iKrotoszyn.pl reklamy
Ważne sprawy

Czy w Krotoszynie ruszy gminny program in vitro?

Metoda in vitro jest jedyną szansą dla wielu bezpłodnych par na realizację marzeń i pragnień związanych z cieszeniem się własnego potomstwa. Czy jest szansa na realizację takiego programu i finansowanie go przez lokalny samorząd?

- Sytuacja demograficzna w Polsce i w naszej gminie jest kiepska - stwierdził na czwartkowej sesji Rady Miejskiej w Krotoszynie radny Bartosz Kosiarski i zaproponował uruchomienie lokalnego programu in vitro. Rajca wskazał, że rządowy program 500 plus nie przyniósł spodziewanych efektów. - W wielu miastach w Polsce taki program jest finansowany przez miasta i gminy. Nawet jeśli nie jest to w stu procentach, to w formie dofinansowania - mówił B. Kosiarski. Na koniec swojej wypowiedzi dodał, że jest to temat do przedyskutowania i wdrożenia w przyszłym roku. - W naszym interesie i interesie gminy jest to, żeby było jak najwięcej mieszkańców - stwierdził.

- Na przestrzeni ostatnich lat wpływało wiele podobnych wniosków o dofinansowanie na przykład szczepień. Stoję na stanowisku, że to nie jest zadanie gminy, bo będą wpływały kolejne wnioski, nad którymi będzie trzeba się pochylić - odniósł się do tego pomysłu burmistrz Franciszek Marszałek. Zgodził się jednak ze swoim przedmówcą, iż faktycznie program 500 plus nie przyniósł spodziewanych efektów i dodał, że w związku z tym część tych środków rządzący mogliby przekazać na inne zadania związane z poprawą sytuacji demograficznej w naszym kraju. Włodarz ostatecznie zaproponował, by temat przedyskutować na komisji społecznej.

 

Warto więc wspomnieć, iż najbliższym przykładem wdrożenia przez samorząd programu in vitro jest miasto Ostrów Wielkopolski. Tam już w 2018 roku osoby zamieszkujące tę miejscowość mogły skorzystać z dofinansowania zabiegu in vitro. Stosowną umowę w tym celu podpisano wówczas z kliniką z Wrocławia. Udział w programie wymagał jednak spełnienia kryteriów formalnych i kwalifikacji medycznej. Propozycja była skierowana do par bezskutecznie starających się o dziecko, mieszkających na terenie Ostrowa Wielkopolskiego. Warunkiem udziału w programie była stwierdzona przyczyna niepłodności lub nieskuteczne leczenie niepłodności w okresie 12 miesięcy poprzedzających zgłoszenie. Kobieta mogła mieć maksymalnie 40 lat, choć dopuszczano warunkowo kwalifikację pacjentek w wieku do 45 lat. Istotne było też potwierdzenie wskazań do leczenia metodą in vitro.

Ostrowski projekt przewidywał dofinansowanie w wysokości 5 tys. zł do pojedynczej procedury in vitro z własnych komórek rozrodczych partnerów, a także programów z zastosowaniem komórek rozrodczych lub zarodków od anonimowych dawców. Pacjenci finansowali więc jedynie różnicę między dopłatą z miasta, a całkowitym kosztem leczenia. W pierwszym roku funkcjonowania programu z dopłat skorzystać mogło 10 par.

 

Z kolei w 2021 roku Samorząd Województwa Wielkopolskiego przeznaczył milion złotych na realizację „Programu polityki zdrowotnej leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego dla mieszkańców województwa wielkopolskiego”. Pisaliśmy o tym w artykule:

 

Refundacja zabiegów in vitro

 
Sklep internetowy z włoskimi produktami - allitaliana.pl

Czytaj również

PARK ROZRYWKI RODZINNEJ LOCZEK KROTOSZYN
AZW KROTOSZYN
ERIKO MOBILNY ŻURAW
DOM ZDROWIA KROTOSZYN
4yourcar - Sklep Motoryzacyjny w Krotoszynie
Polub nas na Facebooku - ikrotoszyn.pl
REKLAMA W DODATKUKurczak z rożna | Smażalnia ryb | Imprezy | BAR u ŻABY - Koźmin Wlkp.