iKrotoszyn.pl reklamy
Krotoszyn

Czytanie łączy pokolenia

2014-06-03 10:18:40
Krotoszyńska Biblioteka Publiczna im. Arkadego Fiedlera włączyła się w obchody tegorocznego Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek.

Już po raz jedenasty od 8 do 15 maja, w sposób szczególny promowane było czytelnictwo i biblioteki, ich udział w poprawie jakości życia, edukacji oraz zwiększenie prestiżu zawodu bibliotekarza.

 

Czytanie nieodłącznie kojarzy się z biblioteką, która stanowi centrum wymiany międzypokoleniowej, gdzie doświadczenie współgra z nowym spojrzeniem na rzeczywistość. Czytelnicy naszej książnicy obok  standardowych druków, mogą wypożyczyć audiobooki lub  skorzystać  z nowej usługi, darmowego dostępu do e-booków. „Czytanie łączy pokolenia” – to hasło tegorocznego  tygodnia bibliotek. Kierując się tymi przesłankami zorganizowano imprezy zarówno  dla mieszkańców Krotoszyna, jak i dla samych bibliotekarzy.                                                                                       

 

W sobotę, 10 maja, zorganizowano wyjazd studyjny dla bibliotekarzy bibliotek publicznych powiatu krotoszyńskiego. Miejsca docelowe podróży to zamek w Kórniku, który jest wspaniałym obiektem architektonicznym i mieści się w nim jedna z najstarszych polskich bibliotek. Założona przez Tytusa Działyńskiego w 1828 roku, posiada jedne z najcenniejszych w Polsce zbiorów źródłowych do historii państwa polskiego oraz literatury. Mieliśmy również okazję obejrzenia jednej z wystaw czasowych, jakie organizowane są ze zbiorów biblioteki. Zamek położony jest w sąsiedztwie jeziora Kórnickiego. Na promenadzie nad jeziorem w pobliżu miejsca urodzenia Wisławy Szymborskiej znajduje się pomnik-ławka poetki. Naszym przewodnikiem była Pani dr Jolanta Mazurek – pracownik PAN. Kolejnym etapem  podróży było Muzeum – Pracownia Literacka Arkadego Fiedlera w Puszczykowie. Na miejscu oprowadzał nas Pan Marek Fiedler – syn Arkadego Fiedlera. Bibliotekarze bibliotek publicznych powiatu krotoszyńskiego świętowali Powiatowy Dzień Bibliotekarza poznając miejsca związane z książką i czytelnictwem w  jej rozmaitych aspektach.             W poniedziałek 12 maja  odbyło się spotkanie z uczniami p.h. „Moda na czytanie jest ważna niesłychanie”, podczas którego dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 8 kl. VI z nauczycielką Krystyną Pocztą, dowiedzieli się o roli czytania i bibliotek w poprawie jakości życia, edukacji oraz zwiększenia zainteresowania książką szerokich kręgów społeczeństwa.
 

Tego samego dnia, wieczorem gościem Krotoszyńskiej Biblioteki Publicznej była polska pisarka Hanna Cygler, gdańszczanka ukończyła skandynawistykę na Uniwersytecie Gdańskim. Prowadzi własne biuro tłumaczeń, a zawodowo od 1993 roku zajmuje się tłumaczeniami z języka szwedzkiego i angielskiego. Jest założycielką Bałtyckiego Stowarzyszenia Tłumaczy. Hanna Cygler mówi o sobie, że pisze „klasyczną literaturę kobiecą”. Jest autorką kilkunastu powieści między innymi „Tryb warunkowy”, ”Pokonani”, „Bratnie dusze”, „W cudzym domu”, „Kolor bursztynu” czy jej najnowszy utwór „Grecka mozaika”. Zaczęła pisać około 1985 roku, a jej pierwsza książka, którą darzy największym sentymentem. - „Tryb warunkowy” została ukończona w 1997 roku. Autorka w niezwykle żywiołowy sposób opowiadała o twórczości, inspiracjach i bohaterach, którzy jak się dowiedzieliśmy mają również swoich odpowiedników w realnym świecie. Spotkanie było okazją do zaprezentowania jej najnowszej książki „Grecka mozaika”. Pisarka bardzo ciekawie opowiadała o kulisach powstania pomysłu na tę właśnie książkę, w której opisała wspomnienia znajomego Greka. Podsumowując spotkanie autorka powiedziała: „Piszę dla przyjemności, a nie dla męki twórczej…”. Nie obyło się bez pytań, na które pisarka bardzo chętnie odpowiadała. Wieczór autorski był okazją zarówno do rozmowy o książkach Hanny Cygler, jak również o życiu rodzinnym. Uczestnicy spotkania mieli okazję zakupu książek i zdobycia autografu pisarki. Autorka była także gościem bibliotek publicznych powiatu krotoszyńskiego w Kobylinie oraz w Koźminie Wielkopolskim.      

 

Wtorek, 13 maja, poświęcony był najmłodszemu pokoleniu . Odbyło się spotkanie w ramach akcji Cała Polska Czyta Dzieciom pt. „Biblioteka czyta dzieciom”. Na początku pani Elżbieta Gasztka,  prezes Stowarzyszenia Razem przeczytała bajkę „Kot  w butach”. Następnie wręczono nagrody najaktywniejszym czytelnikom Oddziału dla Dzieci i Młodzieży. W kategorii dzieci, którym czytają dorośli wyróżniono: Maję Wróblewską, Jakuba Motyla  i Marcina Krawczyńskiego. W kategorii szkół podstawowych nagrody powędrowały do Wiktorii  Lesznik, Weroniki  Lesznik  i Dobrochny Chałupniczak, natomiast w kategorii  gimnazjum uhonorowano Weronikę Półrolniczak, Zuzannę Szcześniak  oraz Kacpra Skrzypczaka.

