iKrotoszyn.pl reklamy
Praca

Ile wolnego przysługuje rodzicom?

2017-05-12 10:05:00
Zdjęcie: Archiwum
Urlopy rodzicielskie zyskują na popularności. W ubiegłym roku wykorzystało je ponad 669 tys. osób, w tym aż 161,3 tys. mężczyzn.

Od stycznia minionego roku osobom posiadającym dzieci przysługują dwa rodzaje urlopu: macierzyński w wymiarze 20 tygodni oraz rodzicielski wynoszący 32 tygodnie. Łącznie rodzice mają do wykorzystania 52 tygodnie urlopu.

W przypadku posiadania wieloraczków rodzicom przysługują odpowiednio 31-37 tygodni macierzyńskiego i do 34 tygodni rodzicielskiego. W zależności od liczby dzieci całościowo urlop może trwać od 65 do 71 tygodni.

Urlop rodzicielski można wykorzystać od razu po macierzyńskim – jednorazowo lub w 4 częściach. Należy pamiętać, że ostateczny termin na jego zużytkowanie mija ostatniego grudnia roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy 6 lat.

Dodatkowo 16 tygodni tego czasu rodzice mogą wykorzystać w dowolnym terminie.

Pierwsze 14 tygodni urlopu macierzyńskiego przeznaczone jest tylko dla matki. Resztą czasu rodzice mogą się dzielić wg uznania. Ojcowie mają także do dyspozycji dodatkowy dwutygodniowy czas wolny, możliwość jego wykorzystania tracą gdy dziecko kończy 2 lata.

Pracodawca nie może odmówić pracownikowi takiego urlopu oraz zwolnić go w jego trakcie.

Osoby, które nie mają możliwości skorzystania z urlopu rodzicielskiego mogą również otrzymać wsparcie finansowe. Bezrobotni, studenci, rolnicy oraz pracujący na umowach o dzieło otrzymają 1000 zł miesięcznie przez pierwszy rok życia dziecka.

 

 
Reklama

 

Źródło: www.mpips.gov.pl- Fotorelacja -

Czytaj również

MALINOWY ZAKĄTEK
Polub nas na Facebooku - ikrotoszyn.pl
REKLAMA W DODATKU
CONDITOR UBEZPIECZENIA KROTOSZYN
OSK AS Krotoszyn | Maria i Zenon Maśniakowie | Kursy na prawo jazdy | Kategorie AM, A1, A2, A, B, E/B
Kurczak z rożna | Smażalnia ryb | Imprezy | BAR u ŻABY - Koźmin Wlkp.