iKrotoszyn.pl reklamy
iKrotoszyn.pl - reklamuj się w gazecie internetowej
iKrotoszyn.pl - reklamuj się w gazecie internetowej
iKrotoszyn.pl - reklamuj się w gazecie internetowej


Reklama - CATERING DLA ZDROWIA - DIETA PUDEŁKOWA

Reklama - TEOMINA SPORT - SIŁOWNIA - FITNESS - CORSSFIT
Informacje z pierwszej ręki z policji i straży pożarnej w Krotoszynie.


Reklama - COLORSHIRT.PL - Nadruki na koszulki, gadżety reklamowe z nadrukiem dla firmPARTNERZY - Fundacja Legalna Kultura

PARTNERZY - Zespół wyścigowy KM RACING TEAM

Informator Zdrowie i Aktywność - porady i ciekawostki

Reklama internetowa w gazecie
Rolnictwo

Chwościk buraka, co to jest?

2019-07-22 14:07:00

Na początku lipca na naszych polach pojawił się chwościk buraka, to najgroźniejszy pantogen liści buraka cukrowego, pastewnego i ćwikłowego. Stopniowo pojawia się najpierw na południu kraju, w rejonach centralnych i na północy. Żeby uporać się z chorobą, na początku przede wszystkim trzeba rozpoznać chorobę.

Grzyb Cercospora beticola odpowiada za wytworzenie się chwościka buraka. Pochodzi z rejonu Morza Śródziemnego. Jest mikroorganizmem lubiącym ciepło i wilgoć. Przy temperaturze poniżej 15 stopni jego funkcje życiowe powoli zanikają. Chwościk jest bardzo niebezpieczny, początkowo porażane są najstarsze liście. Plamki wywołane przez grzyba Cercospora beticola są małe, okrągłe, zazwyczaj mają do 4-5 mm średnicy, z ciemnoczerwoną, fioletową lub nawet czarną obwódką (w przypadku buraka ćwikłowego) lub czerwoną i brunatnoczerwoną (buraki cukrowe i pastewny). Choroba bardzo szybko się rozprzestrzenia i w ciągu kilku lub kilkunastu dni obejmuje nawet całe pole!

 

Walka z chwościkiem wymaga przede wszystkim wiedzy. Trzeba pamiętać, że aby uchronić się przed chorobą buraka, trzeba unikać uprawy „buraka po buraku”, a także sąsiedztwa pola, na którym uprawiany był w roku poprzednim. Miejsca po kopcach to źródło wielu zakażeń. Gdy zdarzy się, że buraki już zostały zaatakowane najlepszą metodą będzie zastosowanie ochrony chemicznej. Najlepiej będzie, jeśli zabieg przeprowadzimy od razu po stwierdzeniu pierwszych objawów. Choroba może wystąpić już po kilku dniach utrzymywania się ciepłej i wilgotnej pogody. Warto sprawdzić skład preparatów, grzyby są w dużym stopniu odporne na tiofanat metylu i to właśnie preparatu z tym środkiem dobrze jest zastosować.

 

 
Źródło: wrp.plReklama wyborcza - Piotr Januszkiewicz kandydat na posła

Reklama - OSK AS Maria Maśniak


Reklama - Intermarche Krotoszyn - SupermarketReklama - Ciesielstwo - Dekarstwo - Pokrycia dachowe | Sławomir Głód
Reklama - Lombard Smok Krotoszyn - Gotówka od ręki - Skup złota, skup srebra

W tym miejscu znajdziesz zapowiedzi i relacje z imprez kulturalnych w powiecie.

Reklama - Zapytaj prawnika - przeczytaj porady prawneiKrotoszyn.pl reklamy POLUB NAS NA FACEBOOKU - ikrotoszyn.pl