iKrotoszyn.pl reklamy
Ważne sprawy

31 maja - Światowy Dzień Bez Papierosa

Zdjęcie: PSSE Krotoszyn

Tytoń to nie tylko zagrożenie dla zdrowia, ale także dla środowiska. Światowa Organizacja Zdrowia w 2023 roku z hasłem „Uprawiajmy żywność, nie tytoń”.

31 maja obchodzimy święto, które jest okazją do zwrócenia uwagi na powszechność nałogu palenia papierosów i jego negatywne skutki zdrowotne.

Światowy Dzień Bez Papierosa został ustanowiony przez WHO w 1987 roku ze względu na rosnącą liczbę osób uzależnionych i pacjentów ze schorzeniami wywoływanymi przez palenie papierosów – głównie nowotworami płuc, przełyku, krtani, gardła czy trzustki. 
Ma być zachętą, by nałogowcy, przynajmniej na 24 godziny powstrzymali się od wszystkich form konsumpcji tytoniu. Dotyczy to ludzi na całym świecie. Jak wyliczają specjaliści WHO po papierosy sięga regularnie ponad miliard osób na całym globie.

 
Decydując się na zapalenie papierosa wiedz, że:
 • wraz z dymem tytoniowym wchłaniasz 7 tysięcy substancji szkodliwych, z czego ponad 70 to substancje rakotwórcze;
 • wśród problemów zdrowotnych związanych z paleniem tytoniu wymienia się choroby nowotworowe, choroby układu krążenia, choroby układu oddechowego i inne;
 • trzy wielkie grupy chorobowe występują prawie wyłącznie u palaczy papierosów to rak płuca, przewlekła obturacyjna choroba płuc (POCHP) oraz zawał serca przed 50 rokiem życia;
 • szacuje się, że rocznie z powodu palenia na świecie umiera przedwcześnie 5 milionów ludzi i  liczba ta stale rośnie;
 • oczekiwana długość życia osób palących jest krótsza o ok. 10 lat niż u osób nigdy nie palących.
 
WHO o Światowym Dniu bez Tytoniu 2023
 
Tytoń to nie tylko zagrożenie dla zdrowia, ale także dla środowiska. Światowa Organizacja Zdrowia w 2023 roku hasłem „Uprawiajmy żywność, nie tytoń” („Grow food, not tobacco”) zwraca uwagę, że uprawa tytoniu szkodzi naszemu zdrowiu, zdrowiu rolników i zdrowiu planety. Przemysł tytoniowy przyczynia się do światowego kryzysu żywnościowego.
 

Uprawa tytoniu szkodzi naszemu zdrowiu, zdrowiu rolników i zdrowiu planety. Przemysł tytoniowy przeszkadza w próbach zastąpienia uprawy tytoniu, przyczyniając się do światowego kryzysu żywnościowego.

Ta kampania zachęca rządy do zaprzestania dopłat do uprawy tytoniu i wykorzystania oszczędności do wspierania rolników w przejściu na bardziej zrównoważone uprawy, które poprawiają bezpieczeństwo żywnościowe i odżywianie. 

 

Cele kampanii

Mobilizować rządy do zaprzestania dopłat do uprawy tytoniu i wykorzystania oszczędności na programy zastępowania upraw, które wspierają rolników w zmianie i poprawie bezpieczeństwa żywnościowego i żywienia:

 • Podnoszenie świadomości w społecznościach uprawiających tytoń na temat korzyści płynących z  odejścia od tytoniu i uprawy zrównoważonych upraw
 • Wspieraj wysiłki na rzecz zwalczania pustynnienia i degradacji środowiska poprzez ograniczenie 
 • upraw tytoniu;
 • Ujawnij wysiłki przemysłu mające na celu utrudnianie pracy nad zrównoważonymi źródłami 
 • utrzymania.

Kluczową miarą sukcesu kampanii byłaby liczba rządów, które zobowiązały się do zaprzestania dopłat do uprawy tytoniu. Tytoń jest uprawiany w ponad 124 krajach, zajmując grunty, które mogłyby zostać wykorzystane do uprawy roślin, które wyżywią miliony ludzi, zmniejszając brak bezpieczeństwa żywnościowego. Tytoń nie jest wysoce dochodową uprawą dla rolników lub rządów, mimo że przemysł tytoniowy wyolbrzymia jego znaczenie gospodarcze. Przejście od tytoniu do pożywnych upraw żywności może potencjalnie wyżywić miliony rodzin i poprawić warunki życia społeczności rolniczych na całym świecie.

 
Ciekawostki z historii papierosa
 • W okopach I wojny światowej tytoń stał się artykułem pierwszej potrzeby i był nieodzownym elementem racji wydawanej każdemu żołnierzowi na froncie.
 • W 1964 roku lekarz naczelny Stanów Zjednoczonych potwierdził związek między paleniem papierosów a rakiem płuc. Wcześniej papierosy uznawano za nieszkodliwe i koncerny tytoniowe w reklamach sięgały nawet po wizerunek lekarza. Zdarzało się, że w takich reklamach umieszczano dzieci, a nawet Świętego Mikołaja.
 • Przełom lat 60 i 70 XX wieku to czas, kiedy największe koncerny tytoniowe zaczęły sponsorować sport motorowy. Przez kilkadziesiąt lat nieodzownym elementem bolidów i kombinezonów ich kierowców były emblematy jednej z wiodących marek papierosów.
Źródło: PSSE Krotoszyn
Tworzenie stron i sklepów internetowych - internetka.pl

Czytaj również

PARK ROZRYWKI RODZINNEJ LOCZEK KROTOSZYN
WALBET
AZW KROTOSZYN
ERIKO MOBILNY ŻURAW
DOM ZDROWIA KROTOSZYN
4yourcar - Sklep Motoryzacyjny w Krotoszynie
Polub nas na Facebooku - ikrotoszyn.pl
REKLAMA W DODATKU


SMOK SKUP-SPRZEDAŻ

Kurczak z rożna | Smażalnia ryb | Imprezy | BAR u ŻABY - Koźmin Wlkp.