iKrotoszyn.pl reklamy
Zdrowie

"Jedyny taki test"

Wykonanie testu jest jedyną metodą rozpoznania zakażenia wirusem HIV, które wykryte na wczesnym etapie, daje możliwość skutecznego leczenia.

Podstawą jest jednak profilaktyka i wykonywanie badań diagnostycznych, tak jak w przypadku innych chorób, np. nowotworów piersi, raka płuc czy marskości wątroby.

Test na HIV (bezpłatnie, bez skierowania i anonimowo) można wykonać w jednym z punktów konsultacyjno-diagnostycznych (PKD): https://aids.gov.pl/pkd/.

 

W każdym województwie znajduje się przynajmniej jeden taki punkt.

PKD Poznań – punkt pobrań Diagnostyka

ul. Mickiewicza 5/4, 60-834 Poznań

PKD jest czynny w poniedziałki, środy, czwartki i piątki w godzinach od 16:00 do 20:00

Pobrania krwi odbywają się do godz. 19.30

Telefon kontaktowy 730 110 830 czynny w czwartki w godz. 17.30 – 19.00

Nie trzeba być ani na czczo, ani specjalnie się przygotowywać. W większości tych punktów możliwe jest również wykonanie testów w kierunku HCV i kiły.

 

Ryzyko zakażenia HIV wiąże się z określonymi zachowaniami, a nie przynależnością do danej grupy.

Na stronie KC ds. AIDS znajduje się m.in. krótki film wyjaśniający, dlaczego warto zrobić test w kierunku HIV, czy trzeba się do niego przygotować, gdzie się zgłosić w celu jego wykonania i w jaki sposób taki test jest przeprowadzany.

 

Kampania „Czy wiesz, że …”: https://aids.gov.pl/czywieszze/, pozwala zapoznać się z materiałami (również filmy informacyjne) dotyczącymi profilaktyki farmakologicznej HIV/AIDS:

− PrEP – profilaktyka przed narażeniem na zakażenie HIV, to stosowanie leków antyretrowirusowych (ARV) u osób niezakażonych w celu zmniejszenia ryzyka zakażenia HIV drogą kontaktów seksualnych.

− PEP – profilaktyka po narażeniu na zakażenie HIV (gwałt, przypadkowe zakłucie igłą niewiadomego pochodzenia, kontakt z krwią osoby zakażonej) polegająca na podaniu leków antyretrowirusowych (ARV) w celu zminimalizowania ryzyka zakażenia HIV.

− Profilaktyka wertykalna – zapobieganie przeniesienia zakażenia HIV z zakażonej matki na dziecko w czasie ciąży, porodu i podczas karmienia piersią. Wykrycie HIV i włączenie leczenia antyretrowirusowego (ARV) u matki sprawia, że ryzyko zakażenia dziecka jest praktycznie eliminowane.

− Leczenie antyretrowirusowe (ARV) – dzięki dostępnym lekom antyretrowirusowym (ARV) możliwe jest zahamowanie namnażania się wirusa i niszczenia układu odpornościowego osoby zakażonej. Ilość wirusa (wiremia) w organizmach osób żyjących z HIV, które przyjmują leki ARV zgodnie z zaleceniami lekarza, obniża się do bardzo niskich wartości. Osoby te są również mniej zakaźne dla swoich partnerów.

Źródło: Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Krotoszynie

Tagi: test, badanie, hiv, aidsTworzenie stron i sklepów internetowych - internetka.pl

Czytaj również

DOM ZDROWIA KROTOSZYN
Pro 21 optyk
Polub nas na Facebooku - ikrotoszyn.pl


SMOK SKUP-SPRZEDAŻ

Kurczak z rożna | Smażalnia ryb | Imprezy | BAR u ŻABY - Koźmin Wlkp.