Czujnik znajduje się na budynku Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 w Krotoszynie i mierzy stężenie dwóch toksycznych związków: PM10 i PM2,5. Są to zawieszone w powietrzu mieszaniny substancji organicznych i nieorganicznych. Pyły te mogą zawierać substancje toksyczne, np. metale ciężkie.
Pył PM10 zawiera cząstki o średnicy mniejszej niż 10 mikrometrów, które mogą docierać do górnych dróg oddechowych i płuc. Pył PM2,5 zawiera cząstki o średnicy mniejszej niż 2,5 mikrometra, które mogą docierać do górnych dróg oddechowych, płuc oraz przenikać do krwi. Pyły te mogą powodować różne reakcje, np. kaszel, trudności z oddychaniem i zadyszkę, szczególnie w czasie wysiłku fizycznego. Przyczyniają się do zwiększenia zagrożenia infekcjami układu oddechowego oraz występowania zaostrzeń objawów chorób alergicznych np. astmy, kataru siennego i zapalenia spojówek. Nasilenie objawów zależy w dużym stopniu od stężenia pyłu w powietrzu, czasu ekspozycji, dodatkowego narażenia na czynniki pochodzenia środowiskowego oraz zwiększonej podatności osobniczej. Drobne frakcje pyłów mogą przenikać do krwioobiegu, a dłuższe narażenie na wysokie stężenia pyłu może mieć istotny wpływ na przebieg chorób serca (nadciśnienie, zawał) lub nawet zwiększać ryzyko zachorowania na choroby nowotworowe, szczególnie płuc. Nowe dane świadczą o ujemnym wpływie inhalowanego pyłu na zdrowie kobiet ciężarnych oraz rozwijającego się płodu (niski ciężar urodzeniowy, wady wrodzone, powikłania przebiegu ciąży).
Czujnik został zamontowany z inicjatywy Leszka Kulki, przewodniczący Rady Powiatu.
Wspomniany czujnik zamontowany został na razie na dwutygodniowy okres próbny. Przez cały czas można śledzić wyniki jego pomiarów tutaj:
Źródło: powiat-krotoszyn.pl
Poprzednia
Następna