Tegoroczną laureatką została Krotoszynianka Agnieszka Duczmal, doceniona za wybitne osiągnięcia artystyczne oraz niestrudzoną działalność na rzecz kultury.
- To wyjątkowe wyróżnienie, historycznie nazywane „polskim Noblem”, od lat trafia do rąk najwybitniejszych przedstawicieli świata nauki i sztuki. Agnieszka Duczmal, jako światowej sławy dyrygentka, zapisała się w historii muzyki m.in. jako pierwsza kobieta, która poprowadziła orkiestrę w legendarnej operze La Scala w Mediolanie. Kapituła doceniła jej unikalne interpretacje dzieł klasycznych, promowanie rodzimego repertuaru na scenach międzynarodowych oraz pasję, z jaką kształtuje brzmienie zespołów symfonicznych - informuje Urząd Miasta Krakowa.
































