iKrotoszyn.pl reklamy
Podsumowania

2021 - subiektywnym okiem redakcji

2021-12-31 12:12:00
Działo się działo, ale mogło więcej. To był kolejny rok, w którym musieliśmy mierzyć się z obostrzeniami związanymi z pandemią. Oto jak wspominamy 2021 rok.

Styczeń

Funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Publicznego weszli do firmy zajmującej się produkcją kebabu w miejscowości Zduny. Zatrzymano sześć osób wchodzących w skład zorganizowanej grupy przestępczej. Prokurator przedstawił im zarzuty i zastosował środki zapobiegawcze. Kierujący grupą został na wniosek prokuratora tymczasowo aresztowany.

 

 

 

Ojciec Święty Franciszek mianował nowego biskupa kaliskiego. Został nim dotychczasowy biskup pomocniczy archidiecezji poznańskiej Damian Bryl. Zastąpił na tym stanowisku Edwarda Janiaka, o którym jeszcze wspomnimy w tym podsumowaniu.

 

Luty

To najkrótszy miesiąc, ale wiele się w nim działo.

Kilkaset tysięcy złotych padło łupem dwóch złodziei, którzy okradli kantor znajdujący się w obiekcie handlowym w Krotoszynie. Sprawcy wykorzystali nieobecność pracownika i ukradli pozostawione tam kilkaset tysięcy złotych.

Krotoszynianin Dawid Grząka został najszybszym człowiekiem w Polsce w kategorii U18! Uzyskał czas 6,89 s., który był tylko o 0,06 sek. gorszy od rekordu kraju na tym dystansie w tej kategorii wiekowej.

 

 

W wypadku, do którego doszło w pobliżu miejscowości Wróżewy w gminie Krotoszyn zginął młody kierowca podróżujący pojazdem marki Volvo. Auto zjechało z drogi i uderzyło w drzewo. Przez kilkadziesiąt minut trwała walka o życie mężczyzny.

Zmarł Andrzej Rolle, lekarz epidemiolog, były dyrektor Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Krotoszynie. Krotoszyńskiemu sanepidowi szefował od 1973 roku. Swoją pracę na tym stanowisku zakończył w trakcie trwania epidemii koronawirusa w marcu 2020 roku.

 

 

Zatrzymano 38-letniego krotoszynianina. Podczas czynności prowadzonych przez policję i prokuraturę, w jego laptopie, komórce i na dysku twardym znaleziono treści pornograficzne z udziałem dzieci i zwierząt. Przyznał się do zarzucanych mu czynów.

 

Marzec

Krotoszyńska policja została powiadomiona o oszustwie na szkodę 46-letniej mieszkanki powiatu krotoszyńskiego. Z kobietą skontaktował się „agent CBA” i oznajmił, że może ona pomóc w działaniach służb, przelewając 110 tys. zł na wskazane konto co uczyniła. Niestety, padła ofiarą oszustwa.

Róża Gumienna, nasza mistrzyni w kick-boxingu, a od kilku lat z powodzeniem walcząca na ringach MMA, wystąpiła w Ninja Warrior Polska 3.

 

 

W siedzibie Polskiego Związku Motorowego w Warszawie odbyła się ceremonia wręczenia pucharów, najlepszym w sezonie 2020 zawodnikom w Wyścigowych Samochodowych Mistrzostwach Polski. W tym gronie znaleźli się zawodnicy KM Racing Team, krotoszynianie Mateusz i Krystian Ciesiółkowie. 

 

 

20 marca w Szpitalu Powiatowym w Krotoszynie ponownie powstał oddział covidowy. Było to związane z szerzącymi się zakażeniami tzw. mutacji brytyjskiej koronawirusa. Już kilka dni później informowaliśmy, że wszystkie z 50 łóżek było już zajętych przez chorych.

Nuncjatura Apostolska w Polsce poinformowała o wyniku zakończonego dochodzenia, przeprowadzonego przez Stolicę Apostolską w stosunku do biskupa seniora kaliskiego Edwarda Janiaka. Wśród decyzji był m.in. zakaz uczestniczenia w jakichkolwiek publicznych celebracjach religijnych lub spotkaniach świeckich na terenie diecezji kaliskiej.

 

Kwiecień

W Toruniu odbyły się 30. Halowe Mistrzostwa Polski Masters w Lekkiej Atletyce. Czesław Roszczak z Łagiewnik przystąpił do dwóch konkurencji, jako najstarszy zawodnik kategorii wiekowej M 75. W pchnięciu kulą zdobył srebrny medal, wynikiem 10,91 m. W rzucie ciężarkiem o wadze 7,26 kg, uzyskując wynik 12,90 m stanął na trzecim stopniu podium.

