iKrotoszyn.pl reklamy
Poradnik

Czym zastąpić plastikowe pojemniki?

2021-05-11 13:06:00
Dostępna w sklepach żywność najczęściej pakowana jest w plastik. Zawiera on szkodliwe dla zdrowia substancje. Niestety również w naszych domach najczęściej do przechowywania zakupionych produktów używamy plastikowych pojemników. Czym możemy je zastąpić, żeby było nie tylko zdrowiej, ale i bardziej ekologicznie?

Na rynku dostępne jest mnóstwo produktów, które mają za zadanie zastąpić plastik. 

 

Dobrą alternatywą dla plastiku okażą się szklane wyroby, takie jak słoiki. W prawie każdym domu znajdzie się zapewne słoik po jakiś dżemach, konserwach. Można w nich przechowywać sypkie produkty, takie jak mąki, kasze, makarony, ziarna, suszone owoce czy orzechy. Słoik będzie też dobrą alternatywą do dań na wynos, np. jaglanek, owsianek czy koktajli. 

 

Kolejnym rozwiązaniem są pojemniki ze stali nierdzewnej, które nie zawierają szkodliwych substancji i posłużą przez wiele lat. 

 

Zamiast korzystać z folii aluminiowych itp. można wykorzystać tzw. woskowijki, czyli bawełniany materiał pokryty pszczelim woskiem. Warto przy tym zaznaczyć, że woskowijek nie należy używać do świeżego mięsa. Owijki te myje się w ciepłej wodzie, jednak nie może być zbyt gorąca, gdyż wosk mógłby się stopić. Są też stosunkowo drogim rozwiązaniem, bo koszt jednej woskowijki oscyluje w granicach 50 zł.

 

Następną, chociaż sporną alternatywą dla produktów plastikowych, są wyroby sylikonowe. Są trwalsze od plastiku, niestety przeprowadzono zbyt mało badań, aby w pełni stwierdzić, że ich użytkowanie nie uwalnia szkodliwych dla organizmu substancji. Przedmioty z niego wykonane mogą być wykorzystywane zamiast papieru do pieczenia, folii aluminiowej czy woreczków do mrożenia żywności. 

 

 

 Czytaj również

HURTOWNIA ALFALINE KROTOSZYN
SOLARMAT FOTOWOLTAIKA
OSK AS Krotoszyn | Maria i Zenon Maśniakowie | Kursy na prawo jazdy | Kategorie AM, A1, A2, A, B, E/B