iKrotoszyn.pl reklamy
Ważne sprawy

Czy woda dostarczana przez PGKiM jest bezpieczna?

- Piszę w sprawie, która zaczyna niepokoić coraz więcej mieszkańców. Wiem to z rozmów z ludźmi... Czy można zapytać władze naszego miasta czy nasza woda jest bezpieczna i czy robili, bądź będą robić badania? - to jedno z pytań, które ostatnio trafiły do naszej skrzynki odbiorczej.

Wczoraj, na naszych łamach informowaliśmy o zwołaniu przez wojewodę Michała Zielińskiego sztabu kryzysowego w związku z zakażeniami legionellą w województwie wielkopolskim. Spotkanie miało na celu określenie źródeł występowania bakterii oraz wypracowanie skutecznych działań zaradczych. Pod naszym artykułem pojawiły się komentarze mówiące o politycznej propagandzie, ale i takie o zaniepokojeniu związanym z bakterią, która spowodowała wiele zakażeń oraz zgony na Podkarpaciu.

Zapytaliśmy więc w Przedsiębiorstwie Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Krotoszynie o jakość wody, w którą zaopatrywana jest spora część gospodarstw w naszym powiecie. Jest to około 12 tysięcy punktów. Z kolei w Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej poprosiliśmy o informację na temat ewentualnych zakażeń bakterią legionellą.

 

Woda jest bezpieczna

- Woda dostarczana przez PGKiM jest bezpieczna oraz regularnie badana przez nasze Akredytowane Laboratorium posiadające zatwierdzenie Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Krotoszynie, zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 07.12.2017 w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi. Wszystkie nasze ujęcia, które obsługujemy są ujęciami głębinowymi (woda ujmowana jest z kilkunastu do 60 metrów pod powierzchnią ziemi), co gwarantuje bardzo dobrą jakość i niską temperaturę wody - informuje przedsiębiorstwo.

Woda dostarczana przez PGKiM jest badana pod kątem fizyko-chemicznym i bakteriologicznym, a wszystkie wyniki są dostępne na stronie internetowej przedsiębiorstwa w zakładce "dla klienta". Wszystkie wyniki trafiają do Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Krotoszynie, która wydaje decyzję odnośnie jakości wody. Do tej pory nie otrzymaliśmy negatywnych decyzji - podaje spółka.

 

Badanie pod kątem legionelli

- Woda zimna nie podlega badaniom pod kątem obecności bakterii Legionella sp. Bakteria występuje w instalacji wody ciepłej. WHO wskazuje, że bakterie występują w systemach wodnych w temperaturze od 20 do 50 stopni Celsjusza (optymalnie 35 stopni Celsjusza). Za stan instalacji wody ciepłej odpowiada zarządca budynku. Nasze laboratorium ma w swojej ofercie badanie na obecność i liczbę bakterii Legionella sp. w wodzie ciepłej - wyjaśnia PGKiM. - Współpracujemy oraz wykonujemy wszelkie zalecenia Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Krotoszynie, jeśli otrzymamy od nich jakiekolwiek wytyczne jesteśmy gotowi do podjęcia natychmiastowych działań. Wszelkie zalecenia odnośnie wystąpienia bakterii Legionella sp.  w instalacji wody ciepłej znajdą Państwo w na stronie Głównego Inspektoratu Sanitarnego. 

W krotoszyńskim sanepidzie otrzymaliśmy informację, że zarówno w poprzednich latach, jak i w ostatnich tygodniach w naszym powiecie nie odnotowano zgonów, ani zakażeń bakterią Legionella pneumophila.

 

Sklep internetowy z włoskimi produktami - allitaliana.pl

Czytaj również

PARK ROZRYWKI RODZINNEJ LOCZEK KROTOSZYN
AZW KROTOSZYN
ERIKO MOBILNY ŻURAW
DOM ZDROWIA KROTOSZYN
4yourcar - Sklep Motoryzacyjny w Krotoszynie
Polub nas na Facebooku - ikrotoszyn.pl
REKLAMA W DODATKUKurczak z rożna | Smażalnia ryb | Imprezy | BAR u ŻABY - Koźmin Wlkp.