iKrotoszyn.pl reklamy
Z powiatu

Chłopiec zatruty tlenkiem węgla. Straż pożarna po raz kolejny apeluje!

2022-01-17 13:01:00
Zdjęcie: zdjęcie poglądowe

Niewiele brakowało, by w niedzielę, w jednym z mieszkań w budynku wielorodzinnym przy ulicy Rawickiej w Krotoszynie, doszło do tragedii. Chłopiec, przebywając w łazience stracił przytomność. Wszystko wskazuje na to, że powodem zasłabnięcia był tlenek węgla, potocznie zwany czadem.

 


- Zgłoszenie do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Krotoszynie wpłynęło o godzinie 21:40. Do zdarzenia skierowano trzy zastępy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Krotoszynie oraz jeden zastęp z jednostki OSP Krotoszyn - podaje st. kpt. Tomasz Patryas, oficer prasowy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Krotoszynie.

 

Strażacy zabezpieczeni w sprzęt ochrony układu oddechowego i wyposażeni w urządzenia pomiarowe udali się pod wskazany adres. Wyniki pomiarów wykazały obecność tlenku węgla. - Kierujący Działaniem Ratowniczym zarządził ewakuację osób przebywających w mieszkaniu. Wyznaczona rota medyczna przystąpiła do udzielania kwalifikowanej pierwszej pomocy poszkodowanemu chłopcu. Strażacy sprawdzili pozostałe mieszkania w pionie budynku, z uwagi na obecność tlenku węgla z mieszkań ewakuowano kolejne osoby - informuje st. kpt. T. Patryas.

Łącznie ewakuowano na zewnątrz budynku 13 osób. Po przybyciu na miejsce Zespołu Ratownictwa Medycznego dziecko przekazano ratownikom medycznym, którzy podjęli decyzję o przewiezieniu poszkodowanego do szpitala w Krotoszynie. - Decyzją Kierującego Działaniem Ratowniczym w całym pionie na każdej kondygnacji zakręcono zawory gazowe, po czym ponownie sprawdzono lokale urządzeniami pomiarowymi - urządzenia potwierdziły likwidację zagrożenia co pozwoliło mieszkańcom wrócić do swoich mieszkań. W tym samym czasie Kierujący Działaniem Ratowniczym uzyskał informację, że do Ratowników Medycznych zgłosił się mężczyzna (mieszkaniec bloku) z bólem głowy, do którego zadysponowano drugi Zespół Ratownictwa Medycznego. Do momentu przybycia drugiej karetki pogotowia mężczyzna pozostawał pod opieką strażaków. Po przybyciu drugiego Zespołu Ratownictwa Medycznego osobę przekazano personelowi medycznemu, który po przebadaniu podjął decyzję o pozostawieniu mężczyzny na miejscu zdarzenia. Przed zakończeniem działań sprawdzono ponownie mieszkania detektorem wielogazowym, który potwierdził brak zagrożenia - dodaje oficer prasowy.

Działania straży pożarnej trwały 2 godziny i 16 minut.

 

Krotoszyńscy strażacy, w ramach kampanii społecznej "Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa", po raz kolejny apelują!

Inwestycja w czujnik tlenku węgla to inwestycja w nasze bezpieczeństwo. Urządzenie poprzez głośny sygnał dźwiękowy oraz świetlny zaalarmuje o podwyższonym stężeniu tlenku węgla w pomieszczeniu. Koszt takiego czujnika jest niewspółmierny z korzyściami, które możemy osiągnąć. To niepozorne elektroniczne urządzenie ratuje ludzkie życie.

 

Pamiętajmy!

Nasze bezpieczeństwo zależy w dużej mierze od nas samych, wystarczy pamiętać o podstawowych zasadach eksploatacji urządzeń grzewczych i regularnie poddawać przeglądom przewody spalinowe i wentylacyjne przez uprawnionych fachowców. Użytkuj tylko sprawne techniczne urządzenia, zgodnie z instrukcją producenta. Nie zasłaniaj i nie przykrywaj urządzeń grzewczych. Nie zaklejaj i nie zasłaniaj kratek wentylacyjnych. W przypadku wymiany okien na nowe sprawdź poprawność działania wentylacji, nowe okna są najczęściej o wiele bardziej szczelne w stosunku do wcześniej stosowanych w budynku i mogą pogarszać wentylację.

Nie bagatelizuj objawów takich jak: bóle i zawroty głowy, duszność, senność, osłabienie, przyspieszona czynność serca, mogą one być sygnałem, że ulegamy zatruciu tlenkiem węgla. W takiej sytuacji natychmiast przewietrz pomieszczenie, w którym się znajdujesz i zasięgnij porady lekarskiej.Czytaj również

MALINOWY ZAKĄTEK
4yourcar - Sklep Motoryzacyjny w Krotoszynie
Polub nas na Facebooku - ikrotoszyn.pl
REKLAMA W DODATKU
ELTRONIK - CANAL+
CONDITOR UBEZPIECZENIA KROTOSZYN
SOLARMAT FOTOWOLTAIKA
OSK AS Krotoszyn | Maria i Zenon Maśniakowie | Kursy na prawo jazdy | Kategorie AM, A1, A2, A, B, E/B