iKrotoszyn.pl reklamy
Krotoszyn

Czy starosta nielegalnie przyznaje nagrody?

2019-12-04 12:12:00
Zdjęcie: Stanisław Szczotka, starosta krotoszyński
- Starosta w sposób nielegalny obdarowuje swoich pracowników nagrodami dokonując swoistego drenażu budżetu, co prawdopodobnie wyczerpuje znamiona przestępstwa niegospodarności - uważa Jarosław Kubiak, radny powiatowy.

Między innymi takie sformułowanie znalazło się w oświadczeniu radnego, które odczytał podczas ostatniej sesji Rady Powiatu Krotoszyńskiego. Samo pismo mieści się na dwóch stronach A4, dlatego przytoczymy tylko najważniejsze fragmenty. Warto jednak zacząć od początku.

 

Sprawa dotyczy nagród przyznawanych przez starostę osobom, które są w takim wieku, by móc przejść na emeryturę, a się do tego nie kwapią. Jednorazowa nagroda ma być zachętą, by szybciej zwolnić miejsce pracy. Jarosław Kubiak widzi jednak kilka niejasności w prawie nagradzania pracowników starostwa za rozwiązanie stosunku pracy z powodu osiągnięcia wieku emerytalnego. Tymi uwagami podzielił się na sesji.

 

- Beneficjentami tej ekstra gratyfikacji są ci pracownicy starostwa, którzy zadeklarują zwolnienie stanowiska tj. przejdą na emeryturę lub rentę w okresie 3 miesięcy od daty nabycia prawa do jednego z tych świadczeń, a starosta będzie tym odejściem zainteresowany(!). Każdorazowo kwestionowane gratyfikacje wypłacane są w formie nagrody za wieloletnią pracę. Żaden akt normatywny nie określił jednak co należy rozumieć pod pojęciem „wieloletnia praca”, jak również wysokości „nagrody”. Z uzyskanej odpowiedzi wynika, że zwyczajem było wypłacanie po 15 tys. zł, co było efektem umowy, a więc negocjacji z pracownikiem. Wypłacono dotychczas (tj. do 06.06.2019 r.) na opisanych zasadach łącznie 120 tys. zł - czytamy w oświadczeniu radnego. - Pomijając niegodziwą fakultatywność i uznaniowość w rozdzielaniu ekstra gratyfikacji potencjalnym emerytom i rencistom, należy zauważyć, że zgodnie z art. 36 ust. 6 ustawy z dnia  21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych nagroda może być przyznana za szczególne osiągnięcia w pracy zawodowej.

J. Kubiak zauważa, że starosta forując niektórych pracowników urzędu którym kieruje, dopuścił się dyskryminacji pozostałych pracowników samorządowych, w tym zatrudnionych w powiatowych jednostkach organizacyjnych. - Wprowadzenie fakultatywnej pseudonagrody, obok ustawowej, jednorazowej odprawy w związku z przejściem na emeryturę lub rentę oceniamy, jako przejaw drenowania budżetu powiatu i korumpowania podległych sobie pracowników, którzy w zamian za wynegocjowaną ekstra gratyfikację godzą się nie korzystać ze swego ustawowego prawa do pracy i zwolnić pracodawcy stanowisko dla nowej kadry.

Radny uważa także, że starosta działa wbrew normie ustawowej przypisując sobie prawo do przyznawania nagród uznaniowo, z innego tytułu, np. z okazji obchodów świąt, rocznic. - Wynika z tego, że pracownik starostwa mógłby otrzymać nagrodę z okazji rocznicy urodzin starosty, Napoleona, Wilhelma II, Bismarcka czy innej osobistości znanej z  historii - stwierdza.

- Reasumując, jako radni PiS uważamy, że starosta w sposób nielegalny obdarowuje swoich pracowników nagrodami dokonując swoistego drenażu budżetu, co prawdopodobnie wyczerpuje znamiona przestępstwa niegospodarności. Domagamy się zatem od pana przewodniczącego i pozostałych radnych skontrolowania prowadzonej przez starostę polityki nagradzania w celu ustalenia beneficjentów tych nagród, ich legalności i łącznej wartości oraz wymuszenia zmian w obowiązującym Regulaminie wynagradzania pracowników Starostwa Powiatowego w Krotoszynie.

 

Na te stwierdzenia zareagował oczywiście starosta Stanisław Szczotka. - Bardzo mi przykro, że pan takie rzeczy insynuuje. Bo, jeśli jest tak rzeczywiście, że robię coś nielegalnie, to proszę zgłosić to do organów ścigania. To jest podważanie, że ja po znajomości, po kumpelsku przyznaję jakieś nagrody. To jest sprawdzone prawnie i prawnicy nie tylko Starostwa Powiatowego twierdzą, że jest to zgodne z prawem - odniósł się włodarz powiatu. - Miałbym prośbę do komisji rewizyjnej, żeby prześledziła ten wątek i sprawdziła czy starosta nielegalnie daje nagrody. A jeżeli legalnie, to prosiłbym bardzo, żeby takich stwierdzeń nie używać.

 

Poniżej relacja wideo z obrad ostatniej sesji Rady Powiatu Krotoszyńskiego.

 

 

 


Czytaj również

MALINOWY ZAKĄTEK
4yourcar - Sklep Motoryzacyjny w Krotoszynie
Polub nas na Facebooku - ikrotoszyn.pl
REKLAMA W DODATKU
CONDITOR UBEZPIECZENIA KROTOSZYN
OSK AS Krotoszyn | Maria i Zenon Maśniakowie | Kursy na prawo jazdy | Kategorie AM, A1, A2, A, B, E/B
Kurczak z rożna | Smażalnia ryb | Imprezy | BAR u ŻABY - Koźmin Wlkp.