iKrotoszyn.pl reklamy
Straż pożarna

5 tys. zł kary i 10 lat za kratkami za wypalanie trawy

2017-03-30 07:03:00
Przełom zimy i wiosny to okres, w którym tradycyjnie znacząco wzrasta liczba pożarów łąk i nieużytków. Wśród wielu ludzi od pokoleń panuje bowiem przekonanie, że spalenie trawy spowoduje użyźnienie gleby, szybszy i bujniejszy odrost roślinności. Jest to jednak całkowicie błędne myślenie.

W rzeczywistości wypalanie traw prowadzi do nieodwracalnych, niekorzystnych zmian w środowisku naturalnym – ziemia wyjaławia się, zahamowany zostaje bardzo pożyteczny, naturalny rozkład resztek roślinnych oraz asymilacja azotu z powietrza, pustoszona jest fauna i flora. Do atmosfery trafia szereg związków chemicznych będących truciznami zarówno dla ludzi jak i zwierząt. Wypalanie traw bywa również przyczyną wypadków śmiertelnych. W skali kraju rocznie w tego rodzaju pożarach śmierć ponosi kilka osób.
 
Tereny pokryte zeszłoroczną wysuszoną roślinnością stanowią doskonałe podłoże palne, co w zestawieniu z dużą (negatywną) aktywnością człowieka, skutkuje gwałtownym wzrostem ilości pożarów.
Osoby, które wbrew logice decydują się na wypalanie traw, przekonane są, że w pełni kontrolują sytuację i w razie potrzeby, w porę zareagują. Niestety mylą się i czasami kończy się to tragedią. W przypadku gwałtownej zmiany kierunku wiatru, wypalanie bardzo często wymyka się spod kontroli i staje się pożarem, który zagraża pobliskim uprawom, lasom, zabudowaniom czy podróżującym drogami. Niejednokrotnie w takich pożarach ludzie tracą dobytek całego życia, występuje również bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi.
 
Ci, którzy mimo wszystko chcą ryzykować, muszą liczyć się z konsekwencjami. Wypalanie traw, łąk i nieużytków rolnych jest surowo zabronione. Grozi za to grzywna w wysokości do 5 tys. zł, a w szczególnych nawet kara 10 lat pozbawienia wolności. Za wypalanie traw grożą także dotkliwe kary finansowe nakładane przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w postaci zmniejszenia od 5 do 25%, a w skrajnych przypadkach nawet odebrania, należnej wysokości wszystkich rodzajów dopłat bezpośrednich za dany rok.
 
Pamiętajmy jednak, iż zdecydowanie bardziej dotkliwe od kar finansowych mogą okazać się po prostu wyrzuty sumienia…
 
Źródło: asp. Mariusz Banaszak w oparciu o materiały KG PSP


Czytaj również

MALINOWY ZAKĄTEK
4yourcar - Sklep Motoryzacyjny w Krotoszynie
Polub nas na Facebooku - ikrotoszyn.pl
REKLAMA W DODATKU
CONDITOR UBEZPIECZENIA KROTOSZYN
OSK AS Krotoszyn | Maria i Zenon Maśniakowie | Kursy na prawo jazdy | Kategorie AM, A1, A2, A, B, E/B
Kurczak z rożna | Smażalnia ryb | Imprezy | BAR u ŻABY - Koźmin Wlkp.