Bank Spółdzielczy w Krotoszynie

iKrotoszyn.pl reklamy
iKrotoszyn.pl - reklamuj się w gazecie internetowej
iKrotoszyn.pl - reklamuj się w gazecie internetowej
iKrotoszyn.pl - reklamuj się w gazecie internetowej
iKrotoszyn.pl - reklamuj się w gazecie internetowej
iKrotoszyn.pl - reklamuj się w gazecie internetowej
iKrotoszyn.pl - reklamuj się w gazecie internetowej

MIEJSCE NA TWOJĄ REKLAMĘ - DANE KONTAKTOWE
Na sygnale


Informator rolniczy - dla rolnika

Reklama - Lombard Smok Krotoszyn - Gotówka od ręki - Skup złota, skup srebra
PARTNERZY - Fundacja Legalna Kultura Informator rynku pracy
Mapa - Pojemniki na plastikowe nakrętki
MIEJSCE NA TWOJĄ REKLAMĘ - DANE KONTAKTOWE
Sulmierzyce

Burza w radzie o kasę dla szkoły

2021-01-09 10:01:00

Zdjęcie: fotopolska.eu
W grudniu do sulmierzyckiej szkoły dotarła informacja, że placówka weźmie udział w wartym ponad 840 tys. zł projekcie „Szkoła Marzeń w Sulmierzycach“. Przedsięwzięcie jest dofinansowane ze środków unijnych w ramach WRPO. Projekt realizowany będzie przez 5 szkolnych semestrów, począwszy od drugiego semestru roku szkolnego 2020/2021 (od lutego br.). Finał przedsięwzięcia to czerwiec 2023r.

- Głównym celem projektu jest przede wszystkim podniesienie kompetencji kluczowych a także właściwych i niezbędnych postaw do funkcjonowania na rynku pracy naszych uczniów, jak również podniesienie kompetencji nauczycieli oraz uczniów o specjalnych potrzebach edukacyjnych - wyjaśniała podczas grudniowej sesji Beata Koprowska, dyrektor Szkoły Podstawowej w Sulmierzycach.

 

Przedsięwzięcie jest ambitne, z którego skorzystać ma nie tylko placówka, ale także uczniowie i nauczyciele, a w ramach projektu zaplanowanych zostało sześć zadań, m.in. warsztaty szkoleniowe dla nauczycieli, warsztaty językowe dla uczniów „English is fun“, warsztaty „Doświadczenia Marzeń“ rozwijające kompetencje kluczowe w zakresie przedmiotów matematycznych i przyrodniczych, warsztaty z przedsiębiorczości i kreatywności czy doposażenie szkoły w pomoce dydaktyczne i sprzęt TIK, niezbędny do realizacji projektu.

 

Co ze sprzętem i stypendiami?

Partnerem wiodącym projektu, a więc tym który składał wniosek do Urzędu Marszałkowskiego i starał się o wsparcie finansowe przedsięwzięcia, jest firma Moniki Kuźniak „Support Team“, z siedzibą w Smardzowie. Zaś sulmierzycka placówka, jest jej partnerem, a jej wkład własny w realizację projektu wynosi 42 tys. zł i wniesiony został w formie użyczenia szkolnych sal na zajęcia projektowe. Część radnych korzystając z przysługującego im prawa, dopytywała jednak szefową szkoły o szczegóły projektu.

 

- W jednym z punktów tego projektu jest mowa o stypendiach. Czy ta firma (Support Team - przyp. red.), która będzie nam to wszystko realizowała, uwzględnia także stypendia dla uczniów, bo tam jest okres dziesięciomiesięczny i stypendia od 200 do 300 zł? - dociekał radny Marcin Ptak.

Podpytywał także o sprzęt, który będzie wykorzystywany w trakcie realizacji projektu, czy po jego zakończeniu pozostanie on w sulmierzyckiej placówce. Na to pytanie otrzymał pozytywną odpowiedź.

- Cały sprzęt oraz doposażenie pięciu pracowni i wszystko co jest związane z tym projektem, oczywiście zostanie w szkole. Ten sprzęt zostanie zakupiony w pierwszej kolejności, już w pierwszym półroczu nowego roku (2021r. - przyp. red.), bo jest niezbędny do realizowania wszystkich zadań - wyjaśniła Beata Koprowska.

 

Z kolei jeżeli chodzi o stypendia m.in. dla uczniów szczególnie uzdolnionych, to na początku realizacji projektu, ma zostać przygotowany ich regulamin.

 

490 zł za godzinę szkolenia

Natomiast radnego Kamila Łopuszyńskiego interesowało m.in. to, kto jest autorem projektu i za jaką kwotę go sporządził, jakie faktyczne koszty ponosi miasto uczestnicząc w przedsięwzięciu, czy przy realizacji projektu będą zatrudniani sulmierzyccy nauczyciele czy koordynatorzy i trenerzy zewnętrzni, a także jaki jest ewentualny koszt przeprowadzenia godziny zajęć w momencie, kiedy prowadzone będą przez osoby z zewnątrz.

 

- Chodzi o to, że ta kwota 800 tys. zł brzmi świetnie, ale ile faktycznie z tego pozostaje w mieście. (...) Na pewno wszyscy jako radni jesteśmy za udziałem szkoły w tym projekcie, ale moim zdaniem bardzo słabo merytorycznie zostało to przedstawione radnym, nie wiem jak zostało to przedstawione w urzędzie, jak na prawdę my na tym korzystamy, ponieważ mogę tutaj domniemać, że bardzo korzysta na tym akurat projektodawca, a nie sam partner (szkoła - przyp. red.), który tylko udostępnia salę - zwracał uwagę Kamil Łopuszyński.

