Oprócz leków i suplementów zażywanych na stałe, weź ze sobą leki przeciwzapalne i przeciwgorączkowe – na grypę można zachorować również na wakacjach. Paracetamol czy ibuprofen to najpopularniejsze leki przeciw gorączce, które można kupić w aptece bez recepty. Pamiętaj, że jeśli pomimo leczenia objawowego samopoczucie się pogarsza, koniecznie zgłosić się do miejscowego lekarza.
W każdej strefie klimatycznej występuje nieco inna flora bakteryjna, dlatego biegunka jest częstą przypadłością podróżnych. Kontakt z wodą na przykład w Egipcie, Turcji czy Arabii Saudyjskiej może prowadzić do gwałtownej reakcji układu pokarmowego. Dlatego spakuj do apteczki tabletki na biegunkę, które hamują jej przebieg, leki przeciwbakteryjne, i substancje pochłaniającą bakterie i toksyny (węgiel aktywny). Wskazane są również probiotyki, które wspomagają prace układu trawiennego i przywracają właściwą florę bakteryjną jelit.
Elektrolity przydadzą się nie tylko podczas biegunki, ale po gorącym dniu spędzonym na plaży czy basenie. Wtedy sama woda mineralna może nie wystarczyć. Warto mieć ze sobą elektrolity w postaci łatwo rozpuszczalnych w wodzie tabletek lub proszku. Pij je już przy pierwszych symptomach osłabienia. Gdy biegunka nie przechodzi, koniecznie skonsultuj się z lekarzem.
Oprócz tabletek na biegunkę, warto spakować do walizki leki na oparzenia słoneczne, ugryzienia owadów i leki przeciwhistaminowe na alergię. Oparzenia słoneczne łagodzą kremy i spraye zawierające panthenol. Na ugryzienia sprawdzają się żele. Mogą się przydać również miejscowe maści przeciwbólowe zawierające na przykład diklofenak czy ibuprofen. W apteczce wakacyjnej nie powinno też zabraknąć bandaży, plastrów i preparatów odkażających rany.
Poprzednia
Następna