iKrotoszyn.pl reklamy
Krotoszyn

Czasowa obsuwa czyli kiedy zegar na wieży Ratusza znów zacznie wskazywać godzinę?

W połowie lipca rozpoczęła się gruntowna renowacja mechanizmu zegara na wieży Ratusza. Mimo zapowiedzi, że prace potrwają do końca listopada, to wskazówki wciąż nie zostały zamontowane.

Konserwacje zegara przeprowadza firma "Czas na wysokości" z Wolsztyna. Okazuje się jednak, że stan techniczny czasomierza firmy Möllinger nie jest najlepszy, stąd prace związane z jego renowacją się wydłużą.

 

- Niestety ze względu na brak możliwości określenia szczegółowego zakresu prac przed demontażem wszystkich jego elementów okazało się, że pierwotnie zakładany, szacunkowy termin realizacji zadania jest zbyt krótki z uwagi na wykryte podczas naprawy dodatkowe usterki - informuje krotoszyński magistrat.

Wykonawca zwrócił się więc do burmistrza Franciszka Marszałka z prośbą o wydłużenie terminu zakończenia prac do 26 lutego 2023 roku. Włodarz zaakceptował tę propozycję.

Pracownia z Wolsztyna także nam potwierdziła, że do zamontowania mechanizmu zegara na wieży Ratusza przystąpi pod koniec lutego.

 

AKTUALIZACJA

Koszt pozostał bez zmian i wynosi 73 800 zł brutto. Po całkowitej rozbiórce mechanizmu zegara można było dopiero dokładnie sprawdzić zużycie niektórych jego elementów. Okazało się, że czasomierz wymaga poważniejszych prac niż wcześniej zakładano.

- Oprócz standardowych etapów prac, które należy wykonać przy renowacji mechanizmu zegara wieżowego, takich jak regeneracja ułożyskowania osi w tulejach i panewkach, a także elementów wychwytu, konieczne jest podjęcie niestandardowych działań. Wypracowanie czopów osi (szczególnie napędowych) jest tak duże, że konieczne jest zlecenie dodatkowych prac regeneracyjnych. Regeneracja konstrukcji zębników zegara, które wykonane są w technice średniowiecznej powoduje konieczność niestandardowego wykonania sztyftów, których nie dobierze się z materiałów dostępnych powszechnie na rynku. Wszelkie zazębienia wymagają szczególnej obróbki, gdyż żeliwne zęby kół zębatych w istotny sposób utraciły swój pierwotny kształt - informuje Franciszek Marszałek, burmistrz Krotoszyna. - W związku z powyższym w pierwotnym terminie montażu zegara osiągnięcie docelowego poziomu wykonanej renowacji było niemożliwe. Naszym celem jest wykonać renowację zegara z najwyższą jakością, aby po wykonaniu prac, mógł nam służyć przez długie dziesięciolecia.

Tworzenie stron i sklepów internetowych - internetka.pl

Czytaj również

PARK ROZRYWKI RODZINNEJ LOCZEK KROTOSZYN
WALBET
AZW KROTOSZYN
ERIKO MOBILNY ŻURAW
DOM ZDROWIA KROTOSZYN
4yourcar - Sklep Motoryzacyjny w Krotoszynie
Polub nas na Facebooku - ikrotoszyn.pl
REKLAMA W DODATKU


SMOK SKUP-SPRZEDAŻ

Kurczak z rożna | Smażalnia ryb | Imprezy | BAR u ŻABY - Koźmin Wlkp.