 

Dyrektor szkoły wyjaśniła, że miasto zabezpiecza swój wkład do projektu w postaci wynajmu sal lekcyjnych w szkole wraz z wszelkimi opłatami np. zużycie prądu. Za to nie wydała nawet złotówki na przygotowanie projektu, który później został złożony w Urzędzie Marszałkowskim. Pokrótce wymieniła także koszty związane z realizacją projektu i tak np. warsztaty dla nauczycieli mają pochłonąć 31 tys. zł, warsztaty językowe dla uczniów 71 tys. zł, warsztaty „Doświadczenia marzeń“ 280 tys. zł, wsparcie uzupełniające 110 tys. zł, a pomoc psychologiczno-pedagogiczna 128 tys. zł.

To jednak nie zadowoliło radnego Łopuszyńskiego, który poprosił o więcej szczegółów np. związanych ze szkoleniem nauczycieli. - Ile będzie kosztowała praca trenera? Czy trenerem będzie firma zewnętrzna czy będzie nim ktoś z naszej szkoły? Ile będzie godzin warsztatów? Ilu nauczycieli weźmie w nich udział? - dociekał radny.

 

W odpowiedzi usłyszał, że w szkoleniach weźmie udział 20 nauczycieli, a godzinę warsztatów (w sumie zarezerwowano na nie 21 godzin), wyceniono na 490 zł. Dla porównania godzina zajęć dla uczniów ma to być koszt ok. 70 zł.

- Jeżeli mówimy o szkoleniach dla nauczycieli chciałabym, aby była to firma zewnętrzna. Jeżeli będzie prowadzenie zajęć (dla uczniów - przyp. red.), to będą to nasi nauczyciele - zapowiedziała dyrektor sulmierzyckiej szkoły.

Trenera do szkoleń nauczycieli, w porozumieniu z dyrektor szkoły, wybierać ma zaś firma „Support Team“.

- Więc nie może nas pani dyrektor wprowadzać w błąd, że nic nas to nie kosztuje, ponieważ firma pani Moniki zarabia na tym projekcie - zwracał uwagę radny Łopuszyński.

Wprawdzie szefowa szkoły przyznała rajcy rację, ale zaraz podkreśliła, że są to środki ujęte w budżecie projektu.

- Chciałem tylko podkreślić, że my jesteśmy tylko partnerem w projekcie, a nie projektodawcą i ktoś na tym mieście robi pieniądze. (...) Jeżeli słyszę, że 490 zł ma kosztować jedna godzina lekcyjna trenera, to na prawdę musi to być wybitny trener, który przeprowadzi to szkolenie - ironizował Kamil Łopuszyński.

Na co usłyszał, że zanim rozpoczną się szkolenia, dyrektor szkoły poprosi o referencje trenera.

 

"Gdzie jest radość“

Niektórym radnym, rozkładanie projektu na czynniki pierwsze, nie przypadło jednak do gustu. Roman Szczesnowski stwierdził, że jest to najlepszy dotychczasowy projekt, z którego można pozyskać ponad 840 tys. na doposażenie pracowni oraz szkoły, a z tych dobrodziejstw korzystać będą kolejne pokolenia sulmierzyckich uczniów i nie ma co rozdzierać szat.

- Po co była ta dyskusja i jaki miała ona sens, jeżeli Kamil i Marcin od razu byli na nie a teraz stwierdzają, że jest to dobry projekt - wskazywał radny.

 

W podobne tony uderzała radna Karolina Zaborek-Kulawska. - Dziwię się malkontentom. Gdzie jest radość? Entuzjazm? Z pytań wywnioskowałam, że sukces boli niektórych. Może niektórych stresuje, że do Sulmierzyc spłyną tak ogromne środki. Krótko. Jesteśmy za albo przeciw. Wiemy już teraz, że pan Łopuszyński jest za, bo taki jest konsensus dyskusji, ale to jest kompromitacja, że nawet sukces szkoły jest powodem do ataku. Kolejny raz radni wchodzą w nieswoje kompetencje, jak przy zatrudnianiu sprzątaczki w szkole, co też było niesmaczne - grzmiała Karolina Zaborek - Kulawska. 

 

Na ripostę drugiej strony, nie trzeba było długo czekać.

- Z wypowiedzi pana Romana Szczesnowskiego wywnioskowałem, że razem z Kamilem Łopuszyńskim jesteśmy przeciwni temu projektowi, więc na przyszłość proszę czytać ze zrozumieniem, bo widać, że prawidłowe zinterpretowanie tego co mówimy, sprawia niektórym trudność. Poza tym tak kwota 840 tys. zł nie jest to też kwota, która w całości wpłynie do Sulmierzyc i to też trzeba rozgraniczyć - zaznaczył Marcin Ptak.

 

Ostatecznie wszyscy obecni na sesji radni zagłosowali za przyjęciem uchwały umożliwiającej podstawówce w Sulmierzycach, wzięcie udziału w unijnym projekcie.

Drive Intermarché – szybkie i wygodne zakupy spożywcze przez Internet.


SKŁADY BUDOWLANE CZAJKA
Reklama - OSK AS Maria Maśniak

iPomagamy - akcje charytatywne krotoszyn, zbiórki pieniędzy krotoszyn

MIEJSCE NA TWOJĄ REKLAMĘ - DANE KONTAKTOWE
Wiadomości z przedszkoli i szkół z powiatu krotoszyńskiego.

Reklama - Ciesielstwo - Dekarstwo - Pokrycia dachowe | Sławomir Głód
PARTNERZY - Zespół wyścigowy KM RACING TEAM
Wiadomości kulturalne z Krotoszyna


iKrotoszyn.pl reklamy
Zamów reklamę kontaktując się z naszą lokalną Gazetą Internetową Zamów reklamę kontaktując się z naszą lokalną Gazetą Internetową