iKrotoszyn.pl reklamy
iKrotoszyn.pl - reklamuj się w gazecie internetowej
iKrotoszyn.pl - reklamuj się w gazecie internetowej
iKrotoszyn.pl - reklamuj się w gazecie internetowej

Płytki ceramiczne CERAMEX
Szkółka roślin ozdobnych Bielawni
Reklama - OSK AS Maria Maśniak


Informator rolniczy - dla rolnika

Reklama - Lombard Smok Krotoszyn - Gotówka od ręki - Skup złota, skup srebra
Informator rynku pracy MIEJSCE NA TWOJĄ REKLAMĘ - DANE KONTAKTOWE
Wiadomości kulturalne z Krotoszyna
Ważne sprawy

Dyrekcja SPZOZ: "Krotoszyńskiemu szpitalowi oraz Oddziałowi Anestezjologii i Intensywnej Terapii nie grozi likwidacja czy zamknięcie"

2021-08-30 11:08:00

- Krotoszyńskiemu szpitalowi oraz Oddziałowi Anestezjologii i Intensywnej Terapii nie grozi likwidacja czy zamknięcie z powodu braku kadry - mówi Beata Maj, dyrektor ds. Administracyjno–Finansowych SPZOZ w Krotoszynie, dementując informacje, które od kilku tygodni pojawiają się w przestrzeni publicznej.

Takie informacje od jakiegoś czasu napływają do naszej redakcji. od mieszkańców naszego powiatu. Zaniepokojone jest środowisko medyczne krotoszyńskiego szpitala, które poinformowało naszą redakcję o sytuacji kadrowej w szpitalu na OIOM-ie. Oto treść tego pisma: Lekarze, albo już odeszli, albo odchodzą z końcem sierpnia. Zamknięcie OIOM-u grozi zamknięciem całego szpitala. Bez OIOM-u niewykonalne są operacje zagrażające życiu, nie może funkcjonować SOR, zagrożone jest funkcjonowanie oddziału ginekologiczno-położniczego.

Warto też wspomnieć, że temat szpitala cyklicznie "gości"  podczas obrad Rady Powiatu. Dziś, także o sytuację związaną z lekarzami anestezjologami, podczas sesji Rady Miejskiej w Krotoszynie, pytał radny Bartosz Kosiarski. Padła propozycja burmistrza, by zaprosić dyrekcję szpitala i starostę na sesję, by zabrali w tej sprawie głos. Sprawa widać jest poważna.

 

Złożyli wypowiedzenia

Jak do tej sytuacji odnosi się dyrekcja Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Krotoszynie? - Trzech lekarzy specjalistów i dwóch rezydentów złożyło wypowiedzenia z terminem odejścia na dzień 31 sierpnia 2021 r. Przy czym, jeden z lekarzy zmienił zdanie i zdecydował się pozostać w SPZOZ w Krotoszynie, za co pozostaje nam mu podziękować. Pragnę zaznaczyć, że nie są to pierwsze wypowiedzenia złożone przez tych konkretnie lekarzy, wypowiedzenia take były przez nich składane w ubiegłych latach. Sytuacja ta nie jest sytuacją wyjątkową, dotyczy to zarówno szpitala w Krotoszynie, ale również wszystkich szpitali w województwie oraz w kraju - wyjaśnia Beata Maj, dyrektor ds. Administracyjno–Finansowych w krotoszyńskim SPZOZ-ie.

Wśród lekarzy, którzy złożyli wypowiedzenia jest także dotychczasowy kierownik oddziału. Pod jego nieobecność część zadań należących do kierownika oddziału przejął dyrektor ds. medycznych. - Obecnie prowadzone są rozmowy z potencjalnymi kandydatami na szefa oddziału AiIT. Są to osoby z dużym doświadczeniem w zakresie anestezjologii i intensywnej terapii oraz z doświadczeniem zawodowym kierowania takowym oddziałem - informuje B. Maj.

 

