu.

 

Wyrok już jest

Ostatecznie SPZOZ w Krotoszynie, na podstawie wyroku, został zobowiązany do zapłaty zadośćuczynienia poszkodowanej w wysokości 10 tys. zł wraz z odsetkami za opóźnienie liczone od czerwca 2019 r. 3,5 tys. zł ubezpieczyciel szpitala wypłacił poszkodowanej już wcześniej.

Suma kosztów w sprawie wyniosła 4 350 zł, które także musi pokryć  krotoszyński SPZOZ.

 

- Cieszę się że sprawiedliwości stało się zadość. Mam nadzieję, że taka sytuacja się nie powtórzy, a wszystkim którzy znajdują się w podobnej sytuacji chcę powiedzieć, że mają się nie poddawać i walczyć o swoje bo każdy z nas ma swoje prawa i każdy zasługuje na to żeby być traktowanym w należyty sposób - komentuje zakończenie sprawy pani Sylwia, mama Marysi.

W krotoszyńskim szpitalu otrzymaliśmy informację, że wszystkie dokumenty dotyczące sprawy są u firmy ubezpieczeniowej i wypłata odszkodowania nastąpi jak najszybciej.

Drive Intermarché – szybkie i wygodne zakupy spożywcze przez Internet.


SKŁADY BUDOWLANE CZAJKA
Reklama - OSK AS Maria Maśniak

iPomagamy - akcje charytatywne krotoszyn, zbiórki pieniędzy krotoszyn

MIEJSCE NA TWOJĄ REKLAMĘ - DANE KONTAKTOWE
Wiadomości z przedszkoli i szkół z powiatu krotoszyńskiego.

Reklama - Ciesielstwo - Dekarstwo - Pokrycia dachowe | Sławomir Głód
PARTNERZY - Zespół wyścigowy KM RACING TEAM
Wiadomości kulturalne z Krotoszyna


iKrotoszyn.pl reklamy
Zamów reklamę kontaktując się z naszą lokalną Gazetą Internetową Zamów reklamę kontaktując się z naszą lokalną Gazetą Internetową