iKrotoszyn.pl reklamy
Krotoszyn

Groźny pożar, ewakuowanych dziewięć osób

2019-02-04 10:29:42
Zdjęcie: JRG Krotoszyn
W niedzielny poranek mieszkańcy jednego z budynków zlokalizowanego przy ul. Sienkiewicza w Krotoszynie przeżyli chwilę grozy. Pożar rozdzielni elektrycznej, do którego doszło na klatce schodowej, odciął drogę ewakuacji dziewięciu mieszkańcom tego obiektu.

- Zgłoszenie o zdarzeniu wpłynęło do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Krotoszynie 3 lutego o godzinie 10.17. Dyżurny do zdarzenia zadysponował pięć zastępów (trzy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Krotoszynie oraz dwa z Jednostki OSP Krotoszyn). Na miejsce zdarzenia udał się również funkcjonariusz pełniący dyżur oficera operacyjnego - informuje kpt. Tomasz Patryas, rzecznik prasowy KP PSP w Krotoszynie.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia Kierujący Działaniami Ratowniczymi przeprowadził rozpoznanie w wyniku którego ustalił, że pali się rozdzielnia elektryczna usytuowana w ciągu komunikacyjnym budynku wielorodzinnego. Płomienie wydobywają się drzwiami wejściowymi na zewnątrz budynku. Gęsty dym wydobywa się na zewnątrz budynku oknami. Osoby którym pożar odciął drogę ewakuacji znajdują się na wyższej kondygnacji. Budynek przed przybyciem jednostek ochrony przeciwpożarowej opuściły cztery osoby - wyjaśnia rzecznik.

 

Działania straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia. Strażacy zabezpieczeni w sprzęt ochrony dróg oddechowych weszli do wnętrza budynku celem lokalizacji, a następnie ewakuacji osób znajdujących się wewnątrz. Druga rota wyposażona również w ten sprzęt sprawiła linię gaśniczą i przy pomocy jednego prądu piany sprężonej w natarciu z urządzenia ONE SEVEN stłumiła ogień lokalizując pożar. Na miejsce wezwano ZRM w celu przebadania ewakuowanych osób.

 

Osoby znajdujące się wewnątrz budynku kolejno ewakuowano, w tym trzech mężczyzn z balkonu za pomocą drabiny oraz sprzętu ratownictwa wysokościowego. Balkon znajdował się po stronie podwórza, co uniemożliwiło wykorzystanie podnośnika hydraulicznego. Sześć osób, w tym dziecko oraz psa, ewakuowano klatką schodową. Strażacy ewakuowali razem dziewięć osób (w tym dziecko) oraz psa. Wszyscy zostali umieszczeni i zabezpieczone przed utratą ciepła w dostarczonym na miejsce namiocie kwatermistrzowskim z nagrzewnicą. Nikt nie uskarżał się na złe samopoczucie.

 

Wszystkie pomieszczenia przewietrzono i sprawdzono przy użyciu sprzętu pomiarowego, który nie wykrył zagrożenia. Na miejsce przybył przedstawiciel GCZK oraz pogotowie energetyczne. Z uwagi na spaloną rozdzielnię elektryczną wewnątrz budynku pracownicy pogotowia energetycznego odłączyli obiekt od zasilania. Podczas prowadzonych czynności, trzy spośród ewakuowanych osób, zaczęły uskarżać się na złe samopoczucie. Do czasu przybycia zespołu ratownictwa medycznego strażacy udzielili tym osobom kwalifikowanej pierwszej pomocy, która polegała na zastosowaniu tlenoterapii i wsparcia psychicznego. Po zakończonych działaniach mieszkańcy powrócili do swoich lokali.

Działania straży pożarnej trwały 2 godziny i 43 minuty.

 

 Czytaj również

MALINOWY ZAKĄTEK
4yourcar - Sklep Motoryzacyjny w Krotoszynie
Polub nas na Facebooku - ikrotoszyn.pl
REKLAMA W DODATKU
CONDITOR UBEZPIECZENIA KROTOSZYN
OSK AS Krotoszyn | Maria i Zenon Maśniakowie | Kursy na prawo jazdy | Kategorie AM, A1, A2, A, B, E/B
Kurczak z rożna | Smażalnia ryb | Imprezy | BAR u ŻABY - Koźmin Wlkp.