iKrotoszyn.pl reklamy
Krotoszyn

Chcesz wyjść z domu? Najpierw sprawdź jakość powietrza!

2018-02-20 12:02:00
W Krotoszynie został zamontowany czujnik mierzący stężenie zanieczyszczeń w powietrzu. Można więc na bieżąco śledzić te parametry w mieście i okolicy.

Czujnik znajduje się na budynku Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 w Krotoszynie i mierzy stężenie dwóch toksycznych związków: PM10 i PM2,5. Są to zawieszone w powietrzu mieszaniny substancji organicznych i nieorganicznych. Pyły te  mogą zawierać substancje toksyczne, np. metale ciężkie.

Pył PM10 zawiera cząstki o średnicy mniejszej niż 10 mikrometrów, które mogą docierać do górnych dróg oddechowych i płuc. Pył PM2,5 zawiera cząstki o średnicy mniejszej niż 2,5 mikrometra, które mogą docierać do górnych dróg oddechowych, płuc oraz przenikać do krwi. Pyły te mogą powodować różne reakcje, np. kaszel, trudności z oddychaniem i zadyszkę, szczególnie w czasie wysiłku fizycznego. Przyczyniają się do zwiększenia zagrożenia infekcjami układu oddechowego oraz występowania zaostrzeń objawów chorób alergicznych np. astmy, kataru siennego i zapalenia spojówek. Nasilenie objawów zależy w dużym stopniu od stężenia pyłu w powietrzu, czasu ekspozycji, dodatkowego narażenia na czynniki pochodzenia środowiskowego oraz zwiększonej podatności osobniczej. Drobne frakcje pyłów mogą przenikać do krwioobiegu, a dłuższe narażenie na wysokie stężenia pyłu może mieć istotny wpływ na przebieg chorób serca (nadciśnienie, zawał) lub nawet zwiększać ryzyko zachorowania na choroby nowotworowe, szczególnie płuc. Nowe dane świadczą o ujemnym wpływie inhalowanego pyłu na zdrowie kobiet ciężarnych oraz rozwijającego się płodu (niski ciężar urodzeniowy, wady wrodzone, powikłania przebiegu ciąży).

Czujnik został zamontowany z inicjatywy Leszka Kulki, przewodniczący Rady Powiatu.

 

Wspomniany czujnik zamontowany został na razie na dwutygodniowy okres próbny. Przez cały czas można śledzić wyniki jego pomiarów tutaj:

 

   

 

Źródło: powiat-krotoszyn.pl

Tagi: krotoszyn, smog

Czytaj również

MALINOWY ZAKĄTEK
4yourcar - Sklep Motoryzacyjny w Krotoszynie
Polub nas na Facebooku - ikrotoszyn.pl
REKLAMA W DODATKU
CONDITOR UBEZPIECZENIA KROTOSZYN
OSK AS Krotoszyn | Maria i Zenon Maśniakowie | Kursy na prawo jazdy | Kategorie AM, A1, A2, A, B, E/B
Kurczak z rożna | Smażalnia ryb | Imprezy | BAR u ŻABY - Koźmin Wlkp.