Mieszkańców centrum Zdun obudził w nocy huk... Przy ul. Kobylińskiej, nieznani sprawcy, wysadzili bankomat.

 

 

W Hali Widowiskowo-Sportowej przy ul. Olimpijskiej 10 w Krotoszynie, w ramach Narodowego Programu Szczepień przeciwko Covid-19, rozpoczął pracę pierwszy punkt szczepień powszechnych w województwie wielkopolskim.

W ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg dwa zadania powiatowe znalazły się na liście z dofinansowaniami. Są to budowa łącznika drogowego ulic Koźmińskiej i Mahle w Krotoszynie oraz budowa ścieżki pieszo-rowerowej w Konarzewie. Szczególnie to pierwsze z pewnością wpłynie na poprawę płynności ruchu w godzinach szczytu w rejonie ul. Raszkowskiej. Planowane zakończenie budowy łącznika to jesień 2022.

 

 

21 kwietnia, niemal w tym samym czasie doszło do dwóch zdarzeń drogowych. Jedno z nich, na skrzyżowaniu ulic Koźmińskiej i Kopieczki w Krotoszynie, okazało się niegroźne. Niestety, na ul. Krotoszyńskiej w Kobylinie zginął motocyklista, który zderzył się z samochodem ciężarowym.

Marian Janas ma 59 lat i pochodzi z miejscowości Cegły w gminie Ostrów Wlkp. został wybrany na prezesa Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Krotoszynie.

 

Maj

Poznaliśmy nazwisko nowego, a właściwie nowej dyrektorki Domu Pomocy Społecznej w Baszkowie. Została nią Renata Waleńska. Zastąpiła na tym stanowisku Dionizego Waszczuka.

 

Dokładnie 465 tys. zł, to wysokość wygranej w zdrapce o nazwie Jubilotka. 18 maja, taka kwota padła właśnie łupem osoby, która zdecydowała się zdrapać kupon w punkcie pod adresem - jak podaje LOTTO - Baszków 15 (gmina Zduny).

Na skrzyżowaniu dróg w miejscowości Nepomucenów doszło do zdarzenia drogowego z udziałem dwóch samochodów osobowych: VW Passata i Mercedesa. Pojazdami podróżowało pięć osób. Kierowca jednego z pojazdów pod wpływem uderzenia wypadł z auta i na skutek poniesionych obrażeń poniósł śmierć na miejscu, pozostali uczestnicy zdarzenia samodzielnie opuścili rozbite pojazdy przed przybyciem służb ratowniczych.

 

Czerwiec

Kolejny udany występ zaliczyli siatkarze SP 7 Krotoszyn, którzy jak burza przeszli przez etap półfinałowy i awansowali do turnieju finałowego Wielkopolski pokazując wielką klasę na parkiecie!

 
 

 
 

Kilka dni później, także podopieczni Piotra Robakowskiego, odnieśli kolejny sukces. Tym razem nie na parkiecie, a na piasku. We Wrześni odbył się finałowy turniej, w ramach XXII Wielkopolskich Igrzysk Młodzieży Szkolnej w siatkówce plażowej chłopców. Właśnie tam, zawodnicy krotoszyńskiej Siódemki (Patryk Wałęsiak, Franek Nowicki oraz Stanisław Robakowski) wywalczyli srebro!

Kolejna wygrana w powiecie, tym razem w Keno. Szczęśliwiec zgarnął 10 tys. zł. A zagrał w punkcie Lotto przy ul. Raszkowskiej 22b (Intermarche Krotoszyn).

To był miesiąc zdecydowanie pod znakiem siatkówki i to w wielkim, krotoszyńskim wykonaniu. Młodzi siatkarze ze Szkoły Podstawowej nr 7 im. Henryka Jordana zostali mistrzami Wielkopolski. W Finale Mistrzostw Wielkopolski w Piłce Siatkowej Chłopców w ramach Igrzysk Młodzieży Szkolnej nie dali szans swoim rywalom.

 

 

Do naszej redakcji dotarło pismo od pracownika krotoszyńskiego szpitala. Sprawa dotyczyła złożenia wypowiedzeń z pracy przez grupę anestezjologów. Temat  na naszych łamach poruszaliśmy jeszcze w kolejnych miesiącach.

 

Lipiec

Zmarł Franciszek Kurzawa, filmowy archiwista wielu krotoszyńskich wydarzeń. Często można go było spotkać z kamerą w ręku, którą uwieczniał otaczająca nas rzeczywistość. Był wieloletnim pracownik starostwa, nazwany filmowym kronikarzem powiatu, laureat "Krotoszyńskiego Dębu" w 2016 r. w kategorii "Nauka i kultura".

