iKrotoszyn.pl reklamy
Ciekawostki

Jak zarejestrować samochód sprowadzony z zagranicy w Krotoszynie? Porady i wskazówki dla kupujących

Zdjęcie: Źródło: unsplash.com

Coraz więcej osób decyduje się obecnie na zakup samochodu z zagranicy. Należą do nich także mieszkańcy Krotoszyna i okolic. Pojazdy z sąsiednich państw sprowadzane są w doskonałym stanie, a często także w atrakcyjnej cenie. Jak wygląda kupno takiego auta i sam proces rejestracji? Sprawdź, co powinieneś wiedzieć na ten temat, aby przejść przez formalności szybko i bezproblemowo.

 

Czy opłaca się sprowadzać samochód z zagranicy?

Sprowadzenie samochodu z zagranicy lub jego zakup od pośrednika jest dobrym rozwiązaniem w przypadku tych osób, które na rodzimym rynku nie mogą znaleźć dla siebie odpowiedniego pojazdu. Auta, które pochodzą z sąsiednich krajów, bardzo często są znacznie lepiej wyposażone, a ich cena jest korzystniejsza. Można więc stwierdzić, że jest to opcja korzystna dla przyszłego właściciela. Przy zakupie takiego samochodu warto natomiast uwzględnić dodatkowe czynniki. Nie bez znaczenia jest stan techniczny pojazdu i wyeliminowanie ryzyka ukrytych wad. Co więcej, do ostatecznej ceny dochodzą także koszty związane z przewozem auta czy dodatkowe opłaty jak akcyza. Więcej na ten temat przeczytasz na stronie: https://rankomat.pl/samochod/akcyza-za-samochod.


Jakie formalności są niezbędne po zakupie zagranicznego pojazdu?

Dla kupującego zdecydowanie korzystniejszą opcją jest zakup samochodu sprowadzonego z zagranicy, który ma uregulowaną kwestię prawną w kraju. Oznacza to, że pośrednik zajmujący się jego ściągnięciem z innego kraju zajmuje się dokumentacją i dopełnieniem wszelkich formalności. Zwykle jednak takie pojazdy wystawione są do sprzedaży w znacznie wyższej cenie. Dlatego też wiele osób decyduje się na sprowadzenie auta. Wówczas cała procedura bywa nieco bardziej skomplikowana. Niezbędne jest:

  • przetłumaczenie dokumentów pojazdu (dowodu rejestracyjnego, karty pojazdu i umowy kupna-sprzedaży) na język polski – może się tym zająć wyłącznie uprawnione osoba lub firma,
  • wykonanie przeglądu technicznego auta w na stacji kontroli pojazdów – osoby z Krotoszyna lub okolic mogą wykonać takie badanie techniczne samochodu w swojej okolicy,
  • uregulowanie akcyzy – jej wysokość zależy od pojemności silnika auta, zdecydowanie korzystniejsze stawki obowiązują dla pojazdów z silnikami do pojemności 2000 cm3.

 

Niezbędne będzie również wykupienie ubezpieczenia komunikacyjnego OC, które jest obowiązkowe. Dopiero z kompletem dokumentów można udać się do wydziału komunikacji lokalnego urzędu w celu rejestracji pojazdu.

Jeżeli planujesz sprowadzić samochód z Niemiec (statystyki pokazują, że pojazdy z tego kraju cieszą się dużym zainteresowaniem), to informacje na temat formalności i opłat znajdziesz pod adresem: https://rankomat.pl/samochod/samochod-z-niemiec-jak-go-sprawdzic-sprowadzic-i-ubezpieczyc.

 

Ile kosztuje ubezpieczenie OC samochodów sprowadzonych z zagranicy?

Jeżeli sprowadzasz samochód z zagranicy do Krotoszyna, a pojazd ma z tablice rejestracyjne, to na czas jego rejestracji w wydziale komunikacji możesz wykupić krótkoterminowe ubezpieczenie OC. Jest ono ważne przez 30 dni, a koszt tego typu polisy nie przekracza zwykle kilkudziesięciu złotych zależnie od towarzystwa ubezpieczeniowego. Dlaczego posiadanie takiego ubezpieczenia jest ważne? Ponieważ nawet 1 dzień bez ważnej polisy zgodnie z przepisami wiąże się z wysokimi karami pieniężnymi. W przypadku samochodów bez tablicy pierwszym krokiem jest wizyta na stacji kontroli pojazdów i przeprowadzenie badania technicznego. Dopiero wtedy ubezpieczyciel zgodzi się na zakup polisy OC. Na zakup ubezpieczenia masz w tym przypadku 30 dni.

Czy można znaleźć atrakcyjną ofertę polisy OC dla samochodu z zagranicy? Co do zasady, takie ubezpieczenie nie musi kosztować więcej niż polisa dla auta z rodzimego rynku. Na wysokość opłat ma wpływ wiele różnych czynników. Jest to przede wszystkim miejsce zamieszkania. Oznacza to, że mieszkańcy Krotoszyna i okolicznych miejscowości często mogą liczyć na korzystniejsze warunki niż osoby z dużego miasta. Wiąże się to z ryzykiem wypadków. Ponadto na cenę polisy mają wpływ wiek właściciela i jego historia jazdy. Zawiera się w tym m.in. to, od jak dawna dana osoba ma prawo jazdy.

Koszt ubezpieczenia komunikacyjnego OC wynika również z tego, jakiego pojazdu dotyczy. W tym przypadku uwzględnia się:

  • rok produkcji auta,
  • markę i model samochodu,
  • pojemność silnika maszyny.

 

Ubezpieczenie OC można wykupić stacjonarnie w lokalnej placówce, gdzie zostanie ono dopasowane do indywidualnych potrzeb i oczekiwań. Coraz więcej osób decyduje się jednak na skorzystanie z oferty online. W sieci można szybko porównać ze sobą poszczególne polisy i ich ceny. Wystarczy skorzystać z porównywarki. W razie potrzeby wystarczy natomiast zostawić swój numer telefonu, aby skorzystać z porady konsultanta. Dzięki temu wszelkie formalności można załatwić bez wychodzenia z domu, oszczędzając swój czas. To spore udogodnienie, zwłaszcza dla zabieganych osób.

Źródło: Artykuł Sponsorowany
Sklep internetowy z włoskimi produktami - allitaliana.pl

Czytaj również

PARK ROZRYWKI RODZINNEJ LOCZEK KROTOSZYN
AZW KROTOSZYN
ERIKO MOBILNY ŻURAW
DOM ZDROWIA KROTOSZYN
4yourcar - Sklep Motoryzacyjny w Krotoszynie
Polub nas na Facebooku - ikrotoszyn.pl
REKLAMA W DODATKUKurczak z rożna | Smażalnia ryb | Imprezy | BAR u ŻABY - Koźmin Wlkp.