iKrotoszyn.pl reklamy
iKrotoszyn.pl - reklamuj się w gazecie internetowej
iKrotoszyn.pl - reklamuj się w gazecie internetowej
iKrotoszyn.pl - reklamuj się w gazecie internetowej
iKrotoszyn.pl - reklamuj się w gazecie internetowej
iKrotoszyn.pl - reklamuj się w gazecie internetowej
iKrotoszyn.pl - reklamuj się w gazecie internetowej

Reklama - OSK AS Maria Maśniak

Informacje z pierwszej ręki z policji i straży pożarnej w Krotoszynie.


Informator rolniczy - dla rolnika

Reklama - Lombard Smok Krotoszyn - Gotówka od ręki - Skup złota, skup srebra
PARTNERZY - Fundacja Legalna Kultura

Informator rynku pracy
Sulmierzyce

Garstka radnych poparła pomysł kolegi

2021-01-12 12:01:00

Przewodniczący komisji społecznej złożył na ręce szefa Rady Miejskiej w Sulmierzycach pismo, z propozycją przystąpienia miasta do Stowarzyszenia Gmin Polska Sieć „Energie Cités” z siedzibą w Krakowie.

- To pozarządowa organizacja non-profit, która od 1994 r. współpracuje z lokalnymi samorządami na rzecz kształtowania gospodarki niskoemisyjnej, efektywnego wykorzystania energii i jej odnawialnych źródeł oraz edukacji ekologicznej i ochrony klimatu - czytamy we wniosku radnego Marcina Ptaka.

 

W ramach swojej działalności „Energie Cités” m.in. pozyskuje fundusze na partnerskie projekty i działania z zakresu efektywności  energetycznej, ochrony klimatu i gospodarki niskoemisyjnej, prowadzi wymianę doświadczeń promując innowacyjne technologie i najlepsze rozwiązania, współpracuje z ponad 70 partnerami z 25 krajów, a także prowadzi i realizuje projekty krajowe i międzynarodowe, szkolenia czy seminaria. Gdyby Sulmierzyce przystąpiły do organizacji, opłaciły miesięczną składkę w wysokości około 100 zł, mogłyby  liczyć na pomoc np. w sporządzeniu audytów i świadectw charakterystyki energetycznej budynków komunalnych, realizacji inwestycji proenergetycznych, obniżeniu kosztów zużycia energii w szkołach i innych budynkach komunalnych czy w aktywizacji lokalnej społeczności poprzez organizację m.in. Dni Energii.

 

Burmistrz Sulmierzyc Dariusz Dębicki kwestię przystąpienia miasta do Stowarzyszenia Gmin Polska Sieć „Energie Cités” pozostawił całkowicie w gestii radnych. Po głosowaniu okazało się, że miasto jednak nie będzie miało okazji „skubnąć“ tych ewentualnych dobrodziejstw, bowiem za wnioskiem przystąpienia Sulmierzyc do stowarzyszenia, poza radnym Ptakiem, zagłosowało jeszcze tylko dwóch radnych. Ośmiu rajców było przeciw, a trzech wstrzymało się od głosu.

 

A co na to przeciwnicy pomysłu? Wiceprzewodnicząca rady podkreśla, że Sulmierzyce jako jedno z najmniejszych miast w Polsce, nie ma żadnego doświadczenia w działaniach ekologicznych. - Jedyną rzeczą jaką udało nam się wprowadzić, żeby wspomóc mieszkańców, było dofinansowanie do wymiany źródeł ciepła. Mam nadzieję, że utrzymamy ten program i chociaż to zmniejszy minimalnie, ale zawsze, emisję dwutlenku węgla w Sulmierzycach. Co do przystąpienia do stowarzyszenia głosowałam przeciw. Uważam, że na tą chwilę, przy obecnej  epidemii i związaną z nią niepewną sytuacją finansową miasta, jak i samych mieszkańców, członkostwo w tym stowarzyszeniu nie jest nam potrzebne. Zaraz po skończonej sesji rozmawiałam z wnioskodawcą tego pomysłu, Marcinem Ptakiem i ustaliliśmy, że można za jakiś czas wrócić do tematu. Być może wtedy wszyscy szerzej zapoznają się z działalnością tej organizacji i przekonają się do członkostwa - wyjaśnia Agnieszka Gibasiewicz dodając, że nie trzeba być członkiem stowarzyszenia, by np. brać udział w szkoleniach.

 

Dosadniejsza w wyrażeniu swego stanowiska, była przedstawicielka Prawa i Sprawiedliwości w sulmierzyckiej radzie. - Jeżeli chodzi o zawiłe i  niejasne wywody radnego, które zresztą skończyły się klęską podczas głosowania, to podsumuję to następująco. Dla mnie Pan radny kojarzyć się już będzie zawsze z mało profesjonalną twarzą i niską wiarygodnością po tym, jak pewnego październikowego popołudnia dyrygował symfonią nienawiści pod biurem PiS-u na Rynku w Krotoszynie, gdzie doszło do zniszczenia mienia. Kompletnie nie ufam temu Panu i mam ku temu żywe powody, a sprawę skonsultowałam również z burmistrzem i wybranymi radnymi, którzy podzielali moje rozterki. Niegospodarnością wydaje się kwota rzędu 1 300 zł na kota w worku, który moim zdaniem nie przedstawia żadnej realnej wartości dla miasta. Nie mam najmniejszego powodu do smutku, kiedy pomyślę że  „aż“ trzech radnych poparło tę kiepsko umotywowaną uchwałę - komentuje sprawę Karolina Zaborek-Kulawska.
Wspieraj firmy z Twojego regionu! kupujlokalnie.online

Motoinformator to nic innego jak dodatek motoryzacyjny gazet internetowych


Informator ślubny - organizacja, tradycje, porady
Wiadomości z przedszkoli i szkół z powiatu krotoszyńskiego.

Reklama - Ciesielstwo - Dekarstwo - Pokrycia dachowe | Sławomir Głód
PARTNERZY - Zespół wyścigowy KM RACING TEAM


iPomagamy - akcje charytatywne krotoszyn, zbiórki pieniędzy krotoszyn

iKrotoszyn.pl reklamy
Zamów reklamę kontaktując się z naszą lokalną Gazetą Internetową Zamów reklamę kontaktując się z naszą lokalną Gazetą Internetową