 

 

W Benicach odbyła się XIV Wystawa Zwierząt, Rękodzieła i Produktów Regionalnych. Do tej podkrotoszyńskiej wsi tradycyjnie zjechały dziesiątki wystawców i hodowców. Była to okazja by stanąć oko w oko m.in. z pawiem, lamą czy piękną klaczą. Gwiazdą, która porwała przybyłych do zabawy był duet Long & Junior.

W Lesznie odbyło się święto pułkowe 17 Pułku Ułanów Wielkopolskich im. Króla Bolesława Chrobrego (pułk stacjonował w Lesznie przed II wojną światową). W uroczystościach czynny udział wzięło krotoszyńskie Stowarzyszenie Rodzina Ułańska.

 

 

Na ścianie krotoszyńskiej biblioteki powstał mural z wizerunkiem Arkadego Fiedlera, patrona książnicy. Grafikę wykonał krotoszyński artysta Łukasz Grobelny, autor wielu innych podobnych dzieł.

Koźminianka Julia Damasiewicz reprezentująca AZS Sailing Team Poznań, została mistrzynią świata do lat 19 w olimpijskiej konkurencji Formula Kite Foil!

 

 

Kanadyjczycy chcą ruszyć z wydobyciem miedzi i srebra. Kopalnia najprawdopodobniej powstałaby na terenie gminy Odolanów bądź Ostrów Wielkopolski i częściowo Sulmierzyc. Na razie trwają rozmowy z samorządowcami. 

 

Sierpień

46-letni mieszkaniec Krotoszyna został "namierzony" przez członków Child Guard Unit Poland. Mężczyzna sam przyznał, że umówił się z dziewczynką, która wielokrotnie pisała mu, że ma 12 lat. Został przekazany policji.

Tak, jednego sierpniowego (a jak się potem okazało nie tylko), wyglądało boisko ze sztuczną nawierzchnią na krotoszyńskim stadionie. Spora część murawy zalana była wodą. Ewentualne działania naprawcze miały zostać podjęte po zdiagnozowaniu przyczyn wolnego opływu wody.

 
 

 
 

W sierpniu odbyła się 40. edycja znanego na całym świecie Generali Półmaratonu Berlińskiego. Na starcie stanęło ponad 15 tys. uczestników ze 130 krajów, z czego 264 reprezentowało Polskę. W stolicy Niemiec nie zabrakło również zawodników z Krotoszyna. O występach KS Krotosz pisaliśmy na naszych łamach wielokrotnie.

 

 

Wrzesień

Funkcjonowanie OIOM-u w krotoszyńskim szpitalu zostało czasowo zawieszone. Sprawa zbulwersowała mieszkańców powiatu. Tematem zajmowaliśmy się jeszcze wielokrotnie.

Do tragicznego wypadku doszło na drodze krajowej nr 15 pomiędzy Koźminem Wlkp., a Wałkowem, w miejscowości Orlinka. Śmierć na miejscu poniósł kierowca pojazdu.

 

 

„Nocny Tropiciel”, to ogólnopolskie manewry poszukiwawczo-ratownicze. Te największe w kraju ćwiczeni zorganizowane były przez grupę „Szukamy i Ratujemy”. W okolicy Mokronosa w gminie Koźmin Wielkopolski rozbił się samolot, który po uderzeniu w ziemię stanął w płomieniach. Przed katastrofą z samolotu wyskoczyło 10 spadochroniarzy. Ćwiczenia zakładały poszukiwania zaginionych skoczków.

 

 
 

26 sierpnia, podczas uroczystości w Urzędzie Wojewódzkim w Poznaniu, Marcin Tobolski i Andrzej Wesołowski ze Stowarzyszenia Rodzina Ułańska w Krotoszynie zostali odznaczeni brązowymi Krzyżami Zasługi RP.

Na prezesa powiatowych struktur ludowców został wybrany  ponownie Stanisław Szczotka, piastujący także stanowisko starosty krotoszyńskiego. Był to jedyny zgłoszony kandydat. Podczas zjazdu zyskał poparcie 44 delegatów przy jednym głosie przeciwnym.

Odbyły się zawody Garmin Iron Triathlon Nieporęt 2021. Na starcie pojawiło się ponad tysiąc osób, wśród których znalazła się krotoszynianka Monika Jadczak. Ostatecznie w Grand Prix zajęła bardzo wysokie drugie miejsce. Jest to jak na razie jej największy sukces w zawodach triathlonowych. O sukcesach Moniki wielokrotnie informowaliśmy naszych Czytelników.