Była to również okazja do podsumowania VI edycji konkursu plastycznego „Najładniejsza kartka wielkanocna”. Wśród nagrodzonych znaleźli się:

W kategorii klas I – III

I miejsce Paulina Robaczyńska  z  Zespołu Szkół  Specjalnych -  kl. III

II miejsce Maciej Pacholczyk  ze Szkoły Podstawowej nr 3 -  kl. III

III miejsce Miłosz Pietrzak  ze Szkoły Podstawowej nr 3 -  kl. I

wyróżnienie: Mateusz Cieślak,  ze  Szkoły Podstawowej nr 1 -  kl. I

 

W kategorii klas IV – VI

I miejsce Joanna Hendrysiak z  Zespołu Szkół Specjalnych  - kl. IV

II miejsce Tomasz Ibron ze Szkoły Podstawowej w Biadkach - kl. VI

III miejsce Monika Jadczak  ze Szkoły  Podstawowej nr 1 -  kl. VI

wyróżnienie: Kinga Wesołowska ze Szkoły Podstawowej nr 8 -  kl. V

wyróżnienie specjalne: Dariusz Teszner ze Specjalnego  Ośrodekw Szkolno-Wychowawczego w  Konarzewie

 

Zaproszeni  goście mogli obejrzeć przedstawienie „Na morza dnie” i „Maja na łące” w wykonaniu  uczniów z Zespołu Szkół  nr 2 z Oddziałami  Integracyjnymi w Krotoszynie, pod kierunkiem Majki  Zembskiej , Katarzyny Bilińskiej, Sylwii Szpoper, Anety Nadstawskiej i Iwony Mazur–Nowak. 

 

Środa, 14 maja, to kolejny dzień poświęcony książce i czytelnictwu w KBP. W tym dniu spotkali się zarówno bibliofile, jak i czytelnicy. Pan dr Józef Zdunek dokonał otwarcia wystawy „Ekslibrisy Klemensa Raczaka ze zbiorów Krotoszyńskiej Biblioteki Publicznej”. Klemens Raczak pochodził z Borku Wielkopolskiego. Jako kolekcjoner i twórca ekslibrisów potrafił godzić aktywność twórczą z działalnością wystawienniczą i popularyzatorską. Jego znaki własnościowe książki nawiązują do wydarzeń historycznych, zwłaszcza najnowszej historii Polski. W roku 2002 kolekcjoner  przekazał 123 ekslibrisy naszemu miastu, które obecnie stały się zaczątkiem zbioru ekslibrisów w Krotoszyńskiej Bibliotece  Publicznej. W tym dniu nie zabrakło również akcentu „czytelniczego”, dyplomami „Honorowy Czytelnik” wyróżniono dziesięciu najwierniejszych i najaktywniejszych czytelników. W tym roku zostali wyróżnieni: Edyta Brzezińska-Ćwik, Maria Jagodzińska, Bożena Kurosińska, Róża Mackiewicz, Jerzy Marszałek, Iwona Nowacka, Elżbieta Płóciennik, Mariusz Sierpiński, Zuzanna Wojcieszyńska. Pani Ewa Bukowska – dyrektor biblioteki  osobom wytypowanym wręczyła  dyplomy i upominki. Całość uświęcił występ muzyczny uczniów z Zespołu Szkół Nr 3. Po części artystycznej głos zabrali zaproszeni goście, którzy w ciepłych i miłych słowach wypowiadali się o działalności bibliotek oraz złożyli życzenia bibliotekarzom z okazji ich święta. Życzenia sukcesów w pracy zawodowej i życiu osobistym w imieniu władz samorządowych przekazali przedstawiciele Urzędu Miejskiego oraz Starostwa Powiatowego. W imieniu Posła na Sejm RP Macieja Orzechowskiego życzenia złożył Miłosz Zwierzyk.

 

15 maja w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki odbyło się spotkanie autorskie z Joanną Fabicką,  znaną felietonistką i pisarką dla młodzieży. W przystępny i pełen humoru sposób ukazała postać Rudolfa, czołowego bohatera cyklu opowiadań. Przeczytała najzabawniejsze fragmenty swoich książek: „Szalone życie Rudolfa”, „Świńskim truchtem”, „Seks i inne przykrości”, „Tango ortodonto”. Pisarka promowała swoje powieści, ale rozmawiała również z młodzieżą o trudach dorastania. Podzieliła się wrażeniami z pracy w środowisku filmowym, podróży do Hollywood oraz gali oscarowej. Spotkanie z Joanną Fabicką było dla klubowiczów i uczniów wspaniałym przeżyciem. Wielu z nich już zapowiedziało, że w najbliższej przyszłości sięgnie po książki pani Joanny.

 

W Krotoszyńskiej Bibliotece Publicznej oglądać można także wystawę fotografii „Czytać można wszędzie” autorstwa krotoszynianki - Arlety Zmyślonej.

Alina Kajewska

Źródło: fot. Łukasz Durczyński, Marcin LaskaCzytaj również

MALINOWY ZAKĄTEK
Polub nas na Facebooku - ikrotoszyn.pl
REKLAMA W DODATKU
ELTRONIK - CANAL+
CONDITOR UBEZPIECZENIA KROTOSZYN
SOLARMAT FOTOWOLTAIKA
OSK AS Krotoszyn | Maria i Zenon Maśniakowie | Kursy na prawo jazdy | Kategorie AM, A1, A2, A, B, E/B