iKrotoszyn.pl reklamy
Ciekawostki

Damskim okiem, czyli "kobiece" ulice, skwery, parki i place w Krotoszynie?

Dzień Kobiet zobowiązuje do refleksji. - Okazuje się, że w mieście o prawie 29-tysięcznej społeczności, gdzie 52 procent to kobiety, nazwy ulic są głównie męskie lub nijakie. Nie ulega wątpliwości, że wspaniali poeci, żołnierze, lekarze, nauczyciele zasługują na upamiętnienie, ale spośród wielu fantastycznych kobiet, których zasługi są nie mniejsze, o ich upamiętnieniu się zapomina lub bagatelizuje - stwierdza Magdalena Paszyn, liderka wojewódzkich struktur Stowarzyszenia Polska 2050.

M. Paszyn sprawdziła i udokumentowała fakt, że w Krotoszynie jest tylko 1 procent ulic nazwanych imieniem znanych kobiet. - Konkretnie rzecz ujmując, ulice są trzy. Dwie z nich to znane ogólnie pisarki polskiej literatury, Eliza Orzeszkowa oraz Maria Konopnicka. Trzecia ulica należy do krotoszynianki  Genowefy Młynarz, która była żołnierką, członkinią AK, kobietą walczącą o niepodległość Polski. Czwarte nazwisko ukazuje się przy nazwie skweru imienia pani Agnieszki Duczmal, urodzonej w Krotoszynie, światowej sławy dyrygentce. I na tym koniec. Czy brakuje pomysłów, bo raczej nie brakuje nazwisk wielkich, znanych i zasłużonych kobiet - pyta Magdalena Paszyn.

- O dziwo, w zespole do spraw nazewnictwa Urzędu Miejskiego w Krotoszynie zasiadają kobiety, w ilości czterech osób na osiem. To mocny głos kobiet, a propozycji niestety brak - stwierdza i dodaje, że Stowarzyszenie Polska 2050 będzie wnosić projekty zmian. Już za kilkanaście dni przedstawiciele tego ugrupowania zaproponują konkretne propozycje - dodaje.

- Zdajemy sobie sprawę, że problem nie dotyczy jedynie Krotoszyna, a większości miast, większych i mniejszych. Mamy nagromadzenie ulic o nazwach typu: Krótka, Długa, Malinowa, Wiśniowa, Polna czy Łąkowa. Być może społeczność uzna, że są większe problemy niż nazwy ulic, ale warto zauważyć, że to symbol, który ma zwrócić uwagę na równouprawnienie i prawa kobiet, szczególnie dziwić w Międzynarodowym Dniu Kobiet - zaznacza krotoszynianka.

 

Tworzenie stron i sklepów internetowych - internetka.pl

Czytaj również

CERMOTOR KROTOSZYN
PARK ROZRYWKI RODZINNEJ LOCZEK KROTOSZYN
WALBET
AZW KROTOSZYN
ERIKO MOBILNY ŻURAW
DOM ZDROWIA KROTOSZYN
4yourcar - Sklep Motoryzacyjny w Krotoszynie
Polub nas na Facebooku - ikrotoszyn.pl
REKLAMA W DODATKU


SMOK SKUP-SPRZEDAŻ

Kurczak z rożna | Smażalnia ryb | Imprezy | BAR u ŻABY - Koźmin Wlkp.