iKrotoszyn.pl reklamy
Zduny

Co będzie w budynkach po byłej kaflarni?

2018-02-15 10:02:00
Zdjęcie: zduny.pl
Kino, sala konferencyjno-szkoleniowa, miejsca noclegowe... Co powstanie w Kaflarni Zduny? W poniedziałek odbyło się spotkanie koordynacyjne w sprawie przyszłego zagospodarowania tego obiektu.

W trakcie spotkania ustalono między innymi, że obecny charakter budynków, zwłaszcza tych wybudowanych z cegły powinien zostać zachowany. Część produkcyjna z niekiedy ponad 100-letnimi urządzeniami do produkcji powinna pozostać w stanie umożliwiającym incydentalne uruchomienie krótkich serii produkcyjnych. Przy użyciu zachowanych maszyn można by produkować unikatowe gadżety z ceramiki promujące Zduny i okolice.

Wśród licznych pomysłów zagospodarowania Kaflarni są miejsca warsztatowe i konferencyjno-widowiskowe, niewielkie kino na 30 osób z możliwością przekształcenia w salę konferencyjno- szkoleniową, miejsca noclegowe o niższym standardzie ze stołówką, autonomiczne pracownie pod wynajem, przestrzeń biurowa dla Zdunowskiego Ośrodka Kultury, który ma obiektem zawiadywać, pomieszczenia dla organizacji pozarządowych z Gminy Zduny, szczególnie tych, które do tej pory własnej siedziby i miejsca nie posiadają, a także przestrzeń do odbywania koncertów, pokazów i wystaw, w tym muzeum kultury ognia, i wystaw rzeźbiarskich.

 

Spotkanie miało związek ze zbliżającym się naborem wniosków na dofinansowanie takich przedsięwzięć przez Unię Europejską. Wysokość dofinansowania wynosi 85% kosztów przedsięwzięcia.

Docelowo Kaflarnia Zduny ma stać się ośrodkiem ceramiczno-kominkarskim, w którym cyklicznie odbywać się będą wydarzenia związane ze szkoleniem czeladników i mistrzów zduńskich, plenery ceramiczne o rozmaitym zasięgu, warsztaty dla młodzieży licealnej i akademickiej z uniwersytetów w Poznaniu i Wrocławiu, a także wiele wydarzeń nastawionych na mieszkańców Gminy Zduny. Rzeźbiarze chcą robić warsztaty ceramiczne dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Zduni natomiast zamierzają urządzać wypieki domowego pieczywa i robić zawody w pieczeniu pizzy, a także organizować warsztaty ekologicznego spalania drewna w kominkach.

Pierwsze wydarzenia jeszcze przed rozpoczęciem remontów i przebudów odbędą się w tym roku. Tradycyjnie w lipcu - kolejny festiwal „Pogranicze Kultur”.

 

W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele Cechu Zdunów Polskich w tym starszy Cechu Piotr Batura, Fundacji Insolitas organizującej w Zdunach Międzynarodowe Plenery Ceramiczne prezes Agnieszka Marciniak-Kucharska i vice prezes Włodzimierz Ćwir, dyrektor Zdunowskiego Ośrodka Kultury Jolanta Szymanowska, Burmistrz Zdun Tomasz Chudy, oraz Dariusz Kałużny, który będzie przygotowywał wniosek o dofinansowanie z Unii Europejskiej, oraz projektant przygotowujący dokumentację inż. Adam Gogolewski.

Źródło: zduny.pl


Czytaj również

MALINOWY ZAKĄTEK
4yourcar - Sklep Motoryzacyjny w Krotoszynie
Polub nas na Facebooku - ikrotoszyn.pl
REKLAMA W DODATKU
CONDITOR UBEZPIECZENIA KROTOSZYN
OSK AS Krotoszyn | Maria i Zenon Maśniakowie | Kursy na prawo jazdy | Kategorie AM, A1, A2, A, B, E/B
Kurczak z rożna | Smażalnia ryb | Imprezy | BAR u ŻABY - Koźmin Wlkp.