iKrotoszyn.pl reklamy
iKrotoszyn.pl - reklamuj się w gazecie internetowej
iKrotoszyn.pl - reklamuj się w gazecie internetowej


Auta Kaczmarek - Wypożyczalnia - Sprzedaż samochodów
Reklama - IGLOO - KROTOSZYN CHŁODNICTWO I KLIMATYZACJE
TEOMINA SPORT - SIŁOWNIA - FITNESS


Informator rolniczy - dla rolnika
PARTNERZY - Fundacja Legalna Kultura
PARTNERZY - Zespół wyścigowy KM RACING TEAM

Informator rynku pracy
MIEJSCE NA TWOJĄ REKLAMĘ - DANE KONTAKTOWE
Krotoszyn

Burmistrz nie przewidział wirusa, stąd te dyskusje...

2020-05-25 11:05:00

Sporo czasu na czwartkowej (zdalnej) sesji Rady Miejskiej w Krotoszynie zajął temat kontynuacji robót na krotoszyńskim Błoniu. Czy gminę stać w obecnej sytuacji finansowej na tę, wcale nie tanią inwestycję?

Burmistrz Krotoszyna zaproponował radnym podjęcie uchwały dotyczącej emisji obligacji, co miałoby pozwolić na intensyfikację realizacji w 2020 roku kilku zadań, w tym największego pn. „Przystosowanie Alei Powstańców Wlkp. w Krotoszynie, budynku Kina Przedwiośnie oraz krotoszyńskiego Błonia do realizacji celów Lokalnego Programu Rewitalizacji”. Łączna wartość obligacji, to blisko 30 mln zł.
 
"Nie wolno czekać"
Temat wzbudził wiele kontrowersji. Roboty na Błoniu trwają, a firma, które je wykonuje zamierza je przyspieszyć. - Trudno przewidzieć w jakim kierunku to wszystko się rozwinie. Odbyliśmy wiele rozmów, w tym z bankami. Wszyscy się zgodziliśmy, że nie wolno czekać. Trochę pomógł nam w tym wniosek firmy realizującej to największe zadanie, która chce przyspieszyć prace. To się wiąże z przyspieszeniem finansowania. Postanowiliśmy więc przesunąć to zadanie w całości i zabezpieczyć środki. Zdaniem fachowców w przyszłym roku ma być jeszcze trudniejsza sytuacja, kiedy ruszą wszyscy po instrumenty dłużne i ich cena w sposób diametralny wzrośnie - tak skarbnik Grzegorz Galicki argumentował propozycję szybkiej emisji obligacji.
 
Propaganda elekcyjna burmistrza?
Nie wszystkich jednak radnych to przekonało. - Nie możemy mówić o bezpiecznym zadłużaniu. Nie wiemy, co nas czeka. To jest upiększanie, nie rozwój - mówił na temat rewitalizacji stadionu Bartosz Kosiarski. - To nie są rzeczy na ten czas.
Podobnego zdania była radna Sławomira Kalak. - Inwestycja o której mowa nie przynosi żadnych korzyści majątkowych. Nasza gmina nie zadłuża się na płace, ale na kolejną inwestycję, która ma służyć propagandzie elekcyjnej burmistrza. Dlaczego teraz takie tempo? Taki rozmach nie był nam potrzebny tym bardziej, że mamy drużynę z czwartej ligi.
Dodatkowo B. Kosiarski stwierdził, że koszty utrzymania nowego obiektu zapewne wzrosną. To potwierdził G. Galicki. Mamy szacunki. Trzeba jednak powiedzieć, że tam nie tylko piłka nożna będzie mogła być uprawiana, ale i inne dyscypliny - stwierdził skarbnik.
 
Im szybciej, tym taniej
- Nie wszystkie inwestycje w mieście mają służyć materialnym korzyściom, niektóre mają umilać życie i nie są inwestycjami zarobkowymi - oświadczył z kolei radny Sławomir Augustyniak. - Miałem odmienne zdanie, co do zakresu tej największej inwestycji, nie byłem za tym zakresem i konsekwencją będzie moje głosowanie przeciw tym obligacjom - dodał.
Znalazły się też głosy przychylne tej inwestycji. - Jest to duża inwestycja i cieszę się, że będzie zakończona przed terminem i to wiąże się z przyspieszeniem płatności - oznajmił radny Paweł Sikora.
Podobnego zdania był także Grzegorz Majchszak. - Nie wyobrażam sobie żebyśmy tę inwestycję wstrzymali. Im szybciej się buduje, tym taniej się buduje. Podjęliśmy taką decyzję. Teren Błonia był takim zapomnianym. 
 
Czy czekają, czy nie?
Na koniec dyskusji głos zabrał burmistrz Franciszek Marszałek. - To nie jest inwestycja burmistrza Krotoszyna, to jest inwestycja samorządu gminnego, to nasza inwestycja. Te uwagi są post factum. Inwestycja trwa i trzeba ją zakończyć. Można zapytać o to ponad 1 000 dzieci, które grają w piłkę nożną, czy czekają czy nie? Tych co chcą uprawiać lekkoatletykę, czy czekają czy nie? Mieszkańców Błonia czy czekają, czy nie? - pytał włodarz. - Co do zakresu tej inwestycji, to się zrodziło w trakcie spotkań z ludźmi sportu. Tę inwestycje ograniczyliśmy, nie wykonujemy pełnego zakresu. Patrząc z perspektywy wirusa, to mógł burmistrz przewidzieć i ograniczyć trochę tę inwestycję. No przykro mi bardzo nie przewidziałem tego wirusa i może dlatego dzisiaj są takie dyskusje...
 
Ostatecznie radni podjęli uchwałę o emisji obligacji - 14 głosami za i przy sześciu przeciw.
 
 

 Restauracja Ukraińska Barwinek

Reklama - OSK AS Maria Maśniak

Adam 1 agencja reklamowa

Reklama - STOLARSTWO KAMIL SUCHORZEWSKI


Reklama - Ciesielstwo - Dekarstwo - Pokrycia dachowe | Sławomir Głód
Reklama - Lombard Smok Krotoszyn - Gotówka od ręki - Skup złota, skup srebra

Informator ślubny - organizacja, tradycje, porady
Wiadomości z przedszkoli i szkół z powiatu krotoszyńskiego.
Wiadomości kulturalne z Krotoszyna
iKrotoszyn.pl reklamy
Sieć gazet internetowych - igazetyinternetowe.pl