iKrotoszyn.pl reklamy
iKrotoszyn.pl - reklamuj się w gazecie internetowej
iKrotoszyn.pl - reklamuj się w gazecie internetowej

Reklama - Mediazone to nowoczesny sklep komputerowy

Reklama - Biuro Rachunkowe Maison Polska


Reklama - COLORSHIRT.PL - Nadruki na koszulki, gadżety reklamowe z nadrukiem dla firm

Reklama - OSK AS Maria Maśniak


PARTNERZY - Fundacja Legalna Kultura

PARTNERZY - Zespół wyścigowy KM RACING TEAM
Rynek Pracy powiatu krotoszyńskiego - oferty pracy oraz artykuły tematyczne
Bez względu od tego, gdzie mieszkasz i czym się zajmujesz, możesz wspierać naszą zakładkę ipomagamy aktywnie.
Krotoszyn

Czy w Krotoszynie nie będzie lekarza w karetce pogotowia?

2019-09-25 11:09:00

- Na chwilę obecną SPZOZ w Krotoszynie nie podjął żadnych działań zmierzających do przekwalifikowania karetki typu S na karetkę typu P, która stacjonuje przy Szpitalu Powiatowym w Krotoszynie - uspokaja Sławomir Pałasz, rzecznik prasowy SPZOZ w Krotoszynie.

W ten sposób szpital stanowczo zaprzecza informacji, która od jakiegoś czasu krąży po Krotoszynie, także w środowisku medycznym. Według tych doniesień od 1 października miałoby już nie być w Krotoszynie karetki pogotowia w składzie z lekarzem (plus dwóch ratowników medycznych). Zastąpiłby ją ambulans wyłącznie z dwoma ratownikami.

 

"Potrzebne jest uruchomienie odpowiednich procedur"
- Aby doprowadzić do takiej ewentualnej zmiany, potrzebne jest uruchomienie odpowiednich procedur, które mogą trwać miesiącami. Nieprawdziwa jest więc informacja, że taka zmiana miałaby nastąpić od 1 października - wyjaśnia rzecznik. - Najprościej mówiąc - w przypadku przemianowania karetki typu S na P, wniosek szpitala musi uzyskać pozytywną opinię Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu. Zmiana ta powinna zostać naniesiona w planie działania systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne dla województwa wielkopolskiego, a wcześniej otrzymać aprobatę Ministerstwa Zdrowia. Żaden z tych etapów nie nastąpił - dodaje.
 
Jest dylemat...

Szpital jednak zostawia sobie furtkę na przyszłość. Z poniższego stwierdzenia wynika, że taka ewentualność może nastąpić... - Jeżeli problemy kadrowe związane z obsadą karetki lekarzami będą się pogłębiały, SPZOZ w Krotoszynie zmuszony będzie rozważyć możliwość wnioskowania do wojewody o zmianę typu karetki z S na P. W wielu miastach w Polsce dochodziło już do takich sytuacji (Przemyśl, Ostrów Wlkp., Rzeszów, Kraków, Stary Sącz) - mówi S. Pałasz. - Nie bylibyśmy więc ani pierwszym, ani zapewne nie ostatnim szpitalem, który może stanąć przed dylematem dotyczącym przekwalifikowania typu karetki. Jest to tendencja ogólnopolska, spowodowana dramatycznym brakiem lekarzy.

Warto dodać - za rzecznikiem - że w ostatnich miesiącach, z powodu braków kadry lekarskiej, zdarzały się sytuacje, w których krotoszyńska karetka dyżurowała z obsadą zespołu podstawowego. Każdorazowo o tym informowana była dyspozytornia medyczna w Koninie.

 

Ratownicy są kadrą bardzo dobrze wykształconą
Czy przekwalifikowanie karetki z typu S na P miałoby wpływ na bezpieczeństwo mieszkańców powiatu krotoszyńskiego? S. Pałasz uspokaja. - Ratownicy medyczni, którzy pracują w naszych Zespołach Ratownictwa Medycznego są kadrą bardzo dobrze wykształconą, systematycznie dokształcającą się i w sytuacjach zagrożenia zdrowia lub życia pacjentów podejmują takie same czynności ratunkowe, jak lekarze.(...) Obsada taka w żaden sposób nie wpływa na obniżenie bezpieczeństwa mieszkańców powiatu krotoszyńskiego. Ponadto, zawód ratownika medycznego oceniany jest przez społeczeństwo bardzo pozytywnie.

Trzeba dodać, że wyposażenie w sprzęt medyczny niezbędny do bezpośredniego ratowania życia w karetce typu S i P jest identyczne. W Wielkopolsce funkcjonuje 120. Zespołów Ratownictwa Medycznego. Jedynie 33. z nich są zespołami specjalistycznymi, 87. to zespoły podstawowe (dane z 1 sierpnia 2019 r.).

 

Jakie karetki jeżdżą w powiecie?

Na terenie powiatu krotoszyńskiego SPZOZ dysponuje trzema Zespołami Ratownictwa Medycznego (załogami ambulansów pogotowia ratunkowego):

  • Krotoszyn - ZRM typu S - specjalistyczny. Zespół składa się z lekarza i 2 ratowników medycznych, Szpital Powiatowy, ul. Mickiewicza 21 
  • Kobylin - ZRM typu P - podstawowy. Zespół składa się z 2 ratowników medycznych, Al. Powstańców Wielkopolskich 47 - budynek Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej
  • Koźmin Wlkp. - ZRM typu P - podstawowy. Zespół składa się z 2 ratowników medycznych, ul. Stęszewskiego 9-10, budynek szpitala w Koźminie 

 

Zespoły Ratownictwa Medycznego prowadzą w warunkach pozaszpitalnych czynności medyczne mające na celu ratowanie osób w stanie nagłego zagrożenia zdrowia i życia. Karetki te wzywane są do wyjazdów poprzez dyspozytornię medyczną w Koninie (Wielkopolskie Centrum Ratownictwa Medycznego sp. z o. o. w Koninie).

Warto mieć świadomość, że dzwoniąc na numer alarmowy 999 - rozmawiać będziemy z dyspozytorem z Konina, zaś na numer 112 - z operatorem z Poznania, który przekieruje naszą rozmowę do Konina.

 

 Reklama - TEOMINA SPORT - SIŁOWNIA - FITNESS - CORSSFIT


Autopromocja ikrotoszyn.pl


W ślubnym informatorze znajdziesz artykuły, porady dotyczące organizacji ślubu, wesela oraz wieczoru kawalerskiego lub panieńskiego.

Reklama - Ciesielstwo - Dekarstwo - Pokrycia dachowe | Sławomir Głód
Reklama - Lombard Smok Krotoszyn - Gotówka od ręki - Skup złota, skup srebra

W tym miejscu znajdziesz zapowiedzi i relacje z imprez kulturalnych w powiecie.

Reklama internetowa w gazecieiKrotoszyn.pl reklamy
Sieć gazet internetowych - igazetyinternetowe.pl