17 lekarzy anestezjologów

Całą sytuację związaną z lekarzami anestezjologami wicedyrektor ocenia, jako złożoną. - Sytuacja jest bardzo złożona i wymagająca kompleksowego wyjaśnienia tego zagadnienia. W krotoszyńskim szpitalu zatrudnionych jest w różnej formie umów, tj. na umowę o pracę, ale również w formie kontraktu 17 lekarzy anestezjologów. Ta liczba zarówno przed 31 sierpnia, jak i po zostaje stała i jest to ilość lekarzy anestezjologów w zupełności wystarczająca do profesjonalnego i sprawnego działania szpitala. W tym miejscu chciałabym zaakcentować oraz bardzo wyraźnie zaznaczyć, że tak duża ilość anestezjologów w naszym szpitalu, biorąc i porównując relatywnie inne szpitale w województwie, a nawet regionie, podyktowana jest niestety jeszcze sytuacją lokalową szpitala krotoszyńskiego. Kiedy inne szpitale w naszym regionie potrzebują w ramach dyżurów oraz codziennej pracy utrzymywać jedną lub dwie nitki dyżurowe anestezjologiczne, tj. dwóch będących w lokalizacji szpitalnej anestezjologów, my przez sytuację lokalową naszego szpitala potrzebujemy trzech albo czterech nitek, tj. fizyczne trzech lub czterech lekarzy anestezjologów - wyjaśnia B. Maj.

 

Za kilka tygodni ma być lepiej

- Ta sytuacja, jeżeli chodzi o szpital w Krotoszynie diametralnie zmieni się w momencie otwarcia nowego skrzydła szpitala krotoszyńskiego, w którym rozmieszczenie poszczególnych oddziałów pozwoli na utrzymywanie tak, jak w innych szpitalach dwóch nitek. Jestem przekonana, że mówimy o czasookresie kilku tygodni do tego momentu. Skomasowanie i rozmieszczenie w nowo otwartym skrzydle szpitala oddziałów wymagających stałego zabezpieczenia lekarzy anestezjologów spowoduje poprawienie jakości i szybkości usług medycznych odczuwalnych przez pacjentów, jak również rozładuje w istotny sposób napięcie i nerwową atmosferę związaną z obsadą dyżurów anestezjologicznych w naszym szpitalu.

 

Konkurs na wakaty

W związku z zaistniałą sytuacją z wypowiedzeniami, SP ZOZ ogłosił konkurs na lekarzy anestezjologów. - Na 17 lekarzy anestezjologów w szpitalu krotoszyńskim, czterech złożyło wypowiedzenia informując dyrekcję szpitala o woli rozwiązania umowy w dniu 31 sierpnia 2021 r. Była to główna przyczyna ogłoszenia konkursu ofert na wakaty po odchodzących lekarzach. Została powołana komisja, która jeszcze proceduje i na tym etapie mogę poinformować że na dzień 20 sierpnia, tj. ostatni dzień składania ofert wpłynęło dziewięć takowych, a z uwagi na to, że kilka z nich zostało dostarczonych pocztą i biorąc pod uwagę datę stempla pocztowego daliśmy sobie jeszcze kilka dni zwłoki. W dniu dzisiejszym (30 sierpnia - przyp. red.) rozpoczynają się konkretne rozmowy z kandydatami do pracy na oddziale anestezjologii i intensywnej terapii.

 

W listopadzie przenosiny?

W związku z tym wicedyrektor B. Maj. dementuje informacje dotyczące zamknięcia krotoszyńskiego szpitala. - Nie, krotoszyńskiemu szpitalowi oraz Oddziałowi Anestezjologii i Intensywnej Terapii nie grozi likwidacja czy zamknięcie z powodu braku kadry.

Na temat zaistniałej sytuacji z lekarzami głos zabiera także Stanisław Szczotka, starosta krotoszyński. - Lekarze złożyli wypowiedzenia i jest mi przykro. Mam nadzieję, że znajdą się nowi, którzy zwiążą się z tym oddziałem. 

 

Przy tej okazji warto wspomnieć o realizacji prac związanych z rozbudową szpitala przy ul. Mickiewicza w Krotoszynie. 31 sierpnia wykonawca powinien opuścić plac budowy. Czy tak będzie? Okaże się już jutro. - Jeśli wszystkie odbiory przejdą bez zakłóceń, to jest szansa, że od listopada pacjenci ze szpitala przy ul. Bolewskiego trafią już na nowy oddział przy Mickiewicza - dodaje starosta.

(raf)
Elektroniczne Biuro Obsługi Klienta PGKiM Sp. z o.o.

DOM ZDROWIA
https://www.facebook.com/domzdrowiakrotoszyn Kredyty Krotoszyn - Pośrednictwo kredytowe - Najfinanse Tomasz Gierko

MIEJSCE NA TWOJĄ REKLAMĘ - DANE KONTAKTOWE
Wiadomości z przedszkoli i szkół z powiatu krotoszyńskiego.

Reklama - Ciesielstwo - Dekarstwo - Pokrycia dachowe | Sławomir Głód
PARTNERZY - Zespół wyścigowy KM RACING TEAM


Mapa - Pojemniki na plastikowe nakrętki FACEBOOK ikrotoszyn.pl
Na sygnale


Dni Karpia 2021