W ramach obchodów Tygodnia Bibliotek Krotoszyńska Biblioteka Publiczna im. Arkadego Fiedlera w Krotoszynie i Gminna Biblioteka Publiczna w Rozdrażewie wspólnie z Towarzystwem Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919 Koło Krotoszyn zorganizowały IV rajd rowerowy „Odjazdowy Bibliotekarz” do Rozdrażewa.
Tradycyjnie jechali z nami uczniowie należący do Międzyszkolnego Ludowego Uczniowskiego Klubu Sportowego „AS” Biadki. W rajdzie uczestniczyło 100. rowerzystów ubranych w pomarańczowe kamizelki i mających odblaskowe elementy. Była to młodzież szkolna z terenu powiaty krotoszyńskiego oraz dorośli sympatycy jazdy na rowerze i miłośnicy książek.
Start nastąpił o godz. 14.00 z parkingu na ulicy Benickiej przy bibliotece. Po drodze uczestnicy zatrzymywali się w miejscach związanych z historią regionu. Były to: rodzinny dom błogosławionego Michała Kozala w Nowym Folwarku, dawny cmentarz ewangelicki w Henrykowie, Izba Regionalna Ziemi Rozdrażewskiej, cmentarz i kościół parafialny w Rozdrażewie.
Życiorys bł. Michała Kozala i jego starszego brata Wojciecha – uczestnika Powstania Wielkopolskiego przypomniał dr Edward Jokiel, natomiast historię Rozdrażewa i cmentarza w Henrykowie przybliżyła Alicja Banaszek – dyrektor biblioteki w Rozdrażewie. Zapalając znicze na grobach oddano hołd uczestnikom Powstania Wielkopolskiego.
Ognisko, na którym mogliśmy upiec kiełbaski, rozpaliliśmy w Ogródku Jana Pawła II dzięki uprzejmości księdza Sławomira Siewkowskiego proboszcza parafii p.w. św. Jana Chrzciciela w Rozdrażewie. Po krótkim odpoczynku nastąpił czas gier, zabaw i konkursów. Nagrodami były książki oraz materiały promocyjne Miasta i Gminy Krotoszyn i Gminy Rozdrażew. Wyjaśniono także na czym polega akcja bookcrossingowa. Jarosław Chmielarz – pracownik Zakładu Linii Kolejowych w Ostrowie Wielkopolskim PKP – Polskie Linie Kolejowe S.A. wygłosił krótką pogadankę na temat zachowania ostrożności na przejazdach kolejowych oraz rozdał wszystkim uczestnikom gadżety związane z akcją „Bezpieczny przejazd – zatrzymaj się i żyj!”. Powrót nastąpił przez Dąbrowę i Kobierno. Łącznie cykliści przejechali 25 km.
Kolumnę „kolarzy” eskortowała Straż Miejska, zaplecze techniczne zapewnili członkowie Międzyszkolnego Ludowego Uczniowskiego Klubu Sportowego „AS” Biadki,
a słodki poczęstunek ufundowało Koło Gospodyń Wiejskich w Rozdrażewie. Całą imprezę sfilmował Franciszek Kurzawa, a fragmenty filmu będzie można niebawem obejrzeć w Internecie.
Dyrekcja i pracownicy biblioteki w Krotoszynie i Rozdrażewie pragną podziękować wszystkim osobom i instytucją, dzięki którym rajd mógł się odbyć.
Poprzednia
Następna