 

 

Podczas Mistrzostw Polski rozgrywanych w Karpaczu, najlepszym klubem okazała Stal Ostrów LA wygrywając w klasyfikacji medalowej. Cegiełkę do tego sukcesu dołożył młody lutogniewianin Piotr Rak w kategorii wiekowej U16. Wystartował w wieńczącym imprezę wyścigu sztafet 4x100m. Wraz z kolegami z czasem 45,01 s. zdobyli tytuł mistrzów Polski.

Ten miesiąc obfitował w wiele sportowych sukcesów. Ministranci z parafii św. Marii Magdaleny w Krotoszynie, po raz drugi w historii, stanęli na podium Mistrzostw Polski Liturgicznej Służby Ołtarza. Turniej odbył się w Niepokalanowie.

 

 

Październik

Bracia Mateusz i Krystian Ciesiółkowie z zespołu KM Racing Team, stanęli na pierwszym i drugim stopniu podium w klasyfikacji generalnej Wyścigowych Samochodowych Mistrzostw Polski dywizji narodowej klasy 2 (poj. do 1300 ccm).

 

 

W krotoszyńskim Ratuszu uroczyście świętowano 30-lecie działalności Lions Club Krotoszyn, który został założony w 1991 roku. Jego działalność jest bardzo dobrze znana krotoszynianom. Organizowane są wydarzenia charytatywne, z których dochód przeznaczany jest przede wszystkim dla potrzebujących dzieci. W czasie pandemii pomoc trafiła także m.in. do szpitala powiatowego.

 

U zbiegu ul. Łąkowej i ul. Klonowicza odsłonięto skwer, który nosi imię krotoszynianki, Agnieszki Duczmal, które urodziła się w Krotoszynie. Obecnie maestra prowadzi koncerty z orkiestrami symfonicznymi w kraju i za granicą. Jako pierwsza kobieta dyrygent wystąpiła na scenie mediolańskiego Teatro alla Scala. Do chwili obecnej wraz z Orkiestrą Kameralną Polskiego Radia Amadeus nagrała ponad 50 płyt, a dla Polskiego Radia ponad 10.000 minut muzyki.

 
 

Świetny występ zanotowali zawodnicy ASW Nippon Krotoszyn w kolejnej edycji Polish Open 2021. Zawody odbyły się w Bielsku Białej. Jest to jeden z największych europejskich turniejów, w którym wzięło udział blisko 1 400 zawodników ze 196 klubów z 31 krajów.

 
 
 

Listopad

Ta sprawa swój początek miała na początku listopada. Kiedy się zakończy? Na razie nie wiadomo. Mowa o rzekomej kradzieży paliwa w firmie w Smolicach, której miał dokonać jej pracownik i zarazem radny powiatowy Jarosław Kubiak.

Zakończyło się głosowanie na projekty zgłoszone do realizacji w ramach Krotoszyńskiego Budżetu Obywatelskiego. Warunkiem koniecznym do realizacji było otrzymanie przez dany projekt co najmniej 50 głosów. Nie udało się to tylko jednemu ze zgłoszonych projektów.

 
 

Grudzień

 

W miejscowości Kuklinów (gmina Kobylin) doszło do tragicznego zdarzenia drogowego. Na krajówce, w wyniku potrącenia zmarła kobieta.

 
 

Odbyło się oficjalne Zakończenie Sezonu Sportu Samochodowego, w którym oczywiście wziął udział zespół z Krotoszyna KM Racing Team w składzie Krystian i Mateusz Ciesiółkowie. Odebrali trofea za sezon 2021, w którym zdobyli tytuł Mistrza Polski (Krystian) i wicemistrza Polski (Mateusz) w klasie DN2.

 

Odbył się odbiór zrewitalizowanego stadionu miejskiego w Krotoszynie. Na zakończenie tej inwestycji czekało środowisko sportowe. Uroczyste otwarcie zaplanowano na maj 2022 r.

 

Koźminianka Julia Damasiewicz wywalczyła tytuł Młodzieżowej Wicemistrzyni Świata w olimpijskiej konkurencji formula kite!

Źródło: Zdjęcia: gov.pl, JRG Krotoszyn, Facebook, KBP, Polski Związek ŻeglarskiElektroniczne Biuro Obsługi Klienta PGKiM Sp. z o.o.

Czytaj również

Polub nas na Facebooku - ikrotoszyn.pl
REKLAMA W DODATKU
OSK AS Krotoszyn | Maria i Zenon Maśniakowie | Kursy na prawo jazdy | Kategorie AM, A1, A2, A, B, E/B
Kurczak z rożna | Smażalnia ryb | Imprezy | BAR u ŻABY - Koźmin Wlkp.